„Tak się zapomnieć, że liczyć jabłka
Łowić patykiem gwiazdy z kałuży
Gdy noc naciąga na uszy czapkę
Oczy zdziwione mrużyć
Tak się zasłuchać, że nic nie słyszeć
Rytm gubić wiersza i oddech gubić
Ciszę przed burzą, po burzy ciszę
Przemilczeć i polubić
W zwierciadle zwrotki, w refrenu lustrze
Sprawdzić, czy słowom z nami do twarzy
Od zła wszelkiego tę miłość ustrzec
By znów się sobie zdarzyć”
Aleksandra Bacińska
Aleksandra Bacińska, autorka tekstów, jest laureatką nagrody Wojciecha Młynarskiego, za sprawą którego trafiła do szerszej publiczności. Sukces przyniosła jej piosenka „Zęby”, za którą w 1994 roku zdobyła Złote Pióro na Kabaretonie w Opolu. Jej wiersze znajdują się m. in. w repertuarze Michała Bajora, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz i Edyty Jungowskiej. Wydała kilka tomików swoich utworów.
Leonard Luther należy do tych bardów, którzy znani są jeszcze z estrad studenckich. Kiedyś zajmował się muzyką z gatunku szanty, obecnie bliższa stała się jemu poezja śpiewana. Jest także autorem tekstów, a muzycy, z którymi grał to m. in. Karol Szymanowski i Jacek Stybor. Od długiego czasu związał się muzycznie z Piotrem Gąsiewskim z zespołu Własny Port. Luther brał udział także w programie Agnieszki Osieckiej i w „Swojskich Klimatach”.
Co łączy te dwie osobowości? Aleksandra Bacińska jest autorką jego największych przebojów, to swój pierwszy tekst napisała właśnie dla niego. Ponadto okazję do obcowania z tymi artystami będziemy mieli podczas spotkań i koncertu w ramach projektu „Pokoleniowy tandem” Fundacji Ośrodka Inicjatyw Społecznych ANRO.
Zapraszamy wszystkich, którzy lubią poezję, piszą wiersze, chcą się nimi podzielić lub ich posłuchać na spotkania z Aleksandrą Bacińską, które odbędą się 8 i 22 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubiczu od godz. 17.00.
Spotkanie z poezją uwieńczy koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Leonarda Luthra i zespołu Własny Port, 25 listopada (w niedzielę) o godz.17.00 w „Porannej Rosie” w Grabowcu.
Warsztaty i koncert są bezpłatne.
Szczegółowe informacje na stronie www.foisanro.pl i na Facebooku, tel. 605988852, e-mail: kontakt@foisanro.pl, foisanro@gmail.com.
Warsztaty są współorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubiczu.
Projekt „Pokoleniowy tandem” realizowany przez Fundację Ośrodek Inicjatyw Społecznych ANRO w Złotorii. Został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest realizowane od sierpnia do grudnia 2018 r.
Współorganizator warsztatów z poezji śpiewanej: