Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

Michał Dobrzyński – trzy premiery

  • czwartek 2015-04-09 godz. 19:00 - sobota 2015-05-30

Dzieła Michała Dobrzyńskiego, z którym Magdalena Wichrowska rozmawiała w 4. numerze "Menażerii", będą miały miały w najbliższym czasie trzy godne polecenia premiery:

 

1. Michał Dobrzyński - OPERETKA wg dramatu W. Gombrowicza,

PRAPREMIERA: 9 kwietnia (czwartek) 2015, godz. 19

kolejne spektakle: 10, 11 kwietnia 2015, godz. 19

29, 30 maja 2015, godz. 19

Warszawska Opera Kameralna, al. Solidarności 76B

Przedsięwzięcie patronatem honorowym objęła żona pisarza, Rita Gombrowicz. Prapremiera opery Michała Dobrzyńskiego w reżyserii Jerzego Lacha pod kierownictwem muzycznym Przemysława Fiugajskiego odbędzie się 9 kwietnia 2015 w Warszawskiej Operze Kameralnej. Premierze „Operetki” będą towarzyszyć: wystawa organizowana we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz panele dyskusyjne poświęcone pisarzowi i jego dziełu, w których wezmą udział: żona pisarza – Rita Gombrowicz, krytycy, historycy literatury, tłumacze i specjaliści zajmujący się twórczością Gombrowicza.

Michał Dobrzyński o swojej "Operetce":

„Operetka” jest moją muzyczną wizją dramatu Gombrowicza, a wyzwaniem stało się dla mnie „przetransponowanie” jego literackich zabiegów na grunt kompozytorski. To właśnie w tym zadaniu tkwił klucz do znalezienia właściwego kodu muzycznego, począwszy od opracowania libretta, poprzez ustalenie obsady wykonawczej, aż po skomponowanie muzyki. To jednocześnie próba dekonstrukcji muzycznej formy operetki (dla tej idei, jak sądzę trudno byłoby o lepszy tekst).
 

PLAN WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH


8 kwietnia 2015, godz. 12.00 – „Gombrowicz i historia”
9 kwietnia 2015, godz. 14.00 – „Przed premierą – jakiej Operetki oczekujemy?”
10 kwietnia 2015, godz. 14.00 – „Gombrowicz uzależniony i uzależniający”
11 kwietnia 2015, godz. 14.00 – „Po premierze Operetki w operze / do czego (i czy) Gombrowicz jest dzisiaj potrzebny?”

http://www.operakameralna.pl/index.php?09042015-n
 

 

2. M. Dobrzyński - REBEKA

PIERWSZE DZIEŁO O CHARAKTERZE OPEROWYM W JĘZYKU KASZUBSKIM

libretto: T. Fopke

11 kwietnia (sobota) 2015, godz.19

12 kwietnia (niedziela) 2015, godz.18

Filharmonia Kaszubska

http://www.wck.org.pl/spektakle/opis/3778-opera-kaszubska-quot-rebeka-quot.html

 

3. M. Dobrzyński - SYMFONIA RZEŹB DŹWIĘKOWYCH 

PRAWYKONANIE: 17 kwietnia (piątek) 2015, godz. 21

TRAFO - Trafostacja Sztuki Szczecin

Baltic Neopolis Orchestra

Boris Brovtsyn (koncertmistrz) - "człowiek niezwykłej techniki i intensywnej muzyki", jak określił go Los Angeles Times. Po ukończeniu Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej w 1994 roku wstąpił do Moskiewskiego Konserwatorium Czajkowskiego, gdzie uczył się w klasie Mai Glezarowej. W trakcie studiów został laureatem wielu międzynarodowych konkursów takich jak Georg Kulenkampf (1994, Kolonia), Transnet (1996, Pretoria) oraz Yehudi Menuhin (1998). Jego pierwszy publiczny występ, w wieku 6 lat, miał miejsce w Teatrze Bolshoi, później występował w najważniejszych salach koncertowych w Moskwie, Petersburgu i innych rosyjskich miastach. Swoją karierę w Wielkiej Brytanii rozpoczął w 1998 roku z BBC Philharmonic, pod batutą Rumona Gamba. W 2000 roku zdał do Guildhall School of Music and Drama, gdzie został uczniem Davida Takeno. W 2001 roku został finalistą konkursu skrzypcowego Królowej Elżbiety i laureatem I nagrody Reuters Prize, a rok później I nagrody w konkursie skrzypcowym im. Tibora Vargi w Szwajcarii. W 2004 roku zdobył najwyższe odznaczenie GSMD, Gold Medal. Występował z wieloma orkiestrami, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, czy Austrii, a także w Polsce. Gościł na wielu festiwalach muzycznych, wykonał wiele nagrań dla telewizji i radia w Rosji, Niemczech, Austrii, Francji, Południowej Afryce, USA i we Włoszech.

Michał Dobrzyński o "Symfonii rzeźb dźwiękowych":

Istotnym założeniem utworu jest połączenie idei sound sculture (rzeźby dźwiękowej) i formy symfonii. W warstwę elektroniczną utworu wplecione zostały charakterystyczne dla naszych czasów dźwięki masowe – wytwory współczesnej kultury, charakterystyczne dla fonosfery w której żyjemy (czyli "rzeźby dźwiękowe"). Utwór jest próbą nadania artystycznego wyrazu powtarzalnym, pochodzącym z przestrzeni publicznej dźwiękom poprzez ich przetworzenie, przekształcenie i połączenie z orkiestrą smyczkową. To także próba wykreowania indywidualnego kontekstu estetycznego poprzez crossover technik i gatunków muzycznych.

 
 

Michał Dobrzyński należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” zrealizowanego w latach 2007-2010 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jest laureatem konkursów kompozytorskich, wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy i in.

We wrześniu 2012 nakładem wydawnictwa DUX ukazała się monograficzna płyta kompozytora „. Wykonawcami są Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego oraz soliści (m.in. Bartłomiej Nizioł). Płyta „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” (DUX 0635/0636), na której m.in. znalazło się Trio florenckie Dobrzyńskiego, otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii „muzyka poważna/album roku – muzyka współczesna". W 2014 ukazała się płyta „Tribute to Carl Loewe”, na której znalazły się Trzy Pieśni do słów Rilkego Michała Dobrzyńskiego oraz ballady C. Loewego w aranżacji kompozytora w wykonaniu Urszuli Kryger i Adama Kruszewskiego z udziałem Baltic Neopolis Orchestra pod dyrekcją Pawła Kotli. Płyta otrzymała rekomendację niemieckiej rozgłośni SWR2.

Utwory Dobrzyńskiego wykonywane były na krajowych i międzynarodowych festiwalach i koncertach, w Polsce i zagranicą (USA, Niemcy, Szwecja, Włochy, Czechy, Chiny). Wśród wykonawców jego utworów wymienić można renomowane zespoły (m.in. Orkiestrę Aukso, zespół Kwadrofonik, Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej, Filharmonię Szczecińską, Kaliską, Częstochowską, Pomorską oraz Warszawską Operę Kameralną), solistów (m.in. Bartłomieja Nizioła, Mariusza Patyrę, Urszulę Kryger) i dyrygentów (m.in. Przemysława Fiugajskiego, Jerzego Salwarowskiego, Adama Klocka, Marka Mosia, Pawła Kotlę). Utwory kompozytora znajdują się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

www.michaldobrzynski.com

   
 
informację wprowadzono: środa 2015-04-08 00:05
ostatnia aktualizacja: sobota 2015-05-23 11:28

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry