Stanisław Lem – urodzony 13 września 1921 roku we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie, polski lekarz laryngolog, jeden z honorowych obywateli miasta Krakowa, odznaczony Orderem Uśmiechu w 1997 roku. Po zdanej w 1939 roku maturze rozpoczął studia lekarskie na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego, wydzielonym następnie w samodzielny Lwowski Instytut Medyczny. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuował studia na Uniwersytecie Jagiellońskim; idąc w ślady ojca, uznanego lwowskiego medyka, wybrał specjalizację laryngologiczną. Autor kilkudziesięciu prac z zakresu laryngologii. Współtwórca krakowskiej uczelni medycznej, uwielbiany przez pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych. Za zaangażowanie w pomoc dzieciom z obszarów wykluczenia został uhonorowany Orderem Uśmiechu.
Albo tak...
Stanisław Lem (1921–2006) – najwybitniejszy polski inżynier wynalazca. Twórca m.in. Silnika Lema, Projektora Lemowskiego czy Kalkulatora Odwróconego Różniczkowania. Autor ponad 1348 patentów. Swoje pierwsze modele zaczął tworzyć już w wieku czterech lat, rozbierając i przemontowując dziecięce zabawki, często z zaskakującym skutkiem. Pierwszy wniosek patentowy na zapałki krzemionkowe złożył, gdy miał zaledwie 13 lat. Jak sam przyznawał, doświadczenia walk podczas Drugiej Wojny były dla niego największą szkołą inżynierii. To właśnie wtedy powziął postanowienie, by swoją pracą ułatwiać życie innym. Przełomem w jego karierze okazało się opracowanie pierwszej polskiej rakiety kosmicznej GoLem III, wystrzelonej w przestrzeń kosmiczną w 1971 roku podczas drugiej załogowej misji na Marsa. Pozostałe osiągnięcia Lema to przede wszystkim silnik niskiego spalania elektrycznego, dwunastowymiarowy projektor cząstek elementarnych oraz Najgłupsza Maszyna na Świecie (na pytanie „ile jest dwa a dwa?” odpowiada „siedem”).
Albo tak...
Stanisław Lem – krakowski przodownik pracy, budowniczy Polskiej Republiki Socjalistycznej, wieloletni spawacz w zakładach „Tichy”. Fachu uczył się przed wojną u najlepszych lwowskich mistrzów. Po repatriacji osiadł w Krakowie, gdzie podjął się trudu odbudowy Rzeczpospolitej. Jako Ludowy Przodownik Pracy odpowiedzialny był za wdrażanie planów wieloletnich. Zmarł w 1968 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Albo tak...
Stanisław Herman Lem – właść. Lehm, syn Samuela i Sabiny z domu Woller, urodzony 12 lub 13 września 1921 roku, zamordowany w 1943 roku we Lwowie podczas jednego z pogromów.
Albo tak...
Stanisław Herman Lem (ur. 12 lub 13 września 1921 roku we Lwowie, zm. 27 marca 2006 roku w Nowym Jorku) – amerykański pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk pochodzenia żydowskiego.
Razem z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1938 roku, obywatelstwo przyjął w 1945. Jego debiutem książkowym była wydana w 1951 roku powieść Astronauci. Kolejne powieści fantastycznonaukowe jego autorstwa to: Obłok Magellana (1955), Eden (1959), Pamiętnik znaleziony w wannie (1961), Powrót z gwiazd (1961), Solaris (1961), Niezwyciężony (1964), Głos Pana (1968), Wizja lokalna (1982), Fiasko (1987) i Pokój na Ziemi (1987). Był również autorem trylogii Czas nieutracony (1955) oraz cyklu groteskowych opowiadań fantastycznonaukowych: Dzienniki gwiazdowe (1957), Księga robotów (1961), Bajki robotów (1964), Cyberiada (1965), Opowieści o pilocie Pirxie (1968). Napisał recenzje nieistniejących książek (Doskonała próżnia, 1971), a także wstępy do nieistniejących dzieł (Wielkość urojona, 1973). Jest autorem zbiorów esejów, felietonów i publicystyki literackiej, w tym: Wejście na orbitę (1962), Summa technologiae (1964), Filozofia przypadku (1968), Fantastyka i futurologia (1970), Rozprawy i szkice (1975).
Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat.
Jest najczęściej tłumaczonym anglojęzycznym pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym pisarzem SF. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 300 milionów egzemplarzy.
W 1980 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.
Albo tak...
Stanisław Herman Lem (ur. 12 lub 13 września 1921 roku we Lwowie, zm. w 1944 roku w Krakowie) – polski pisarz gatunku hard science fiction. Za życia Lema ukazała się tylko jedna jego powieść Możnonauci w 1939 roku, pośmiertnie wydano Sknocone kryminały oraz Fiaska – wiersze młodzieńcze. Większość wojny spędził we Lwowie, gdzie spotkał ukrywającą się w mieście Zuzannę Ginczankę, parę mimo otaczającej grozy i małżeństwa poetki połączyło gorące uczucie, po zadenuncjowaniu uciekli do Krakowa, gdzie ukrywali się do śmierci w 1943 roku.
Albo tak...
Stanisław Lem - urodzony 13 września 1921 roku we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie, polski neurobiolog, jeden z honorowych obywateli miasta Krakowa, autor przełomowej rozprawy Teoria Pracy Mózgu, która ostatecznie rozwiązała tak zwany Dylemat Hala, pozwalając na cyfrowe przeniesienie świadomości do układów kwarcowych. Jeden z twórców (wraz z Ijonem Tichym oraz Krisem Kelvinem) układów bystrowych. Bystry, najważniejsze odkrycie technologiczne XX wieku, zapobiegają, zgodnie z intencją Lema, wykorzystaniom technologii przeciw ludzkości.