Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

III Marsz Równości w Toruniu / Festiwal Marszu Równości w Toruniu

  • czwartek 2019-09-19 - niedziela 2019-09-22

W tym roku Marsz Równości w Toruniu idzie pod hasłem „Dla życia i rodziny”.

Dlaczego „Dla życia”? 70% nastolatków LGBT+ ma myśli samobójcze, mniej więcej ten sam procent społeczności nieheteronormatywnej spotkało się z co najmniej jednym rodzajem przemocy (fizycznej, seksualnej, werbalnej) – mniej mniż 4% z nich zgłosiło sprawę na policję. 50% młodzieży LGBT+ ma objawy depresji. Dla osoby nieheteronormatywnej życie w Polsce jest związane z doświadczaniem przemocy, strachem, ciągłym tłumaczeniem się z miłości, która dla środowisk konserwatywnych potrafi być argumentem by pozbawiać kogoś bezpiecznego, godnego i spokojnego życia.

Dlaczego „Dla rodziny”? Homofobia jest obecna w wielu polskich rodzinach. W konserwatywnym rozumieniu rodzina powinna zawsze składać się z matki i ojca. Dyskryminuje to ponad 50 tysięcy dzieci, wychowywanych przez nieheteroseksualnych rodziców bądź opiekunów. Dzieci, które radzą sobie równie dobrze, co ich rówieśnicy z rodzin heteronormatywnych, biorąc pod uwagę ich rozwój emocjonalny, zdrowie psychiczne. Od lat są prowadzone badania na ten temat, ich rezultaty są niezmienne: tęczowe rodziny nie są zagrożeniem dla rozwoju dziecka. Homofobia i przemoc – już tak.

Hasłem „Dla życia i rodziny” chcemy podkreślić, że pragniemy w tym kraju życia pełnego miłości i szacunku dla ludzkich wyborów, pragnień i potrzeb. Idziemy dla każdego życia - sprzeciwiając się przemocy i dyskryminacji, pamiętając o samobójstwie Milo Mazurkiewicz, Dominika Szymańskiego, Kacpra z Gorczyna i innych młodych osób. Idziemy dla rodziny - bo nie zgadzamy się, by prawicowa narracja zawłaszczała pojęcie rodziny. Osoby nieheteronormatywne też mają rodziny, a nie są one objęte dostateczną opieką państwa.

Tradycyjnie prócz marszu odbędzie się również festiwal wydarzeń towarzyszących. Będę to przede wszystkim imprezy kulturalne. Festiwal rozpocznie się 19 września o godz. 18:00 wystawą portretów, które torunianom zrobił irlandzko-argentyński artysta Patricio Cassinoni. Wystawie towarzyszyć będzie sprzedaż kalendarza, zawierającego wszystkie prace. Po wernisażu o godz. 19:00 organizatorzy zapraszają na pokaz filmu o ludziach, którzy wywalczyli wprowadzenie równości małżeńskiej w Irlandii. Po projekcji odbędzie się dyskusja. Oba wydarzenia będą mieć miejsce w Dworze Artusa.

W piątek 20 września w kawiarni PERS (Mostowa 6) obędzie się Speed friending, czyli impreza integracyjna, na której będzie można poznać osoby do wspólnego uczestnictwa w marszu. Sobota rozpocznie się od Tęczowego Pikniku dla rodzin na Bulwarze Filadelfijskim, w ramach którego przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych. Wieczorem zaś organizatorzy zapraszają na imprezy – taneczne After Party w kawiarni PERS oraz Drag Night Party w Końcu Świata (Podmurna 4), podczas którego wystąpią cztery drag queen.

Natomiast w niedzielę o 13:00 spod Ratusza wyruszy spacer z tęczowymi psami, zaś o 15:00 odbędzie się czytanie performatywne w Teatrze Horzycy. Dramat „Mam w szafie lalkę” to opowieść o dorastaniu, poznawaniu samego siebie i akceptacji rodziny. Czytanie reżyseruje Tomasz Mycan, wystąpią zaś Ewa Pietras, Mirosława Sobik, Łukasz Ignasiński i Grzegorz Wiśniewski. Wejściówki w cenie 1 zł można kupować w Biurze Obsługi Widzów od 16 września.

 

PROGRAM:

ONLY ONE, Patricio Cassinoni – wernisaż

godz. 18:00 | 19 września | Dwór Artusa

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii irlandzko-argentyńskiego artysty Patricio Cassinoni powstałych podczas wyjątkowej sesji. Osoby biorące w niej udział miały za zadanie wybrać tylko jeden element odzieży, w którym zostały sfotografowane (stąd ONLY ONE - "tylko jeden"). Powstały niezwykłe, osobiste portrety skupiające się na problemie tożsamości oraz pięknie naturalnego ciała. Podczas wernisażu będzie można zakupić KALENDARZ na 2020 rok z fotografiami wszystkich uczestników.

Projekt ONLY ONE rozpoczął się w 2013 r. w Dublinie, podróżował do Barcelony w 2014 i 2015 oraz gościł w Madrycie w 2016 roku. Do tej pory uczestniczyło w nim ponad 150 osób, a założeniem jest kontynuacja projektu w różnych miastach na całym świecie.

 

DKKF „Szpulka” The 34th - The Story of Marriage Equality (2017)

godz. 19:00 | 19 września | Dwór Artusa

Marsz Równości w Toruniu i DKKF "Szpulka" zapraszają na pierwszy w Polsce pokaz irlandzkiego filmu dokumentalnego "The 34th - The Story of Marriage Equality" w reżyserii Lindy Cullen i Vanessy Gildea.

Film opowiada o ludziach, którzy wywalczyli wprowadzenie równości małżeńskiej w Irlandii. Długa, żmudna, ale triumfalna oddolna kampania odmieniła kraj i jego reputację. "The 34th" spotkał się z uznaniem krytyków i publiczności, zdobywając wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

Po seansie zapraszamy na dyskusję przy kawie i ciastkach. UWAGA, podczas projekcji i dyskusji zapewniamy bezpłatną opiekę dla dzieci od 3 roku życia. Wstęp wolny.

Pokaz filmu dzięki uprzejmości: Irish Film Institute, Arts Council of Ireland i Culture Ireland.

 

Speed friending

godz. 19:00 | 20 września | PERS ul. Mostowa 6

Wybierasz się na III Marsz Równości w Toruniu, ale nie masz z kim? Przyjdź na Speed friending! Wydarzenie, które pozwoli Ci poznać znajomych, zintegrować się i w sobotę ruszyć na marsz paczką, a nie samemu. Zapraszamy każdą osobę, która chce poznać innych i w atmosferze gier spędzić piątkowy wieczór. Wstęp wolny.

Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności – SPR

 

Tęczowy Piknik

godz. 13:00-18:00 | 21 września | Bulwar Filadelfijski

Zapraszamy na rodzinny Tęczowy Piknik na Bulwarze Filadelfijskim (na wysokości ul. Mostowej). W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci, zabawy z tęczową chustą i tunelami Klanzy, wielkie bańki mydlane, malowanie twarzy. Ponadto warsztaty kreatywne: malowanie poduszek i tęczowych breloczków, a także radosnych bannerów na Marsz Równości. Będzie też możliwość skorzystania z punktów gastronomicznych oraz zakupu tęczowych flag i gadżetów. Każdy będzie mógł się zrelaksować przy miłej muzyce.

 

After Party

godz. 20:00 | 21 września | PERS ul. Mostowa 6

Podczas After Party będzie można nabyć gadżety i pamiątki z toruńskiego Marszu, a już o 22:00 rozpoczną się występy muzyczne, które zafundują nam m.in. Avtomat i Charlotte.

 

Drag Night Party

godz. 21:00 | 21 września | Koniec świata ul. Podmurna 4

Koniec Świata zaprasza na wielkie widowisko, czyli Drag Night Party! Wystąpią cztery drag queen! Aira, Cosmia, Shaysa Black, Simonella Legionella. Wstęp 5-10 zł.

 

Tęczowy spacer z psami

godz. 13:00 | 22 września | Start na Rynku Staromiejskim

W niedzielę ruszamy na niezwykły spacer. Jeśli masz pieska - weź go z sobą. Jeśli nie masz - nie szkodzi. Tęczowy spacer z psem jest idealną propozycją dla każdej osoby, która chce miło i aktywnie spędzić niedzielne pomarszowe popołudnie, podzielić się wrażeniami po całym tygodniu wydarzeń i poznać nowych ludzi.

Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności – SPR

 

Mam w szafie lalkę - czytanie dramatu

godz. 15:00 | 22 września | Teatr Horzycy, Duża Scena

Julian, młody bohater argentyńskiej sztuki „Mam w szafie lalkę”, opowie kilka historii ze swojego dzieciństwa. Przywoła w pamięci osoby i wydarzenia ważne w jego próbach zrozumienia świata. Świata, który nie zawsze potrafi zaakceptować kogoś takim, jakim jest.

„Mam w szafie lalkę” to opowieść o dorastaniu, poznawaniu samego siebie i akceptacji rodziny. Julian zabierze Państwa w podróż do przeszłości, gdzie zmierzy się z przeciwnościami w walce o siebie, o tolerancję, o szczęście. Metaforą tej opowieści stanie się tytułowa szafa. Będzie zabawnie i wzruszająco.

Czytanie przeznaczone jest dla młodzieży (od 14 r.) i dorosłych.

Reżyseria: Tomasz Mycan
Obsada: Ewa Pietras, Mirosława Sobik, Łukasz Ignasiński, Grzegorz Wiśniewski

Wstęp: wejściówki w cenie 1 zł można kupować w Biurze Obsługi Widzów od 16 września

https://pl-pl.facebook.com › ... › Marsz Równości w Toruniu
 

informację wprowadzono: środa 2019-09-11 11:34
ostatnia aktualizacja: środa 2019-09-18 09:32

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry