Już po raz 32 toruńscy fani monodramów będą mogli zobaczyć mistrzów w tej dziedzinie. Od wielu lat przegląd organizowany w Teatrze „Baj Pomorski” daje możliwość spotkania z wybitnymi twórcami i obejrzenia ich spektakli nagradzanych na innych festiwalach. Po raz pierwszy Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora (Festiwal Festiwali Teatrów Jednego Aktora) zajrzą także do Chełmna.
Piątkowe, tradycyjnie już mistrzowskie popołudnie otworzy sam Jan Peszek, który od czterech dekad (!) staje sam na scenie ze „Scenariuszem dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” Bogusława Schaeffera. W monodramie „Dośpiewanie. Autobiografia” krakowski maestro uzupełni go o wątki z własnej biografii (oba mistrzowskie monodramy składają się na projekt „Podwójne solo”). Tuż po Janie Peszku na małej scenie Teatru „Baj Pomorski” zobaczymy kolejnego mistrza monosztuki: Marcina Bortkiewicza. Aktor, obecnie związany z Teatrem Powszechnym w Radomiu wystąpi w konkursowym spektaklu „Satana” wg „Doktora Faustusa” Tomasza Manna. Po tym przedstawieniu piątkowy wieczór zamknie pokaz filmu ,,Portret pamięci” z kreacją Ireny Jun, wielokrotnie goszczącej na TSTTJA mistrzyni słowa, aktorki teatralnej, reżyserki i wybitnej odtwórczyni ról Beckettowskich.
Drugiego dnia przeglądu zobaczymy trzy monodramy. Agata Kucińska zaprezentuje tekst na podstawie „Exodusu” Tomasza Mana „Dziewczyny ja złoto”, złożony z dziewięciu monologów opisujących postaci, które w znaczny sposób wpłynęły na życie bohaterki. W kolejnym spektaklu – „Marina” zobaczymy jedyną zagraniczną aktorkę tego festiwalu – Olgę Belovą z Łotwy. Tekst sztuki powstał na podstawie utworów Mariny Cwietajewej, aktorka ukaże w nim publiczności postać poetki w subtelny sposób – czytając wybrane wiersze, śpiewając piosenki z tekstami poetki, przedstawiając fragmenty jej prywatnych listów do męża Sergieja Efrona. W 2017 roku obchodzimy 125. rocznicę urodzin Cwietajewej a w tym miesiącu minęła także 10. rocznica śmierci bohaterki innego monodramu muzycznego – Wiery Gran. Jej tragiczne losy, niesłuszne oskarżenia o kolaborację z nazistami, również piosenkami i wspomnieniami w monodramie „Jutro będzie za późno” Wiesławy Sujkowskiej opowiada Aleksandra Lis. To z pewnością już znany wielu torunianom spektakl, gdyż jest produkcją Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego, jednak warto go będzie zobaczyć ponownie nie tylko w konkursie, ale i w nowych podziemiach tymczasowej siedziby Teatru Muzycznego – budynku Fundacji Tumult (recenzja spektaklu w 34. numerze „Menażerii”).
Trzeciego dnia 32. TSTJA wystąpią młode aktorki: Martyna Kleszczewska w monodramie „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir”, opisującym losy 15-letniej dziewczyny, którą wraz z matką i bratem wywieziono w bydlęcych wagonach na zsyłkę. Spektakl pozwala spojrzeć na opowiadaną historię z perspektywy dziecka zmuszonego przez okoliczności, by nagle dorosnąć… Tuż po Martynie Kleszczewskiej, w monodramie „Rozmaryn”, nagrodzonym na 14. Turnieju Jednego Aktora w Słupsku, wystąpi Marta Pohrebny. Scenariusz do niego, opowiadający losy samotnej kobiety w obcym mieście, powstał na postawie książki Ivany Sajko „Rio Bar”. Z kolei Iga Jambor-Skupniewicz w mono-spektaklu „Mamusiu, co to za ptaszek” skupi się na pokazaniu trudnych relacji matki z dziećmi i cenie, jaką trzeba płacić za samorealizację. Z tym monodramem aktorka wystąpi także w poniedziałek w Chełmnie. W finale trzeciego dnia zobaczymy doskonale znanego w Toruniu mistrza mono-sztuki – Piotra Kondrata w spektaklu „Szekspir – siedmiu błaznów”, w którym wątki wysnute z siedmiu sztuk Szekspira tworzą esencję dzieł dramaturga wszechczasów. Piotr Kondrat pojawia się na scenie jako duch Szekspira i w jego imieniu powołuje do życia postaci z siedmiu jego sztuk. W finale 32. TSTJA wystąpi polska Cesaria Evora – czyli Stanisława Celińska z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Macieja Muraszki w projekcie muzycznym „Atramentowa”.
32. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora tradycyjnie zapowiadają najwyższy poziom sztuki aktorskiej, w tym roku opartej nie tylko na słowie, ale także na piosenkach. Poza spektaklami odbędą się: wystawa zdjęć aktorów, warsztaty prowadzone przez Tomasza Mana, klub krytyki teatralnej, promocja 17 książki z serii z Hamletem: „Szekspir? Jaki Szekspir! Monodramy Piotra Kondrata” oraz wykład Kierownika Literackiego Teatru „Baj Pomorski” – Szymona Spichalskiego. Tradycyjnie Kapituła Akredytowanych Dziennikarzy przyzna nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za najlepsze przedstawienie a Jury ZASP za kreację aktorską.
Aram Stern
32. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora
24-27 listopada 2017
Toruń: Teatr „Baj Pomorski” / Teatr Muzyczny
Chełmno: Zespół Szkół nr 1 / Ratusz