Wyszukiwanie

:

Treść strony

Esej recenzencki

Pełen róż i jedziesz!

Autor tekstu: Michał Kowalski
18.10.2014

Życie pełne niespodzianek i niesamowitych zwrotów akcji to chleb powszedni komiksowego bohatera. Czasem takie przygody mogą przytrafić się komuś w stu procentach prawdziwemu. Jak przekonać niedowiarków o autentyczności zwariowanej biografii człowieka, który malował dla Franka Zappy, był zakochany w Księżnej Tatarskiej, a jego nieodłącznym kompanem jest sam Jezus? Aby rozwiać falę niedowierzań, dobrze jest ubrać ją w formę komiksowej opowieści odpornej na nieścisłości z rzeczywistością.

Komiks Pawła Szawła Płóciennika to sprawdzian dla twórcy, który stał się skrybą dziejów żywej warszawskiej legendy. Krzysztof Pinki Brandt jest jednym z nielicznych, zachowanych do dziś, oryginalnych okazów hipisowskiego wolnego ducha. Jego historia to dowód na to, jak ważne jest pozostawanie wiernym swoim ideałom, pokazuje nam, jak można realizować swoje marzenia. „Pinki” to komiks o życiu niemożliwym do powtórzenia, o czasach, które rozbłysły na kartach historii żywym, kolorowym światłem i na zawsze zmieniły sposób, w jaki postrzegamy naszą kulturę, i na nowo zdefiniowały pojęcie wolności człowieka.

Konsekwencją pseudonimu głównego bohatera jest kolorystyka komiksu, czyli pełna paleta odcieni różu. Kolor ten nie tylko podkreśla charakter opowieści biograficznej niezwykłego optymisty Pinkiego, ale podobnie jak barwa fioletowa jest kolorem tajemnicy. Enigmatyczność to na pewno jedna z cech charakteru Pana Brandta. Wszystkie jego przeżycia zawierają sporą dozę niewiadomej. Dzięki działaniu niezbadanej siły Pinki trafia w różne miejsca i sytuacje, z których zawsze wychodzi bogatszy o nowe duchowe doświadczenia. Już od dzieciństwa jest zakumplowany z Jezusem, a w pewnym momencie swojego życia wciela się nawet w postać Syna Bożego. Kolor purpury tak bliski różowi do dziś w symbolice religijnej odnosi się do cierpienia Chrystusa. Można pokusić się o skojarzenie Pinkiego z Mesjaszem naszych czasów, niosącym miłość, pokój i modlitwę.

To trudne zadanie, jakiego podjął się Paweł Płóciennik, chcąc zrealizować komiks biograficzny, przekuł w niezwykłe interesującą historię o wielu płaszczyznach odbioru. Z jednej strony podziwiamy opowieść Pinkiego o jego życiu w chronologicznym, ale nadal zwariowanym i dynamicznym układzie. Z drugiej strony jest to zapis powstania samego komiksu, dokumentacja działań twórcy, mierzenia się z tematem, przeprowadzania wywiadów i praca nad rysunkiem. Komiks „Pinki” uwodzi czytelnika nie tylko barwnymi (różowymi) opowieściami o fantastycznych przygodach hipisa oddanego w pełni swoim ideałom, ale pokazuje, jak może zmienić się życie nasze i innych, kiedy uwierzymy w siebie, wyzbędziemy się chęci posiadania, zaczniemy działać i ufać ludziom. Kto wie, może my również potrafimy przemierzać z planszy na planszę nowe, ekscytujące światy.

„Pinki”

Scenariusz i rysunek: Paweł Szaweł Płóciennik

Kultura Gniewu

2014

W imieniu redakcji dziękuję wydawnictwu KULTURA GNIEWU za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry