Wyszukiwanie

:

Treść strony

Teatr

Gościnnie wystąpiły dzieci z Teatru  ruchu z elementami tańca prowadzonego przez Magdalenę Kotwicę Od lewej  Marianna Sokołowska Zuzanna Galicz   Anioł Miłości – Paulina  Zielińska W głębi  Anioł Plotkarz- Ania  Iwicka  Anioł Techniczny(Miras)-Aleksander

Kolejna premiera TEATRU AMORFICZNEGO

Autor tekstu: Joza
30.06.2014

W Domu  Muz  na Podgórzu w  kwietniu (16.04. 2014) odbyła się premiera spektaklu „Sceny z nieba wzięte ...?” w wykonaniu Teatru Amorficznego. Teatr ten obecnie tworzą gimnazjaliści oraz licealiści – wcześniej współtworzyli go również studenci – ma on za sobą 15 premier. Zespół reprezentował Dom Muz m.in.: na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym  BUT (Brodnicka Uczta Teatralna), brał udział w licznych  paradach i projektach. Wygrał również casting do interdyscyplinarnego projektu, którego finał nadawała TVP  w  ramach programu „ Szare Błogosławieństwo” (poświęconego bł. Wincentemu Frelichowskiemu).

Teksty często piszą sami członkowie zespołu i tak było  również w przypadku tego spektaklu.

Rzecz dzieje się w konwencji lekkiego przymrużenia oka, zawiera  jednak istotne  przesłanie. Sprawy toczą się zarówno w niebie, jak i w piekle a także w tak zwanej przestrzeni POMIĘDZY ” – mówi reżyserka Joanna Łagan – „taka przestrzeń jest w wielu momentach życia dotykana, zwłaszcza  przed dokonaniem wyboru pomiędzy dobrem i złem”.

Autorami scenariusza są: Arleta Plitta oraz Mateusz Łagan, ale wykorzystane zostały również pomysły innych członków zespołu.

Choreografię do tego spektaklu przygotowała Magdalena Kotwica prowadząca w Domu Muz Teatr ruchu z elementami tańca. Dwójka dzieci z tego teatru wystąpiła gościnnie podczas  tegorocznej premiery.

Oszczędne użycie środków do zbudowania scenografii było tutaj uznane przez publiczność za atut, ale przy skrzydłach aniołów młodzież puściła wodze fantazji i stworzyła przepiękne – różnorodne w charakterze (tak jak ich bohaterowie to „wyznaczali”) – skrzydła.

Te działania przy tworzeniu skrzydeł – oprócz oczywiście prób – zajęły im najwięcej czasu, ale dla efektu wizualnego, który osiągnęli, warto było...

Są  skrzydła pierzaste,  z tiulu,  z gąbki i wielu innych materiałów. Jedne okazałe, inne intrygujące.

Publiczność, która zgromadziła się w liczbie prawie  stu osób, przyjęła zarówno grę aktorów,  jak i pomysł na sam scenariusz, a także sposób jego realizacji wielkimi brawami, nie szczędząc wielu dobrych ocen  podczas składania gratulacji.

 „Każda premiera ma swoje Anioły” – jak mówi opiekun i reżyser tego zespołu  Joanna Łagan – a tu tych aniołów było znacznie więcej , bo  były  głównymi bohaterami  spektaklu.

I choć czasem miały bardzo ludzkie cechy ( i wady) wzbudzały sympatię lub zachęcały do głębszej refleksji nad sensem życia i tego, co w nim uznajemy za ważne.

                                                                                                                               

 

 

„Sceny z nieba wzięte…?”

reż. Joanna Łagan

Teatr Amorficzny, Dom Muz w Toruniu

Galeria

  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry