Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wywiad

Polski rynek komiksu znacząco się powiększył w ciągu ostatnich dwóch lat

Autor tekstu: Filip Fiuk
05.03.2015

O planach wydawnictwa Mucha Comics i polskim rynku komiksowym rozmawiamy z Christine Meyer, redaktor naczelną Mucha Comics.

 

 

Na którym rynku łatwiej wydaje się komiksy – polskim czy duńskim?

Wiem, że trudno będzie w to uwierzyć, ale polski rynek komiksu jest o wiele łatwiejszy od duńskiego. Po pierwsze, w Danii mieszka niecałe sześć milionów ludzi, a tymczasem Polska ma prawie 40 milionów mieszkańców. A po drugie, większość czytelników w Danii mówi perfekcyjnie po angielsku, więc są oni bardziej skłonni do kupowania komiksów importowanych prosto z USA aniżeli do kupowania duńskojęzycznych edycji. 

Jest tu 40 milionów ludzi, ale z tego może kilka tysięcy czyta i kupuje komiksy, oczywiście nie licząc fanów „Thorgala”. Odsetek jest naprawdę niewielki…

Kiedy Mucha rozpoczynała swoją działalność siedem lat temu, mocno zauważalny był brak amerykańskich tytułów na polskim rynku. Stwierdziliśmy, że warto spróbować coś z tym zrobić. Kilku naszych przyjaciół z Warszawy pomogło mi założyć w Polsce działalność (jako że w ogóle nie mówię po polsku), a jednocześnie poradzili mi, jak powinniśmy prowadzić ten biznes przez następnych kilka lat. Są pewne różnice w mentalności między Danią, skąd pochodzę, a Polską, również te dotyczące prowadzenia biznesu, stąd było to dla mnie ogromnie pomocne.

Planujecie wejść na inne zagraniczne rynki?

Sześć miesięcy temu wraz z dwoma przyjaciółmi z branży rozpoczęłam działalność wydawniczą w Portugalii. Chcemy tam publikować podobną liczbę tytułów co w Polsce. Na razie jednak nie planujemy większej ekspansji.

Ubiegły rok można uznać za najlepszy w waszej dotychczasowej działalności na polskim rynku.

Tak, jak dotychczas był to najlepszy rok dla nas. Cieszy mnie sprzedaż wszystkich tytułów –  miło było zobaczyć, że nie tylko komiksy spod znaku Batmana mogą bardzo dobrze się sprzedawać.

Jak postrzegacie obecnie rynek komiksowy w Polsce? Nie obawiacie, że w końcu załamie się on pod tak bogatą ofertą wydawniczą?

Polski rynek komiksu znacząco się powiększył w ciągu ostatnich dwóch lat. Myślę, że dzięki wejściu na rynek Hachette z propozycjami z Marvel Comics czytelnicy znacznie chętniej sięgają teraz po komiksy i wszyscy wydawcy czerpią z tego korzyści. Oczywiście mam pewne obawy dotyczące zalania rynku zbyt dużą liczbą komiksów w związku z nowym pomysłem Egmontu – wydawania tytułów z DC Comics. Może się zdarzyć, że czytelnicy po prostu nie będą mogli sobie pozwolić na zakup tak wielu pozycji. Myślę, że wszyscy, no może pomijając Hachette, odczują to, że wejście Egmontu ze swoimi nowymi komiksami odbije się na sprzedaży innych tytułów. W konsekwencji spadająca sprzedaż na dłuższą metę może spowodować ograniczenie oferty i rezygnację z mniej rentownych tytułów. Na ten moment nie wpłynie to na plany Muchy – nadal chcemy w tym roku opublikować około 15 komiksów.

Skąd pomysł na wydawanie komiksów wydawnictwa Image Comics? Czy gdyby na rynku nie pojawiła się Wielka Kolekcja Komiksów Marvela od Hachette, dalej opieralibyście swoją działalność na komiksach Marvela i DC?

Osobiście uważam, że przez ostatnie trzy-cztery lata to Image Comics ma najlepsza ofertę wydawniczą w USA. Każda ich kolejna pozycja jest znakomita zarówno pod względem historii, jak i ilustracji, grafiki. Podoba mi się również zróżnicowanie ich tytułów. Gdyby Hachette nie weszło na rynek z kolekcją Marvela, zapewne publikowalibyśmy więcej tytułów z tego wydawnictwa, ale wątpię w to, że Marvel stanowiłby podstawę naszej oferty wydawniczej. Jeśli zaś chodzi o DC, to prawa do ich tytułów zawsze były dla nas nieco trudniejsze do pozyskania. Ten wydawca od dłuższego czasu dość mocno współpracuje z Egmontem. Nie zdradzę tutaj żadnej tajemnicy, jeśli powiem, że jedyną przyczyną, dzięki której udało nam się opublikować po polsku komiksy „Batman: Długie Halloween” i „Mroczne zwycięstwo” było to, że Egmont po prostu nie chciał ich wydać. Mimo to musieliśmy słono zapłacić za prawa do tych tytułów, jednak szczęśliwie było warto w to zainwestować.

Wydając Image, w niewielkim stopniu, ale jednak zapełniacie pewną lukę na polskim rynku. Chcecie w przyszłości sięgnąć po komiksy z innych wydawnictw – IDW, Boom Studios, Dark Horse itd.?

Na ten moment nie mamy żadnych planów dotyczących tytułów z tych wydawnictw. Gdybyś zapytał mnie dwa miesiące temu, przed obwieszczeniem przez Egmont swoich wielkich planów dotyczących DC, być może odpowiedziałabym inaczej, jednak w zaistniałych okolicznościach mam poważne wątpliwości co do wprowadzenia przez nas dodatkowych tytułów poza tymi już zaplanowanymi.

Nie ukrywacie, że seria „Sex” pozwoliła wam wprowadzić do swojej oferty polskiego twórcę, a mianowicie Piotra Kowalskiego. Będziecie sięgać po inne komiksy rysowane przez Kowalskiego lub Polaków publikujących na rynku amerykańskim?

Na ten moment, nie.

Plany Egmontu, który zamierza wydawać 40 komiksów ze stajni DC rocznie, wpłyną jakoś na waszą ofertę?

Myślę, że w związku z planami wydawniczymi Egmontu na polskim rynku komiksowym będzie mnóstwo tytułów z DC. My w ciągu najbliższych trzech-czterech miesięcy planujemy opublikować „Justice” i „Tales of Batman” Tima Sale’a i to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o nasze najbliższe plany związane z DC.

Działalność prowadzicie już dość długo. Czy w tym czasie się zdarzyło, że podjęliście jakąś decyzję wydawniczą, której teraz żałujecie?

Nie żałuję publikacji żadnego z tytułów. Oczywiście kilka z naszych starszych tytułów nie sprzedało się na takim poziomie, jak zakładaliśmy, ale postrzegam to jako naukę na przyszłość… Nie da się  wszystkiego zrobić od razu, zwłaszcza jeśli rozkręcasz nowy biznes za granicą, w obcym ci kraju. Poza tym jestem naprawdę szczęśliwa, że byliśmy w stanie zaprezentować polskim czytelnikom wiele znakomitych niemainstreamowych/niesuperbohaterskich tytułów.

Czy w przypadku startu kolekcji komiksów DC w Polsce od wydawnictwa Eaglemoss (jeśli oczywiście do takowego startu dojdzie) bylibyście zainteresowani opracowaniem polskiej edycji, tak jak w przypadku Marvela od Hachette?

Jasne, zakładając, że osiągniemy porozumienie w kwestii finansowej oraz nie będzie to kolidować z przygotowaniem naszych własnych publikacji.

Znamy już wasze plany na pierwszą połowę roku, a co z drugim półroczem? Uchylisz rąbka tajemnicy?

Jestem w trakcie prowadzenia negocjacji dotyczących praw, więc na ten moment nie mogę ujawnić konkretnych tytułów. Mam nadzieję, że w drugiej połowie 2015 roku uda nam się opublikować od pięciu do ośmiu tytułów z Image oraz jeden-dwa tytuły z Marvela.

 

Rozmawiali: Filip Fiuk i Dawid Śmigielski

Tłumaczenie: Filip Fiuk i Karolina Wiśniewska

 

„The Polish comics market has clearly grown during the last 2 years”

 

We’re talking about Mucha Comics publishing plans and Polish comic book market with Christine Meyer, Editor-In-Chief of Mucha Comics.

 

Which market is „easier” in terms of publishing comic books – Polish or Danish?

I know you probably find this hard to believe, but the Polish market is soooo much better than the Danish. What makes the Danish market very, very difficult is that 1) there’s only 5,6 million people vs. Poland’s almost 40 million, and 2) most Danish comic book readers speak a perfectly fine English, so they are inclined to buy the imported US edition rather than a Danish-language edition.

Yes, it’s a 40-million people country, but maybe just a couple thousands read and buy comics regularly, apart from the strong „Thorgal” fanbase, of course. The percentage is rather small…

When Mucha started out 7 years ago, there was a lack of American titles being published in Poland. So I thought it would be worth a try… A few good friends of mine in Warsaw helped me set up the business (as I don’t really speak any Polish) and have also helped me with business advice during the years. There are some differences in mentality between Denmark where I come from and Poland as to how you do business, so this has been immensely helpful.

Are you planning to expand your activity to other foreign markets?

Well, actually 6 months ago I started up a publishing business in Portugal with 2 friends from the industry. We will be publishing a number of the same titles in Portugal as in Poland. I have no expansion plans beyond Portugal, though!

What can you tell about last year (2014) of your activity on the Polish comic book market? Was it the best since you started your activity in 2007?

Yes, it has been our best year so far. I am really happy with our sales overall – especially it has been nice to see that not just titles like Batman sell very well.

How do you perceive the present state of the Polish market? Aren’t you worried it is going to collapse under such rich publishing offer?

The Polish comics market has clearly grown during the last 2 years – I think Hachette entering the market with their Marvel program has heightened the awareness of comics in general and now all the publishers are benefiting from this.

With the newly announced DC program by Egmont I am obviously concerned that it will cause the market to become flooded – I just don’t see how the readers will be able to afford all these books. I think we will all, except maybe Hachette, see our sales suffer once the full impact hits of Egmont’s many titles. Basically we will all see slowing sales and in the long run it could mean that some of us will have to cut back on the number of titles we release. For now it has not caused Mucha to change plans though – we still intend to publish ca. 15 books this year.

Why have you decided to get into comic series from Image Comics? If Hachette had not decided to release Marvel Graphic Novel Collection in Poland in 2012, would you still built your offer on publications from Marvel and DC?

It’s my personal opinion that for the last 3-4 years Image Comics has been the US publisher with the most exciting program. They simply publish one brilliant book after the other with great stories and art. Also, I really dig their diversity in terms of titles.

If Hachette had not started up in Poland, we most likely would have been publishing more Marvel titles, but I doubt Marvel would have made up our entire program.

DC rights have always been more difficult for us to acquire as the company has a long history with Egmont. I don’t think it’s any secret that the only reason why we got to publish „Batman: The Long Halloween” and „Dark Victory” is because Egmont declined on publishing them. We still had to pay dearly for the rights but fortunately it turned out to be worth the investment!

By publishing Image you fill a gap in this type of comics on our market. Are there plans to show Polish readers stuff from other editors, such as IDW, Boom Studios, Dark Horse, etc. ?  

At present we don’t have plans for any titles by these publishers. If you had asked me 2 months ago before Egmont’s big DC announcement, I would maybe have told you differently, but with this new situation I very seriously doubt we will go for additional titles apart from those we were already planning.

„Sex” from Image Comics gave you a chance to implement into your offer a Polish creator, Piotr Kowalski. Do you have further plans concerning this talented artist or other Polish creators (for example Szymon Kudrański)?

At this point, no.

I’m sure you’ve heard about huge Egmont plans in the area of co-working with DC Comics ( they ’re planning to release about 40 comics from DC every year). Is this going to influence your offer in terms of DC Comics publications? Are we going to get some new DC Comics from Mucha in the future?

With Egmont’s publishing plans I think there will be plenty of DC titles on the Polish market... We will be publishing „Justice” and Tim Sale’s „Tales of the Batman” in the next 3-4 months but apart from that we do not have any further plans when it comes to DC.

Looking at the years of your activity on the Polish market, do you regret any of the publication decisions that you have made since you emerged in 2007?

I don’t regret any titles as such. Of course some of our older titles have not sold nearly as well as I could have hoped for, but I consider that learning experience… You cannot get everything right, especially not when starting up a new business in a foreign country. Besides, I am really happy that we have been able to introduce many great non-mainstream/non-superhero titles to the Polish readers.

Are you interested in translating and preparing the Polish edition of DC Comics Graphic Novel Collection? Of course as long as Eaglemoss decides to start such a publishing project in the future. 

Sure, assuming we can agree on financial terms and that it wouldn’t compromise Mucha’s own publishing plans entirely, it would be interesting for us.

We know your publishing schedule for the first half of this year, what about the second half? Could you tell us something more?

I am still negotiating the rights for a number of titles so I can’t reveal any specific titles yet. I hope we will be able to release 5-8 Image titles and 1-2 Marvel titles during the second half of 2015.

 

Interviewers: Filip Fiuk and Dawid Śmigielski

Translation: Filip Fiuk and Karolina Wiśniewska

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry