Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

Autoportret wielokrotny Zdzisława Beksińskiego

  • piątek 2015-01-30

30 stycznia 2015 roku ukaże się obszerna korespondencja Zdzisława Beksińskiego – kojarzonego powszechnie z malarstwem, to jak się okazuje także utalentowanego epistolografa.

Listy Beksińskiego zostały udostępnione Wydawcy, przez ich adresata, wybitnego polskiego fotografa Jerzego Lewczyńskiego, oraz jego żonę Kazimierę. Książka zawiera całość zachowanej do dnia dzisiejszego korespondencji, opracowanej i opublikowanej w porządku chronologicznym. „Listy do Jerzego Lewczyńskiego” – drobiazgowo opracowane przez Olgę Ptak, to bez mała 300 (pisanych na maszynie lub odręcznie) listów oraz kart pocztowych, datowanych pomiędzy styczniem 1958 a październikiem 1998 roku.

Korespondencja przedstawia na tle epoki postać równie genialnego, co kontrowersyjnego artysty, będącego w zażyłym kontakcie z Lewczyńskim; Beksiński jest w nich subtelny, ironiczny, do bólu szczery, przenikliwy i przewrotnie inteligentny, ale bywa także złośliwy i niecierpliwy, opryskliwy, a nawet wulgarny.

Listy zebrała Olga Ptak – dziennikarka i recenzentka teatralna. W latach 2011–12 pracowała w archiwum domowym Jerzego Lewczyńskiego. W 2012 ukazała się książka jej autorstwa pt.

„Jerzozwierz. Portrety i autoportrety Jerzego Lewczyńskiego” (recenzowała ją wówczas dla „Menażerii” Anna Maria Ladorucka).

21 lutego minie 10 lat od tragicznej śmierci Zdzisława Beksińskiego, jego malarstwo i postać do dziś wzbudzają niemałe zainteresowanie, co pokazał choćby ubiegłoroczny sukces książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”. Najnowsze „Listy do Jerzego Lewczyńskiego” to książka z wielu względów niezwykła, a dla wszystkich wyznawców „Beksy”– lektura obowiązkowa!

 

 

Premiera książki, połączona z wernisażem wystawy „FOTOGRAFIE ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO”, przygotowanej z kolekcji własnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, odbędzie się 30 stycznia 2015 o godz. 18.00 w Czytelni Sztuki, ul. Dolnych Wałów 8a, w Gliwicach.

 

(AM)

 

„Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego”

Opracowała i wstępem opatrzyła Olga Ptak

Oprawa twarda, 744 strony

Cena: 62 zł

Seria Czytelnia Sztuki

Wydawca

Muzeum w Gliwicach

 

 

informację wprowadzono: sobota 2015-01-24 21:18
ostatnia aktualizacja: wtorek 2015-02-03 17:44

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry