Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

Slam Poetycki w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa"

  • poniedziałek 2015-04-20
  • poniedziałek 2015-05-11

Slam to nieposkromiona hybryda poezji i performansu, krwiste igrzyska żywej liryki czy też epicki pojedynek poetycki. Udział w nim może wziąć każdy śmiałek, który w szaleństwie swym obwołał się poetą i jeszcze się tego nie wstydzi. Wykształcenie i dorobek artystyczny nie mają tu najmniejszego znaczenia. Z kolei na widowni może pojawić się każdy, kto nie boi się bliskiego kontaktu z poezją tak współczesną, że często neurony rwie, zabarwia szare komórki – nieodwracalnie...

Zasady slamu są proste. Publiczność pełni rolę tyleż zacnego, co niesfornego jury. Ocenia zarówno treść przedstawianych utworów, jak i umiejętności oratorskie poszczególnych autorów. W odpowiedzi na prezentowaną poezję może na bieżąco śmiać się, pokrzykiwać, bić brawo, gwizdać, buczeć i dogadywać. Bo slam to poezja dla ludu. Z kolei poeta dostaje mikrofon i trzy minuty – dalej już musi obronić się sam. Przedstawianie cudzych utworów, używanie rekwizytów, kostiumów i instrumentów każdorazowo powoduje – uruchomienie mechanizmu zapadni i poruszenie wśród specjalnie wyposzczonych krokodyli… Z reguły potrzebne są trzy rundy, zanim maszyna losująca demokracji bezpośredniej dokona ostatecznego werdyktu, wyłaniając zwycięzcę wieczoru. Najważniejszy jest tu mistyczny kontakt pomiędzy poetą – bohaterskim gladiatorem słowa a publicznością – nieomylną, cesarską hydrą. Zwycięzca zgarnia 100 zł oraz fanty zebrane od publiczności do jakże gustownego kubka od piwa.

Prowadzącym imprezę i gwarantem nienaruszalności przedwiecznych zasad slamu poetyckiego jest Dariusz Ozimkiewicz. Slam w Od Nowie odbywa się raz w miesiącu w stochastycznie wybrany poniedziałek o godzinie 20:00. Zaś dokładną jego datę najłatwiej odnaleźć na naszym fanpejdżu fejsbukowym: SLAM OD NOWA.

Specjalnie dla Czytelników „Menażerii” zdradzamy już teraz, że najbliższy epicki pojedynek poetycki odbędzie się 20 kwietnia. Z kolei na 11 maja zaplanowane jest wyjątkowe wydarzenie – BUUMOWY Slam Poetycki! Posiada on szczególną rangę, gdyż ściśle wiąże się z Majowym BUUMEM Poetyckim – ogólnopolskim festiwalem niezależnej literatury i poezji. Nie żeby pieniądze były najważniejsze – w końcu wszyscy wiemy, że najważniejsza jest przecież poezja – ale warto dodać, że wtedy do wygrania będzie 1000 zł. ;)

 

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: niedziela 2015-04-12 22:43
ostatnia aktualizacja: wtorek 2015-06-16 22:05

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry