Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

PER MUSICAM AD ASTRA

  • sobota 2015-06-27 godz. 19:00 - środa 2015-07-01

III Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny

im. M. Kopernika w Toruniu

 

 

W dniach 27 czerwca – 1 lipca 2015 podczas trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika „PER MUSICAM AD ASTRA” w Toruniu, Bydgoszczy i Inowrocławiu będzie można usłyszeć kilkanaście chórów z całego świata.

PER MUSICAM AD ASTRA” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium z siedzibą w Toruniu i niemieckiej agencji Meeting Music. Nazwa Festiwalu nawiązuje do osoby i dzieła Mikołaja Kopernika i tym samym wpisuje się w kulturalny krajobraz Torunia. W trzeciej edycji Festiwalu wezmą udział chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki i Singapuru. Przez pięć festiwalowych dni będzie można przysłuchiwać się konkursowi o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika oraz wziąć udział w dziewięciu koncertach mu towarzyszących.

27 czerwca w Dworze Artusa odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego wykonany zostanie "Magnificat" Martina Palmeriego. Wystąpią: Aleksandra Turalska - sopran, Agata Schmidt - mezzosopran, Mario Stefano Pietrodarchi - bandoneon, Martin Palmeri - fortepian, chór Astrolabium, Capella Bydgostiensis, a całość poprowadzi Kinga Litowska. Martin Palmeri to jeden z najbardziej znanych argentyńskich kompozytorów. Będziemy mieli przyjemność gościć go podczas Festiwalu i weźmie on udział w wykonaniu swej własnej kompozycji. "Magnificat" Palmeriego jest dziełem wyjątkowym. W zakresie budowy formalnej kompozytor nawiązuje bowiem do "Magnificatu" J.S. Bacha, zaś wypełniająca konstrukcję treść muzyczna stanowi stylizację tanga argentyńskiego.

Jednym z głównych celów Festiwalu jest promocja polskiej muzyki chóralnej wśród zagranicznych uczestników imprezy. Dlatego, poza obowiązkowymi utworami polskich kompozytorów w konkursie, na 28 czerwca 2015 r. zaplanowany został Koncert Galowy, w którym wystąpi „Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma” z Olsztyna pod kierownictwem Marcina Wawruka. Jest to jeden z czołowych polskich zespołów wokalnych, co potwierdza się w ogromnej liczbie zdobytych przezeń nagród, występach w najbardziej prestiżowych salach, współpracy z Polskim Radiem czy TVP Kultura, nie mówiąc już o zachwytach publiczności. Koncert odbędzie się w Dworze Artusa w Toruniu.

Zwieńczeniem tegorocznej odsłony PER MUSICAM AD ASTRA będzie ponowne wykonanie "Magnificatu" Martina Palmeriego w Filharmonii Pomorskiej 1 lipca br. w tym samym składzie.

Ważnym punktem imprezy wciąż pozostaje jej fakultatywna oferta edukacyjna. Zespoły uczestniczące w Festiwalu będą miały okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez wybitnych specjalistów – prof. Krzysztofa Szydzisza i Marcina Wawruka. Prof. Krzysztof Szydzisz jest dyrygentem, specjalistą z zakresu emisji głosu, logopedą, menedżerem kultury. Jest konsultantem wokalnym polskich i zagranicznych zespołów chóralnych. Marcin Wawruk to chórmistrz, aranżer; profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich konkursów oraz festiwali chóralnych, prowadzi warsztaty wokalne i piosenkarskie. Szkolił wokalnie uczestników telewizyjnych programów muzycznych “Fabryka Gwiazd”, „X-Factor”, „Mam Talent”.

PER MUSICAM AD ASTRA – Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika już po raz trzeci będzie okazją do integracji środowisk chóralnych i promocji muzyki chóralnej. Celem przedsięwzięcia jest również promocja bogatej oferty turystycznej i kulturalnej miasta Torunia i regionu Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Narodowego Centrum Kultury.

Bilety na Koncert Otwarcia do nabycia w kasie Dworu Artusa, zaś bilety na Koncert Finałowy w Filharmonii Pomorskiej będą w sprzedaży w salonach Empik w całym kraju, w sprzedaży internetowej na platformie eBilet.pl oraz na miejscu przed koncertem. Na wszystkie pozostałe koncerty wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie Dworu Artusa. Tym niemniej, zapraszamy również słuchaczy bez wejściówek, w miarę wolnych miejsc.

 

Więcej informacji na stronie: www.pmaa.pl oraz na facebook.com/PerMusicamAdAstra

 

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia oraz jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz z budżetu Gminy Miasta Torunia.

informację wprowadzono: sobota 2015-06-27 13:07
ostatnia aktualizacja: środa 2015-07-01 20:14

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry