Wyszukiwanie

:

Treść strony

Artykuł

28 najciekawszych komiksów, które ukazały się w 2014 roku

10.01.2015

Nastały ciężkie czasy dla naszych portfeli. Komiksy ukazują się gromadami, i to najlepszego gatunku. W błyskawicznym tempie powstają zaległości. Półki uginają się pod ciężarem kredy, offsetu, twardych i miękkich okładek. Brakuje miejsca. Historie nas pochłaniają. Światy mnożą. A nowy rok zapowiada się pod tym względem jeszcze burzliwiej. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko dzielnie stawić czoła tej sytuacji. Zanim pochłonie nas na dobre 2015 rok, wróćmy na chwilę do 2014, bowiem mamy przyjemność przedstawić państwu 28 najciekawszych komiksów ubiegłego roku. Na liście nie znalazły się wznowienia, które rok w rok atakują nas nowymi okładkami, dodatkami, sentymentami i innymi bajerami, choć i im często nie można się oprzeć. Zaczynajmy więc!

 

 

Bar starego Francuza/Denis Lapière, Jean-Philippe Stassen/Wydawnictwo Komiksowe

Niezwykle dojrzała i błyskotliwa historia dwojga młodych ludzi – pochodzących z dwóch różnych światów i dwóch różnych kultur – dla których wspólne spotkanie w barze na środku pustyni staje się początkiem pierwszej i bardzo intensywnej miłości. Wszechwiedzący narrator, sypiący jak z rękawa życiowymi prawdami, dwa punkty widzenia oraz oryginalny, mocny, wręcz radykalny styl rysownika tworzą złożoną i jednocześnie uniwersalną opowieść o inicjacji. Dzieło doskonałe i kompletne w swojej formie.

Batman: Mroczne zwycięstwo/Jeph Loeb, Tim Sale/Mucha Comics

Kontynuacja godna swego wielkiego poprzednika („Batman: Długie Halloween”), utrzymana w klimacie całej sagi, którą dopełnia wydana nieco wcześniej przez Mucha Comics wyprawa Catwoman do Rzymu. Absolutne must have dla fanów Batmana. Uśmiech Jokera jeszcze nigdy nie był tak szeroki, a jego szczęka tak okazała.

Batman: Śmierć rodziny/Scott Snyder, Greg Capullo/Egmont

Joker odzyskuje swoją twarz i bierze na celownik wiernych kompanów i sprzymierzeńców Mrocznego Rycerza. Tym razem jest jeszcze bardziej nieobliczalny i szalony. Wydanie zostało opatrzone fantastyczną obwolutą z twarzą Jokera. Nie można było przejść obojętnie obok tej publikacji. Satysfakcja gwarantowana, nie tylko dla fanów Gacka.

Bruce J. Hawker (integral)/William Vance/Ongrys

Porucznik Królewskiej Marynarki Wojennej Bruce J. Hawker ponownie melduje się na pokładzie polskiego rynku komiksowego. Jego burzliwe przygody porwały wszystkich amatorów niebezpiecznych przygód rozgrywających się wśród spienionych mórz i oceanów. Znakomita historia awanturnicza.

Ethel i Ernest/Raymond Briggs/Wydawnictwo Komiksowe

Śmiało można by określić Ethel i Ernesta małżeństwem zwyczajnym do bólu, gdyby nie to, że wyróżnia je występ w wybornym komiksie ich syna. Ciepła historia o sile miłości i przywiązaniu do swojej drugiej połowy wyciśnie niejedną łzę.

Fantastyczna Czwórka: Uzasadniona interwencja/Mark Waid, Mike Wieringo, Howard Porter/Hachette

Rzadko ogląda się superbohaterów najeżdżających obce państwo. Jednak od czego mamy herosów Marvela? Czytanie przygód Fantastycznej Czwórki w roli okupantów Latverii to prawdziwa frajda. Satysfakcja gwarantowana.

Gry jaskółek/Zeina Abirached/Kultura Gniewu

Ogarnięty wojną Liban. Grupa sąsiadów chroni się w najbezpieczniejszym miejscu w całej kamienicy – w przedpokoju jednego z mieszkań. Niezwykle barwna, ale i przerażająca historia mieszkańców, którzy stworzyli małą oazę szczęścia i spokoju na kilku metrach kwadratowych. Żyć nie umierać.

Jesteś moją matką?/Alison Bechdel/Timof i cisi wspólnicy

Druga po „Fun Home” komiksowa autoterapia Alison Bechdel. Nie dla wszystkich jednak, bowiem autorka poprzednią wieloznaczność literackich cytatów zamienia na suchy i precyzyjny język tekstów naukowych (psychoanalitycznych), co jeszcze bardziej bezlitośnie prowadzi do jej totalnego emocjonalnego ekshibicjonizmu. Niesamowita metaksiążka i efekt bardzo żmudnej pracy, prowadzącej do oczyszczenia zarówno samego autora, jak i czytelnika.

Kiedy Dawid stracił głos/Judith Vanistendael/Wydawnictwo Komiksowe

Dawid ma raka. Na początku się wydawało, że można go wyleczyć. Niestety, pojawiają się przerzuty i… Niewiele jest dzieł, które z taką gracją poruszają temat życia i śmierci. Nie wiele jest dzieł, z których emanuje taki spokój.

Kroniki jerozolimskie/Guy Delisle/Kultura Gniewu

„Kroniki...” urzekają ciepłą ironią, z którą Delisle opisuje zarówno sytuację na Bliskim Wschodzie, jak i swoje przeżycia jako ojca. Komiks czyta się z przyjemnością, ale poza rozrywką dostarcza też materiału do refleksji. Zdecydowanie warto poświęcić mu parę godzin.

Krucjata: Qua’dj/Jean Dufaux, Philippe Xavier/Wydawnictwo Komiksowe

Jeszcze mroczniejsza niż część pierwsza, solidna porcja walki o władzę, miłości, spisków i intryg w klimacie arabskiej baśni. Piękne kobiety, odważni rycerze, tajemnicze artefakty oraz wiara, która stawia bohaterów przed niezwykłymi wyborami.

Munch/Steffen Kverneland/Timof i cisi wspólnicy

Pełna rozmachu i humoru biografia Edvarda Muncha, która przenosi czytelnika w barwny świat dziewiętnastowiecznej sztuki. Wielcy artyści i ich jeszcze większe obsesje. Rewelacyjny komiks. Aż chce się krzyczeć z zachwytu!

Niedźwiedź/Michał Śledziński, Kamil Kochański/Kultura Gniewu

Niezapomniane przygody najbardziej niezwykłego z mieszkańców osiedla Swoboda. Mądre i ciekawe poruszenie problemów współczesnego świata w skali mikro, w kontekście zwykłego blokowiska.

Noe: Kto przeleje krew/Darren Aronofsky, Ari Handel, Niko Henrichon/Sine Qua Non

Niezwykle oryginalna i nieszablonowa wersja mitu o Noem. Uniwersalna historia człowieka, który dla bliskich był gotów zrobić wszystko, lecz zapomniał o swoim człowieczeństwie. Jednocześnie piękna opowieść o miłości i wybaczeniu.

Parker: Łowca/Darwyn Cooke/Taurus

Z Parkerem się nie zadziera. Nie było więc wyboru, ten komiks musiał się tu znaleźć. 140 stron czystej, surowej brutalności. Obite mordy, kule w plecy, zdrady i wyroki. Pełen napięcia i zmysłowości. Tylko dla prawdziwych mężczyzn.

Pięć tysięcy kilometrów na sekundę/Manuele Fior/Kultura Gniewu

Pięknie opowiedziana słowem i obrazem historia pierwszej miłości. Manuele Fior z banału i ogranego tematu stworzył zupełnie nową jakość. Fragmentaryczna fabuła i subtelne (odmalowane akwarelami) kadry układają się w jeden wspólny obraz ludzi zagubionych w rzeczywistości, którą sami sobie stworzyli i którą są rozczarowani. Smutne, ale i wyciszające studium ludzkiej samotności.

Podgląd/Daniel Chmielewski, Marcin Podolec/Kultura Gniewu

Wbrew regułom i schematom Daniel Chmielewski i Marcin Podolec stworzyli nadzwyczaj romantyczną i subtelną opowieść o zdradzie, fetyszach, erotyce i trudnej do zaakceptowania społecznie miłości. Komiks dla tych, którzy nie boją się wyzwań i odsłaniania tego, co zazwyczaj wszyscy przykrywają ciepłą kołderką. Świetny scenariusz i język, dopracowana i ciekawa formalnie strona graficzna. Jeden z lepszych duetów ostatniego roku.

Reprobus/Markus Färber/Kultura Gniewu

Pełna symboli i metafor obrazkowa wariacja na temat mitu o św. Krzysztofie. Genialna warstwa ikoniczna, która nie tylko zachwyca swoją estetyką i różnorodną formą (podział na dwa światy i dwa style), ale i w pełni przejmuje funkcje warstwy językowej komiksu, stając się przy tym jedynym i najważniejszym nośnikiem treści. Otwarta interpretacyjnie, uniwersalna przypowieść o człowieku.

Saga/Brian K. Vaughan, Fiona Staples/Mucha Comics

Marko i Alana, czyli Romeo i Julia w kosmosie, tylko zabawniejsi, dosadniejsi i bardziej wybuchowi. No i mają dziecko. Jak je wychować, gdy po piętach depczą im popaprańcy najróżniejszych maści na czele z osobnikami mającymi telewizory zamiast głów? W końcu czego się nie robi dla rodziny. Urokliwa space opera.

Spider-Man: Niebieski/Jeph Loeb, Tim Sale/Hachette

Jeph Loeb i Tim Sale – znakomity duet twórców – tym razem wziął na warsztat kultowego Ścianołaza. Poznajemy meandry uczuciowych rozterek Petera Parkera zakochanego w Gwen Stacy oraz jego konfrontacje z całą gromadką barwnych superłotrów na czele z Green Goblinem. Całość pięknie narysowana i skomponowana przez Tima Sale’a, który w tym komiksie oddaje hołd kultowemu twórcy Pająka – Johnowi Romicie Sr. Piękny błękit.

To była wojna okopów/Jacques Tardi/Centrala

Szeregowi żołnierze i ich zwyczajne obowiązki w niezwyczajnych czasach, czyli śmierć w zabawie zwanej wojną. Niezwykle przejmujący obraz zmagań frontowych rozgrywających się w latach 1914-1918. Wielkie dzieło.

W obcej skórze/Anna Andruchowicz/Kultura Gniewu

Metaforyczna opowieść o odmienności. Delikatna i subtelna, a jednocześnie porażająca swoją wymową historia o przyjaźni i lojalności, osadzona w świecie dzikiej przyrody. Plus mistrzowski rysunek i ogromna wrażliwość autorki w oddawaniu emocji.

Wampir/Joann Sfar/Timof i cisi wspólnicy

Przezabawna historia wampira Fernanda, noszącego się na Nosferatu i poszukującego szczęścia w miłości. Pokłady wyobraźni Sfara tworzą magiczny świat, który uwiedzie każdego czytelnika. I to wspaniałe wydanie! Cud miód.

Wąż wodny/Tony Sandoval/Timof I cisi wspólnicy

Magiczna, na wskroś poetycka, a zarazem mroczna oda do młodości i czasu, w którym widzimy jeszcze tę drugą stronę lustra. Tony Sandoval jest coraz lepszy w uwodzeniu swoją formą i tworzeniu fabularnych niesamowitości. Jawa i sen grają tu wspólną pieśń o odpowiedzialności, odwadze, powinności, poświęceniu i walce do samego końca. Graficznie – cudo.

Wieże Bois-Maury: Sigurd/Hermann Huppen/Wydawnictwo Komiksowe

Kolejna niesamowita dawka przygód rycerza z Bois-Maury, tym razem osadzona w mrocznym i posępnym krajobrazie. Morze, skały, plaże i strome klify oraz bohaterowie – niepowtarzalni, niejednolici, i jak to u Hermanna – ze wszech miar ludzcy.

Zdarzenie. 1908/Jacek Świdziński/Kultura Gniewu

Kolejna opowieść o dokonaniach Tesli poczyniona przez Jacka Świdzińskiego – geniusza absurdu, humoru totalnego i minimalistycznej formy. Tym razem przyglądamy się z bliska tajemniczemu wypadkowi popełnionemu gdzieś na stepach Syberii w 1908 roku, znanemu bardziej jako katastrofa tunguska. To wielopoziomowa, intertekstualna opowieść awanturnicza z udziałem między innymi Lwa Tołstoja, Rasputina czy Feliksa Dzierżyńskiego. Stymuluje intelektualnie.

Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił/Seth/Wydawnictwo Komiksowe

Czego może chcieć od życia taki gość jak on (Seth)? Wyimaginowanej rzeczywistości. Tej nigdy nie dostanie, i całe szczęście. Inaczej nie mielibyśmy szans na przeczytanie tak wyjątkowego komiksu. O małych odkryciach i ich ogromnym znaczeniu dla życia. Spokojny i wyważony.

Życie. Powieść graficzna/Yoshihiro Tatsumi/Wydawnictwo Komiksowe

Autobiograficzne dzieło Tatsumiego opowiadające o realiach związanych z mangowym biznesem w Japonii jest zarazem pasjonującą lekcją historii i pstryczkiem w nos malkontentów, którzy uważają, że manga to nie komiks. Dzieło iście epickie.

 

Wyboru dokonali: Filip Fiuk, Szymon Gumienik, Anna Krztoń, Dawid Śmigielski, Joanna Wiśniewska

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry