Wyszukiwanie

:

Treść strony

Artykuł

Osiem komiksów wojennych

Autor tekstu: Dawid Śmigielski
07.12.2014

Wojenny wir wciąga wszystko i wszystkich dookoła. Nie inaczej jest z komiksami i ich bohaterami. Przedstawiamy osiem tytułów rozgrywających się w czasie wojen, poczynając od 1939 roku, a kończąc na roku 3177, których nie powinno zabraknąć w biblioteczce żadnego miłośnika komiksu. Niech wystrzelą działa.

 

Maus” – Komiks opowiadający o Władku Szpiegelmanie i jego żonie Andzi – Polskich Żydach, którym do 1944 roku udaje się skutecznie żyć w ukryciu przed nazistowskim wrogiem w okupowanej Polsce. Szczęście się kończy, gdy obydwoje zostają zdradzeni przez szmalcowników i trafiają do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Art Spiegelman stworzył przejmującą biografię swoich rodziców. „Maus” to wstrząsający obraz Holocaustu i jego wpływu na życie tych, którzy go przetrwali.  

(Art Spiegelman. Post 2001, 2011)

 

Achtung Zelig” – Zelig jest Żydem. Żyje w Polsce. Musi uciekać. Pewnie historia potoczyłaby się jak wiele innych, ale… Zelig przypomina wielką żabę, jego ojciec zaś jakieś piekielne monstrum. Obaj natrafiają na niemiecki odział, którym dowodzi były klaun cyrkowy – Emil. Smutek, zgroza, oniryczna atmosfera, koty i późna jesień 1939 roku.

(Krystian Rosiński, Krzysztof Gawronkiewicz. Zin Zin Press/Kultura Gniewu, 2004)

 

Opowieści wojenne” – Garth Ennis w tematyce wojennej czuje się jak ryba w wodzie. Bohaterami ośmiu historii dziejących się na wielu frontach drugiej wojny światowej są żołnierze, przeważnie niższego szczebla, którymi wysługują się cwani oficerowie. Ennisowi udało się, oczywiście w dużej mierze przy współudziale rysowników i kolorystów, stworzyć dzieło agresywne, wulgarne, przerażające, wręcz dzikie, ale i wzruszające, niepozbawione zdrowej dawki patosu.

(Garth Ennis, David Lloyd, Cam Kennedy, Carlos Ezquerra, Garry Erskine, John Higgins, Dave Gibbons. Mucha Comisc, 2010-11)

 

Born” – Realistyczna opowieść o destrukcyjnym wpływie wojny na ludzką jednostkę. Garth Ennis i Darick Robertson z dużym wyczuciem przedstawili narodziny jednej z najbardziej ambiwalentnych postaci w historii komiksu superbohaterskiego – Punishera. Dla jednych heros, dla innych psychopata, dla przestępców pewna śmierć. Wietnamskie piekło okazuje się narkotykiem, bez którego Frank Castle nie może żyć. Jednak cena za kolejną działkę będzie wysoka, o wiele za wysoka.

(Garth Ennis, Darick Robertson. Mandragora, 2004)

 

Fotograf” – Reportaż Didiera Lefevre’a z ogarniętego wojną Afganistanu powinien przeczytać każdy, kto interesuje się czy to komiksem, historią, kulturą, czy po prostu dobrą opowieścią. Nikt nie przejdzie obok tego dzieła obojętnie. Połączenie prostego, przejrzystego rysunku z czarno-białą fotografią sprawia piorunujące wrażenie. Jest rok 1986. Afgańscy bojownicy walczą z sowiecką armią, jednak jedyne ślady wojny, na jakie natrafia Didier, to ślady pozostawione na jej afgańskich ofiarach. Dzięki przyłączeniu się do misji Lekarzy Bez Granic Lefevre staje się światkiem heroicznej, ale i pełnej przeszkód walki o ludzkie życie. Tylko koni żal.

(Didier Lefèvre, Emmanuel Guibert. Wydawnictwo Komiksowe, 2013)

 

Pozdrowienia z Serbii” – Utrzymany w undergroundowej stylistyce pamiętnik z czasów jugosłowiańskiej wojny. Choć dzieło Aleksandara Zografa przytłacza swoją depresyjną atmosferą, to dzięki surrealistycznej nucie rozdział po rozdziale brniemy do przodu, zanurzając się w ogarniętej chaosem Serbii. Podróż po zniszczonym kraju nigdy nie była tak ekspresyjna.

(Aleksandar Zograf. Centrala, 2011)

 

Martha Washington. Jej życie i czasy, wiek XXI” – Nie miała łatwego życia tytułowa bohaterka komiksu Franka Millera i Dave’a Gibbonsa. Wojna, wojna, całe życie wojna. Ze zbirami chicagowskiego getta, hamburgerowymi koncernami, Aryjskim Trustem, Naczelnym Chirurgiem, Mózgiem prezydenta, Kosmitami, Mutantami i wszystkimi chorymi dewiacjami Amerykańskiego Snu. W imię wolności, oczywiście.

(Frank Miller, Dave Gibbons. Egmont, 2010)

 

Wieczna wojna” – Wojny wybuchają z braku porozumienia. Nie inaczej jest w wojnie ludzkości z Brykrianami, w której uczestniczy William Mandella. Długie podróże kosmiczne, utracona rodzina, śmierć kolegów, miłość niemożliwa do spełnienia, w zamian awanse i medale za zasługi. 1000 lat walki o słuszną sprawę. Dziesięć wieków pustki.

(Joe Haldeman, Marvano.  Fantastyka, 1990-91, Egmont, 2009)

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry