Spotkanie literackie w Czytelni CSW, gość Paweł Dunin-Wąsowicz.
Paweł Dunin-Wąsowicz (1967) – dziennikarz, krytyk literacki, twórca pisma literacko-artystycznego „Lampa”, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii „kreator kultury” (2005). Odkrył i wylansował takich pisarzy jak Dorota Masłowska i Jakub Żulczyk. W „Lampie” debiutowały też Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Drotkiewicz, Małgorzata Rejmer.
W latach 1989-2002 „Lampę” Dunin-Wąsowicz wydawał w formule nieregularnego artzina, później jako miesięcznik.
Jest autorem kilku książek: słownika literatury polskiej urodzonej po 1960 roku „Parnas Bis” (wraz z Krzysztofem Vargą), leksykonu książek istniejących tylko w innych książkach „Widmowa biblioteka” i trzech części projektu katalogującego wątki polskie w literaturze fantastycznej: „Warszawa fantastyczna”, „Fantastyczny Kraków”, „Fantastyczny Atlas Polski”.
Krzysztof Varga powiedział o nim: „Nie znam drugiego tak bezkompromisowego wydawcy i redaktora jak Paweł Dunin-Wąsowicz, tak zdeterminowanego, niekoniunkturalnego. To facet, który kieruje się wyłącznie swoim gustem, konsekwentnie stawia na autorów, w których wierzy, których ceni, nawet jeśli nikt nie kupuje ich książek. Paweł sprawia wrażenie maniaka i poniekąd nim jest, ale to najcenniejszy, najwspanialszy rodzaj manii, jaki może istnieć. A jednocześnie ma niezwykłego nosa do talentów, przecież to nikt inny jak Paweł odkrył Dorotę Masłowską i Małgosię Rejmer i wydał im debiutanckie wybitne książki, nie żadni wielcy wydawcy. Trzeba o tym pamiętać i hołubić Pawła, bo to człowiek, który będzie walczył o literaturę nawet wtedy, gdy nikt już w Polsce niczego nie będzie czytał.”Spotkanie poprowadzi Anna Dwojnych.
Zapraszamy na IV Turniej Jednego Wiersza im. Jana Parzybrody. Zapisy tak, jak ostatnio, w barze do godziny 20:45. Zasady takie, jak ostatnio. Nagroda trochę inna – 100 zł plus nagrody książkowe. Jurorem tym razem będzie sam Paweł Dunin Wąsowicz!
Jan Parzybroda „Kapuśniaczek” (ur ok. 1850, data śmierci nieznana, prawdopodobnie ok. 1925)
Wędrowny artysta – poeta, muzyk, performer. Syn Anny praczki i Władysława młynarza. Pierwsze lata życia spędził w rodzinnym Maciejewie (nieistniejącej już wsi na terenie dzisiejszego poligonu pod Aleksandrowem Kujawskim). W swojej twórczości często nawiązywał do otaczającej go kujawskiej przyrody oraz wrażeń z licznych podróży, między innymi do Portugalii, Danii, Rosji, Gruzji. Znajomi artyści nazywali go pieszczotliwie „Kapuśniaczkiem”. Zaginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Ostatni ślad po Parzybrodzie to zdjęcie trzech zakonnic z śnieżną kulą z dedykacją „dla kochanego Janka” na odwrocie.
Spotkanie literackie z Joanną Oparek i Adamem Wiedemannem
26 kwietnia 2016, godz. 18:00
IV Turniej Jednego Wiersza im. Jana Parzybrody
26 kwietnia 2016, godz. 21:00