Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

Pracownicy Teatru im. Wilama Horzycy o unieważnieniu konkursu

 • czwartek 2015-04-23 - poniedziałek 2015-08-31
fot. Aram Stern

OŚWIADCZENIE

 

My, zespół Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, protestujemy przeciwko decyzji Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego o unieważnieniu konkursu na dyrektora naszego Teatru. Protestujemy przeciwko pogwałceniu demokratycznych procedur. Jest to wysoce nieetyczne i niemoralne, by kandydat zarekomendowany przez komisję konkursową składającą się z osób kompetentnych i doświadczonych: naukowców, artystów, dyrektorów najważniejszych instytucji kultury oraz jednego przedstawiciela Marszałka, otrzymawszy 8 na 9 możliwych głosów, w przekonaniu władz nie spełniał oczekiwań.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, unieważniając konkurs na dyrektora Teatru zlekceważył tym samym decyzję wybitnych ekspertów, których sam powołał do grona komisji. Oceniamy to jako sytuację skandaliczną, niemającą precedensu w historii konkursów na dyrektorów instytucji artystycznych. Wyłonienie nowego dyrektora jest w tej chwili dla Teatru sprawą pierwszoplanową. Kończy się czas na przygotowanie projektu repertuaru na przyszły sezon, zagrożony jest bardzo poważnie Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT 2016, ostatnia duża międzynarodowa impreza Torunia. Istnieje niebezpieczeństwo, że sezon teatralny nie rozpocznie się we wrześniu. Ustępująca Dyrekcja nie może podpisać umów z młodymi aktorami, których angaże kończą się 31 sierpnia br. Jeśli oni odejdą, ponad połowa repertuaru przestanie istnieć. Na dodatek z dniem 1 września odchodzą z Teatru członkowie zespołu technicznego o unikatowych specjalizacjach. Jeśli w najbliższym czasie nie znajdzie się ich następców, wyprodukowanie premier nowego sezonu jest prawie niemożliwe. Dla dobra Teatru pogodziliśmy się z lekceważącym traktowaniem nas przez Pana Marszałka. Wiemy bowiem, że Teatr będzie mógł istnieć tylko wówczas, gdy w ciągu miesiąca zapadnie decyzja o powołaniu dyrektora – fachowca, nie celebryty bez doświadczeń menadżerskich, ani osoby, której doświadczenie nie wykracza poza organizację eventów. Takie jest nasze stanowisko. Mamy nadzieję, że opóźnianie decyzji nie jest częścią większej całości – intrygi zmierzającej do likwidacji naszego Teatru lub połączenia go z Impresaryjnym Teatrem Muzycznym.

Panie Marszałku, nie boimy się zmian. Nie protestowaliśmy i nie protestujemy przeciwko nim. Żądamy, aby nas, ludzi teatru, traktować poważnie i z szacunkiem.

Pracownicy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

 

 

Dziękujemy wszystkim, którzy nas popierają, są wśród nich:

 

 • Maciej Englert i Unia Polskich Teatrów i Konfederacja Pracodawców LEWIATAN

 • Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

 • Jacek Głomb – dyrektor Teatru z Legnicy

 • Krzysztof Mieszkowski – dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu

 • Paweł Łysak – dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie

 • Paweł Szkotak – dyrektor Teatru polskiego w Poznaniu

 • Agnieszka Odorowicz – dyrektor Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie

 • Joanna Scheuring -Wielgus i Czas Mieszkańców

 • Maciej Nowak – były dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie

 • Portal e-teatr.pl

 • Związek Artystów Scen Polskich

 • Aram Stern i portal Menażeria

 • Grupa wsparcia na Facebooku TEATR JEST NASZ

 • Obywatele Kultury

 • Gazeta Świętojańska

 • Trójmiejska Gazeta Wyborcza

 • Dziennik Bałtycki

 • Grzegorz Giedrys i Gazeta Wyborcza w Toruniu

 • Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak – dyrektorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy

 • Piotr Kruszczyński – dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu

 • Anna Augustynowicz – dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie

 • Jacek Wakar – TVP Kultura II i Program Polskiego Radia

 • Jakub Porcari – dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

 • Wiktor Rubin – reżyser i Jolanta Janiczak – dramaturg

 • Jacek Sieradzki, Warszawa

 

Dziękujemy również:

 • Mieszkańcom Torunia

 • Widzom naszego Teatru

 • Całemu środowisku teatralnemu Torunia

 

 

 

 

 

Toruń, 23.04.2015 r.

 

 

Szanowni Państwo,

Jesteśmy zaskoczeni słowami, które wypowiedział pan Marszałek na temat Teatru im. Wilama Horzycy na konferencji prasowej w dniu 23 kwietnia 2015 poświęconej CKK Jordanki. Nie mamy wyjścia, musimy ustosunkować się do kilku wypowiedzi pana Marszałka.

Marszałek Piotr Całbecki: "Warunki były bardzo ogólne, rzeczywiście chcieliśmy udostępnić i dać szansę większemu gremium osób, które się zainteresują. Dziś wiemy, że te warunki były zbyt szerokie i należało bardziej celować w osobę, co do której nie byłoby z naszego punktu widzenia, instytucji zarządzającej, organizatora tej placówki, wątpliwości" *.

Komentarz Zespołu Teatru: To dziwne, że Marszałek zorientował się dopiero post factum, czyli po rekomendacji Komisji, że warunki konkursu są bardzo ogólne. Przecież przed tym faktem przygotowane były kryteria konkursu na dyrektora Filharmonii Bydgoskiej, gdzie wymagania były dużo wyższe, choćby znajomość języka obcego, minimum trzyletnie doświadczenie w samodzielnym zarządzaniu instytucji kultury oraz udokumentowane ukończenie studiów podyplomowych w dziedzinie zarządzania.

Marszałek: "Protestował zespół w ogóle przed dokonywaniem jakimkolwiek zmian… czyli rozpisaniem konkursu. Dziś protestuje przed tym, że nie dokonano wyboru. Jak rozumiem osoby oczekiwanej przez zespół".

Komentarz Zespołu Teatru: Zespół nigdy nie protestował w sprawie przeprowadzenia konkursu na dyrektora Teatru, skierowaliśmy jedynie do Marszałka prośbę o pozostawienie dyrektor Jadwigi Oleradzkiej na stanowisku jeszcze przez rok. Chcemy podkreślić, że prośbę tę podpisali wszyscy pracownicy teatru, czyli 100%.

Podczas konferencji padło pytanie, czy pan Marszałek będzie słuchał Zespołu w sprawie wyboru nowego dyrektora.

Marszałek: "Oczywiście, że słucham i jak dotąd wszystkie oczekiwania właśnie Horzycy były spełniane. Jest to jeden z najlepiej opłacanych teatrów w Polsce, jeden z najlepszych uposażeń, wynagrodzeń w Polsce Nigdy nie szczędziliśmy środków na realizację programu artystycznego pani dyrektor Oleradzkiej i tak będzie nadal".

Zespół Teatru: Będziemy pamiętać słowa o podtrzymaniu dotacji. W ciągu 9 lat Marszałek przyznał podwyżki w Teatrze jeden jedyny raz w wysokości 10% (słownie: dziesięć procent) w sezonie 2012/13. Ale już od sezonu 2013/14 nie przekazał on w dotacji pieniędzy przeznaczonych na tę podwyżkę.

Marszałek: "Przyjęliśmy pewną koncepcję, że dokonujemy zmian, myślę nawet, że z powodów wieku osób, które kierowały dwiema instytucjami w naszym województwie. Jak dotąd w Filharmonii Bydgoskiej jak i Horzycy w Toruniu".

Komentarz Zespołu Teatru: póki co, w naszym kraju emerytura jest przywilejem, a nie obowiązkiem.

Wypowiedź dziennikarza: aktorzy grożą protestem, jest już petycja w Internecie.

Marszałek: "Te protesty były podyktowane przede wszystkim obawami, że ktokolwiek nowy pojawi się w tej instytucji, kto będzie zarządzał placówką, będzie dokonywał jakichś rewolucyjnych zmian (…) założenie wszystkich nowych potencjalnych dyrektorów było takie, że instytucja będzie rozwijać się w oparciu o doświadczenie zespołu artystycznego, który jest w tej chwili zgromadzony w teatrze. Sądzę, że to wystarczający dowód, żeby zobaczyć, że te obawy były po prostu bezpodstawne".

Komentarz Zespołu Teatru: Powtarzamy: Zespół Teatru nigdy nie protestował w sprawie przeprowadzenia konkursu na dyrektora teatru skierowaliśmy jedynie Marszałka prośbę o pozostawienie dyrektor Jadwigi Oleradzkiej na stanowisku jeszcze przez rok. Dziwne byłoby, gdyby Zespół Teatru nie interesował się swoją instytucją. I jeszcze jedno: obawy to nie to samo, co tchórzostwo i strach.

Marszałek: "Przecież to przyzwyczajenie do obecnej Pani dyrektor, zresztą jak wiemy, bardzo słuszne, bo teatr dobrze funkcjonował, sprawia, że te zmiany wywołują tyle emocji".

Komentarz Zespołu Teatru: To nie przyzwyczajenie do pani dyrektor, lecz wzajemne zaufanie i szacunek.

 

* Wszystkie wypowiedzi Marszałka Piotra Całbackiego przytaczamy w oryginalnym brzmieniu.

 

informację wprowadzono: piątek 2015-04-24 21:07
ostatnia aktualizacja: niedziela 2015-06-14 00:28

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry