Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

Obserwatorium Miejskie: Zasoby | wystawa poplenerowa

  • sobota 2016-08-27 godz. 19:00 - sobota 2016-09-24
Małgorzata Goliszewska, Nie tęsknię za nikim, video (kadr z filmu)

27.08 – 24.09.2016
otwarcie wystawy: sobota 27 sierpnia, godz.19:00
wystawa czynna w każdy poniedziałek w godz. 14-20, lub po telefonicznym umówieniu
Galeria Miłość
ul. Mostowa 7/2a, 87-100 Toruń
www.galeriamilosc.pl
facebook.com/galeriamilosc

Artyści: Bogusz Bogatko, Małgorzata Goliszewska, Pamela Granatowski, Zuzanna Larysz, Lech Nienartowicz, Liliana Piskorska, Dagmara Pochyła, Michał Połomski, Katarzyna Stępień

Kuratorzy: Piotr Lisowski, Maria Niemyjska, Natalia Wiśniewska, Marcin Zalewski

Poplenerowa wystawa V edycji projektu Obserwatorium Miejskie jest podsumowaniem półrocznego działania, dla którego punktem wyjścia stanowiło pojęcie zasobów.
Zasób jest kategorią niezwykle pojemną, związaną z wieloma kluczowymi dla człowieka sektorami. Odnosić się on może zarówno do obszarów związanych z gospodarką i przemysłem, urbanistyką, ochroną środowiska jak również kulturą. Zasób to nie tylko zapas i rezerwa, surowiec i materiał to także doświadczanie, wiedza, pamięć czy umiejętności.
W czasie projektu artyści, którzy uczestniczyli w seminarium, warsztatach terenowych oraz lipcowym plenerze opracowali zróżnicowane koncepcje artystyczne dotykające zasobów, ich gromadzenia, wykorzystania i przetwarzania. Większość z nich odeszła od materialnego świata surowców, energii czy mocy przerobowych, poszukując zasobów mało uchwytnych i trudnych do zdefiniowania.
Prezentowane na wystawie prace dotykają zbiorów informacyjnych, pokładów pamięci, źródeł genetycznych ukrytych w kodzie DNA czy nawet wewnętrznych rezerw uczuciowych. W ten sposób artyści oswajali napięcia rozkładające się pomiędzy prywatną ekonomią codzienności
a materialnym obiegiem dóbr.
Obserwatorium Miejskie jest eksperymentalnym festiwalem realizowanym w przestrzeni miejskiej Torunia od 2012 roku. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Smacznego! a od dwóch lat organizowany jest wspólnie z Galerią Miłość i Fundacją Wybudowania. Działanie skoncentrowane jest na zjawiskach peryferyjnych, osobnych i efemerycznych zogniskowanych wokół zagadnień społecznych i urbanistycznych. Tegoroczna edycja zakładała rozłożoną w czasie aktywność – obejmującą spotkania, spacery, dyskusje, ale także seminarium, plener oraz wystawę – opartą na współpracy w interdyscyplinarnym zespole artystów, kuratorów i badaczy różnych dziedzin (biologii, ekologii, ekonomii, socjologii, historii) zogniskowanych wokół pojęcia zasobów.

Artyści:

Bogusz Bogatko (ur.1988) – absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Tworzy specyficzne sytuacje artystyczne wykorzystując fotografię, wideo, instalację, performance oraz inne media. W swoich kontekstualnych i multimedialnych realizacjach porusza się po zgrabnie wytyczonych drogach, pozostawiając na nich określone wskazówki dla widzów. Tematyka jego prac krąży wokół zagadnień relacji człowieka z naturą. Kiedy tylko może wędruje leśnymi ścieżkami i wspina się na drzewa. Mieszka w Poznaniu.

Małgorzata Goliszewska (ur. 1985) – absolwentka multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy w różnych mediach (film, instalacje, performance, dźwięk) sytuując się na styku sztuki współczesnej oraz filmu dokumentalnego. Założycielka grupy artystycznej „miłość” , w której działa z Rafałem Żarskim, Martyną Szwintą, Lonią Kaniuk oraz Mikołajem Tkaczem. Mieszka w Szczecinie.

Pamela Granatowski (ur. 1984) – absolwent archeologii i antropologii kultury na UMK w Toruniu. Na co dzień pracownik kultury, współpracuje z Fundacją smacznego!, kurator dźwiękowej serii Observatory Series wraz z oficyną Pawlacz Perski, tłumacz-amator, prowadzi warsztaty, tworzy instalacje (od rzeczy skład). Ceni sobie naturę, książki kulinarne i formy pocztówkowe, lubi jeść w podróży, kolekcjonuje wspomnienia. Mieszka w Różynach.

Zuzanna Larysz ( ur. 1990) – grafik komputerowy i fotograf o poszatkowanej ścieżce edukacyjnej. Samouk. Mieszka w Toruniu.

Lech Nienartowicz (ur. 1983) – współzałożyciel toruńskiego labelu kasetowego Pawlacz Perski, członek impro-kolektywów Perpetual Motion Food i Poszmeg. W ramach glitchowego duetu Porcje Rosołowe nagrał m. in. płytę, będącą pełnym cyfrowych błędów i wypaczeń dialogiem z cyberpoezją Łukasza Podgórniego oraz zrealizował cykl nagrań będących dźwiękową kroniką żywotów wymyślonych owadów. Najnowsze wydawnictwo Porcji to wydana przez amerykańską wytwórnię Futher Records kaseta będąca medytacją nad materialnym wymiarem taśmy magnetycznej. Mieszka w Toruniu.

Liliana Piskorska (ur. 1988) – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich. W jej pracach pojawiają się wątki z jednej strony feministyczne, choć bardziej w kategorii poszukiwań tożsamościowych czy pastiszowych, a z drugiej strony są to działania o charakterze analitycznym, odnoszącym się do sytuacji społeczno-kulturowej. Pole jej zainteresowań obejmuje wątki związane z cielesnością, zwierzęcością, relacjami władzy oraz subwersywnym traktowaniem normatywności i siebie. Mieszka w Toruniu.

Dagmara Pochyła (ur. 1983) – absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W latach 2007-2010 aktywnie współtworzyła w Toruniu alternatywne wydarzenia kulturalne skupione wokół klubu muzycznego NRD i Galerii Dla... W swoich realizacjach posługuje się głównie sztuką wideo, instalacji i performance. Aktualnie porusza się w obrębie haseł posthumanizmu badając relację natura – kultura. Mieszka w Szczecinie.

Michał Połomski (ur. 1986) – studiuje Fotografię na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jednym z najważniejszych obszarów jego działalności artystycznej jest kultura wizualna i zjawiska społeczne związane z internetem. Mieszka w Szczecinie.

Katarzyna Stępień (ur. 1990) – studentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w specjalności Intermedia. Z zawodu krawcowa i technolog odzieży. Zajmuje się grafiką komputerową, fotografią i wideo. Aktualnie zainteresowana sztuką post-internetu i teoriami spiskowymi. Dokumentalista codzienności, performerka, gadżeciarka. Mieszka w Toruniu.


Organizator:
Fundacja Smacznego! / Fundacja Wybudowania / Galeria Miłość
http://obserwatoriumiejskie.tumblr.com/
Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

informację wprowadzono: piątek 2016-08-26 18:08
ostatnia aktualizacja: piątek 2016-08-26 18:15

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry