Wyszukiwanie

:

Treść strony

Esej recenzencki

Jak zostać szpiegiem? – poradnik Marka Millara

Autor tekstu: Filip Fiuk
10.01.2018

Komiksowe imperium szkockiego scenarzysty Marka Millara, zwane potocznie w czytelniczych kręgach Millarworld, rozrasta się w najlepsze – zarówno na Zachodzie (głównie za sprawą oficyny Image Comics), jak również w naszym pięknym kraju. Jeszcze nie tak dawno na polskim rynku zagościł z przytupem głośny „Kick-Ass”, który swoją drogą doczekał się świetnej ekranizacji „popełnionej” przez Matthew Vaughna. Teraz polscy czytelnicy mają okazję zapoznać się z kolejnym komiksem Millara, który tym razem postanowił pobawić się nieco konwencją kina szpiegowskiego à la James Bond w „Kingsman: Tajne Służby”, traktującym o losach agentów tajnej organizacji rządowej, wykonujących niebezpieczne misje na skraju życia i śmierci.

Fabuła komiksu traktuje o losach młodego Gary’ego Londona noszącego przydomek „Eggsy”, który to dość często popada w kłopoty z prawem i nie bardzo potrafi odnaleźć się w swoim codziennym życiu. Pomocną dłoń podaje mu wuj Jack, oficjalnie – wpływowy urzędnik o wysokiej kulturze osobistej i nienagannych manierach, nieoficjalnie: agent MI6 z bogatym stażem i doświadczeniem. Jack postanawia pomóc siostrzeńcowi i oferuje mu życiową szansę – możliwość odbycia szkolenia na superagenta oraz dołączenia do elitarnego grona tajnych współpracowników rządowych walczących dla kraju i królowej. W międzyczasie na horyzoncie pojawia się nowe zagrożenie na skalę globalną: szalony i ekscentryczny naukowiec dr James Arnold pragnie dokonać eksterminacji prawie całej ludzkości w imię swoich wydumanych, ekologicznych pobudek, zachowując przy życiu jedynie znanych i szanowanych celebrytów, których sam podziwia i szanuje (to m.in. Mark Hamill, Pierce Brosnan czy David Beckham). Czy naszym bohaterom uda się udaremnić niecne plany zagłady rasy ludzkiej? Czy wszyscy wyjdą z tej batalii bez szwanku? Lektura komiksu daje odpowiedź na te i inne pytania.

Strona graficzna komiksu została przygotowana przez prawdziwego weterana rynku, Brytyjczyka Dave’a Gibbonsa, znanego przede wszystkim ze swojego opus magnum, jakim jest kultowa seria opracowana wespół ze słynnym Alanem Moore’em – chodzi o oczywiście o wielokrotnie nagradzanych „Strażników”. Inne jego dzieła to choćby opowieść o losach Marthy Washington spod pióra Franka Millera czy też historia ze świata „Gwiezdnych Wojen” – „Misja Lorda Vadera”. Warsztat artysty charakteryzuje czytelna, dynamiczna kreska wzbogacona o mocny kontur pociągnięty tuszem, który nakłada w albumie sam autor, ewentualnie inker Andy Lanning. Przejrzyste i klasycznie skomponowane plansze idealnie uzupełniają fabułę Millara, wypełnioną ciekawymi postaciami, dynamicznymi scenami pościgów czy strzelanin. Jest odrobinę krwawo, są barwne dialogi okraszone dość często wulgaryzmami czy też czarnym i precyzyjnym jak Walther PPK humorem, są też szybkie samochody oraz pomysłowe gadżety rodem z Q Branch. Całościowo komiks jako pastisz kina szpiegowskiego i produkcji o Bondzie sprawdza się całkiem dobrze. Oczywiście nie znajdziemy tu zbyt wiele fabularnych twistów czy nieoczekiwanych zwrotów akcji, ale wrażenie końcowe po lekturze jest jak najbardziej pozytywne.

Podsumowując: zdecydowanie warto sięgnąć po kolejny na naszym rodzimym rynku komiks autorstwa Marka Millara. Jest to solidna pozycja zarówno dla fanów twórczości samego scenarzysty, jak również dla sympatyków komiksu czy też kina sensacyjnego z dawką dobrego humoru na dokładkę. Co do filmowej adaptacji „Kingsmana” z 2014 roku to muszę tu nadmienić, iż poza główną osią fabularną oraz podobieństwem do głównych bohaterów (niekoniecznie fizycznym) nie ma tu za wiele punktów wspólnych, natomiast to, co znakomicie udało się ukazać reżyserowi w filmie, to klimat komiksu i jego specyfika. Matthew Vaughn powoli staje się ekspertem od adaptowania wizji Millara na duży ekran, czego potwierdzeniem jest sequel, który pojawił się w kinach na jesieni ubiegłego roku. Jeśli zatem po lekturze komiksu i obejrzeniu jej filmowej adaptacji czytelnik poczuje niedosyt, to bez problemu może sięgnąć po kolejny produkt z coraz to obszerniejszej oferty Millarworld, nie tylko w formacie komiksowym.

 

„Kingsman: Tajne Służby”

Scenariusz: Mark Millar

Rysunek: Dave Gibbons

Mucha Comics

2017

W imieniu redakcji dziękuję wydawnictwu MUCHA COMICS za egzemplarz recenzencki.

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry