Wyszukiwanie

:

Treść strony

Artykuł

Star Wars Komiks 1/2011

Top 10 „Star Wars Komiks”

Autor tekstu: Dawid Śmigielski
11.11.2015

Po rocznej przerwie do kiosków powrócił odświeżony „Star Wars Komiks”. Za nami już dwa numery. Z tej okazji wybraliśmy 10 najciekawszych historii, które ukazały się na łamach tego periodyku przed jego tymczasowym zawieszeniem.

 

 

1. „Boba Fett: Narzędzie zniszczenia” – John Ostrander, Cam Kennedy (Star Wars Komiks 3/2008)

Sława Boba Fetta przyćmiła nawet George’a Lucasa. Renoma najlepszego łowcy nagród sprawiła, że ostatni żyjący mieszkaniec Gulmy mógł się zwrócić o pomoc tylko do niego. „Narzędzie zniszczenia” skupia się na imperialnej wersji Holocaustu, gdzie dwóch jego naczelnych wizjonerów mordowało całe rasy w imię planu Imperatora. Fett, po tym jak odwiedził paszczę Sarlacca, musi na nowo udowodnić, że jest tym, za kogo się podaje. Tym razem przyjdzie mu odegrać rolę ostatniego sprawiedliwego. Naprawdę przejmująca historia, w której pierwsze skrzypce grają zemsta, honor i odwaga.

 

2. „Dzięki, stwórco” – Ryder Windham, Kilian Plunkett (Star Wars Komiks 4/2008)

Króciutki komiks rozgrywający się między wydarzeniami w Mieście w Chmurach, które widzieliśmy, oglądając „Imperium kontratakuje” . Po tym jak C3PO zostaje postrzelony przez szturmowców, jego głowa trafia w ręce Dartha Vadera. Pamięć szybko podsuwa Vaderowi wiele wspomnień z jego dzieciństwa, kiedy jako Anakin Skywalker znalazł i odbudował zniszczonego C3PO. Wzruszające.

 

3. „Wskrzeszony” – Ron Marz, Rick Leonardi (Star Wars Komiks 10/2009)

Jak silna potrafi być nienawiść? Odpowiedź znajdziecie we „Wskrzeszonym”, prawdziwej gratce dla fanów Ciemnej Strony Mocy, opowiadającej o pojedynku Dartha Vadera z Darthem Maulem. Zapierająca dech w piersiach bitwa na miecze świetlne została rozrysowana aż na 27 stronach! Ale nie tylko warstwa wizualna wykonana przez Ricka Leonardiego budzi tu zachwyt. Ron Marz z wielkim wyczuciem porusza zagadnienia dotyczące człowieczeństwa Vadera, jego oddania dla Imperatora i iskierki dobroci, która jeszcze się tli w jego mechanicznym ciele.

 

4. „Narodziny Gwiazdy Śmierci” – Kevin Rubio, Lucas Marangon (Star Wars Komiks 8/2010)

Przezabawny szorciak skupiający się na planach budowy Gwiazdy Śmierci. Tylko z niego dowiecie się, o ile procent podrożałaby budowa śmiercionośnej broni Imperium, gdyby w „bezdennych szybach” zamontowano barierki dla Imperatora. Jednak najzabawniejsze są wzajemne dziecinne docinki Vadera i Tarkina walczących o względy Imperatora. Rubio snuje tu także domysły, w jaki sposób mogły wyciec plany Gwiazdy Śmierci. Najciemniej pod latarnią. Uśmiech nie schodzi z twarzy.

 

5. „Jabba zdradzony” – Jim Woodring, Art Wetherell (Star Wars Komiks 10/2010)

Gangsterskie ujęcie Jabby rozczulającego się widokiem Tatooine jest bezcenne. Jak sam tytuł wskazuje, najsłynniejszy z rasy Huttów zostaje zdradzony, i to przez swojego najbliższego poddanego – Biba Fortunę. Jednak wypadki szybko przybierają nieoczekiwany obrót. Zamiast uwięzić Jabbę i przejąć jego tajemnice, Bib musi ratować swojego pana, którego nienawidzi całym sercem. Obleśna ironia losu.

 

6. „Boba Fett: Z odzysku” – John Wagner, Carlos Ezquerra (Star Wars Komiks 12/2010)

Kosmiczny wrak jednego z frachtowców staje się łakomym kąskiem dla Boby Fetta. Nagroda za odholowanie zguby wyniesie miliony kredytów, pod warunkiem że załoga statku jest martwa. Tylko to, co zabiło załogę, może zabić również łowcę nagród. Przewrotna opowieść będąca kwintesencją Fetta – najlepszego w swoim fachu, stworzona przez znakomity duet artystów.

 

7. „Podróż w nieznane” – W. Haden Blackman, Sean Murphy (Star Wars Komiks 1/2011)

Ta krótka historia jest wariacją na temat tego, „co by było, gdyby Sokół Millennium wskoczył w prędkość nadświetlną bez odpowiednich koordynatów”. Han Solo i Chewbacca trafiają do nieznanego układu planetarnego, gdzie lądują na błękitnej planecie. Tą planetą jest oczywiście Ziemia. Blackman tworzy swoją wersję mitu o Wielkiej Stopie, sprytnie wykorzystując uniwersa stworzone przez George’a Lucasa. W tej niekanonicznej historyjce pojawia się bowiem sam Indiana Jones.

 

8. „Czystka: Ukryte ostrze” – W. Haden Blackman, Chris Scalf (Star Wars Komiks 1/2011)

Na początku swojej mrocznej kariery Darth Vader miał obsesję znalezienia i zabicia niedobitków Jedi. Czystka przeważnie szła gładko, ale czasem zdarzały się dość gorzkie zwycięstwa. O jednym z nich opowiada „Ukryte ostrze”. Interesujące spojrzenie na zaślepionego nienawiścią Vadera, którego misja pozbycia się wszystkich Jedi jest jednym z elementów szkolenia przez Ciemną Stronę Mocy.

 

9. „Zdobycz” – Kia Asamiya (Star Wars Komiks 7/2011)

Dezercja młodego Hana Solo, który wyprowadził w pole Imperium, jest dla Moffa Tarkina i Dartha Vadera prawdziwą zniewagą. Rozpoczyna się polowanie na przyszłego bohatera Rebelii. Ścigają go sam Vader i Boba Fett, z którego usług korzysta Tarkin. W tle toczy się ideologiczny konflikt. Kto trafi pierwszy na ślad Solo? „Zdobycz” zachwyca swoimi niebywale dynamicznymi mangowymi planszami. Historia pokazuje też, jak Han Solo po raz pierwszy wyrolował imperialne statki, ukrywając się w ławicy ich odpadków.

 

10. „Przerwa śniadaniowa” – Jonathan Adams (Star Wars Komiks 3/2012)

W ręce dwóch szturmowców wpada dziennik Dartha Vadera. Pokusa przed jego przeczytaniem okazuje się zbyt silna. Dzięki temu dowiadujemy się o wielkich problemach i małych marzeniach Vadera rozgoryczonego tym, że żaden szturmowiec nie pamięta o jego urodzinach. Samotność to taka straszna trwoga. Komicznie depresyjny komiks z domieszką niespodziewanego ciepła.

 

Niech moc będzie z Wami!

 

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry