Już po raz 25 podczas Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA w Toruniu będzie można zobaczyć pierwszorzędne zespoły teatrów niezależnych, które zaprezentują swoje najnowsze produkcje. Podczas przeglądu, który potrwa od 18 do 25 marca nie zabraknie częstych gości Spotkań jak Teatr Ósmego Dnia, Porywacze Ciał, Teatr Kana, Teatr Wierszalin, czy Leszek Mądzik.
KLAMRA nie jest konkursem – przedstawienia ocenia jedynie publiczność wybierająca jeden, najlepszy spektakl festiwalu. W ubiegłym roku statuetkę otrzymał Teatr Kana, który otworzy tegoroczną KLAMRĘ (recenzję ich zwycięskiego przedstawienia „Projekt: Matka” prezentowaliśmy w 33. numerze „Menażerii”). Jednak jubileuszowym preludium festiwalu będzie plenerowa etiuda „Symbioza” Leszka Mądzika, prezentowana 18 marca o godzinie 19.00 przed klubem Od Nowa, po której o 20.00 wystąpi Teatr Kana, tym razem w spektaklu „Projekt: Ojciec”. Kolejnego dnia o godz. 19.00 w przedstawieniu „NATIONALISM kinetic exercises” zatańczy Tomasz Bazan, zaś o 21.00 zobaczymy „Parantelę” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego. To słuchowisko intermedialne autorstwa wtrA, scenariusz Michała Występka, poruszające historię o utracie prawa do własnej wolności ograniczonej miłością do drugiej osoby.
W poniedziałek 20 marca o godz. 19.00 będzie można obejrzeć „Burmistrza” Teatru Gdynia Główna/Stajnia Pegaza – jedną z najważniejszych jak dotąd propozycji teatru umieszczonego w podziemiach dworca Gdynia Główna PKP. Jest to spektakl o burmistrzu- outsiderze, który ma odwagę zmierzyć się z prawdą historyczną i odrzucającą ją społecznością miasta. O 21.00 w stand-upie „Jak nie oszaleć ze szczęścia” wystąpi znany doskonale stałym widzom KLAMRY Maciej Adamczyk z Teatru Porywacze Ciał.
We wtorek o godz. 19 poznamy przedstawienie trójmiejskiego zespołu Amareya Theatre & Guests w performansie "Kantor_Tropy: COLLAGE" a następnego dnia – 22 marca (również o 19.00) w spektaklu „I rozstawili namiot wśród nas” zagra słynny Teatr Ósmego Dnia. Tym razem Ósemki opowiedzą „O namiotach rozbijanych w centrach wielkich miast. O artystce-rewolucjonistce. O nieodbytym spacerze i przebytych drogach. O ucieczkach z gorszego świata. O codziennych lękach i metafizycznym strachu. O nas samych...”.
W czwartek 23 marca będziemy mogli zobaczyć dwa spektakle: o 19.00 Teatr Krzyk z Maszewa w „To Face” poruszy niezwykle intensywny świat uczuć, a o 21.00 na scenie pojawi się świetnie znana w Od Nowie Grupa TERAZ i Dwaj Panowie w stand-upie „Herman”.
Piątek, 24 marca będzie należeć do wielkiego Teatru Biuro Podróży. Tym razem TBP Pawła Szkotaka nie zaprezentuje jednak plenerowego widowiska, lecz kameralny spektakl „Wot takaja żizń”, poruszający m.in. bolesne sprawy Rosjan, jak zamach na Borysa Niemcowa, czy tragedię Kurska.
25. KLAMRĘ zamknie legendarny Teatr Wierszalin, laureat Nagrody Publiczności sprzed dziesięciu laty (za spektakl „Bóg Niżyński”). Dawno niewidziani w Toruniu w finale zaprezentują przedstawienie „Dziady. Noc pierwsza” w reżyserii Piotra Tomaszuka, który będzie także gościem honorowym tegorocznej KLAMRY.
Tradycyjnie na 25. KLAMRZE odbywać się będą spotkania i dyskusje z wykonawcami oraz twórcami wszystkich spektakli. Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa 25 KLAMRowych plakatów w Galerii Dworzec Zachodni, pokazy filmów „Mr. Gaga” i „Między nami dobrze jest” w Kinie Niebieski Kocyk oraz koncerty Janusz Zdunka + MARIENBURG (22 marca o godz. 21.00) i Mai Kleszcz na zakończenie KLAMRY 25 marca o godz. 22.00.
Ceny karnetów:
160zł – studenci, absolwenci UMK
200zł – pozostałe osoby
Ceny biletów:
20-50 zł
Rezerwacje (przelewy) będą przyjmowane najpóźniej do 15 marca br. albo do wyczerpania puli biletów/ karnetów (ilość miejsc jest ograniczona).
http://www.klamra.umk.pl/rezerwacja-biletow/
Aram Stern
25. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2017
18-25 marca 2017
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”