Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

V-day – Dni Wykluczonych Ciał

  • piątek 2015-02-13 - poniedziałek 2015-02-16

V-day – Dni Wykluczonych Ciał to nasz głos w międzynarodowych działaniach na rzecz zwalczania przemocy wobec kobiet i innych grup doświadczających dyskryminacji, wykluczenia czy marginalizacji. Projekt wpisuje się w ogólnoświatową kampanię V-Day, której celem jest finansowe wsparcie organizacji antydyskryminacyjnych, budowanie solidarności pomiędzy aktywistkami / aktywistami, empowerment grup działających na rzecz osób wykluczonych oraz zachęcanie do aktywnych postaw.

Poznański V-Day to ponadto próba stworzenia bezpieczniejszej przestrzeni dla osób, które pozostają na uboczu życia społecznego - ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, orientację seksualną czy pozycję ekonomiczną.
W tegorocznej edycji wydarzenia skupimy się na „ciele”, które jest szczególnym terytorium walk. To emanacja osobistej i społecznej przestrzeni poddawanej regulacjom prawnym, politycznym oraz społeczno-kulturowym. W nim jak w soczewce skupiają się problemy samostanowienia, odstępstwa od normy, niechęci do różnorodności i inności. Wykluczone ciała to przemilczana historia przemocy.

W ramach V-day Poznań wydarzą się:
spektakl “Monologi Waginy” poprzedzony cyklem warsztatów
spotkanie “Monologi Penisa” z Bartkiem Lisem
wystawa feministycznych prac komiksowych „Monologi Rysowniczek”
warsztaty redefinicji własnej cielesności w kontekście międzykulturowym „Ciała na warsztat”
„Nazywam się Miliard - One Billion Rising” – akcja taneczna przeciwko przemocy
debata o “Światowym Marszu Kobiet”


__________________________________________________________________________________
PROGRAM

__________________________________________________________________________________

13/02

Monologi Rysowniczek, Wystawa feministycznych komiksów

MIEJSCE: Klubogaleria Ptapty
20:00

Komiks – jak wiele innych wytworów ludzkiej działalności – to jeszcze w głównej mierze domena męska. To nie oznacza, że kobiet na scenie komiksowej brakuje.
W Polsce temat ten żywo podejmowany jest dopiero od kilku ostatnich lat. Za sprawą inicjatyw, takich jak projekt Stowarzyszenia Arteria „Dziewczyny też rysują komiksy!”, organizowana w ramach Festiwalu Ligatura Portret Podwójny wystawa „Polski komiks kobiecy” czy wydana pod redakcją Kingi Kuczyńskiej publikacja „Polski Komiks Kobiecy”, polskie artystki stają się widoczne poza undergroundowym bądź wirtualnym obiegiem.

Wystawa „Monologi rysowniczek” skupi się na przedstawieniu prac polskich autorek i twórczyń, które ze względu na podejmowane zagadnienia wpisują się w nurt feministyczny komiksu kobiecego.
Artystki, choć reprezentują różne stylistyki, punkty widzenia i wrażliwość, w swoich dziełach krytycznie opisują świat oparty na doświadczeniu życia jako kobiety.
Czy komiks jest dobrym nośnikiem feministycznych idei? Odpowiedzi szukać będziemy w trakcie wystawy.

Monologi przedstawią:
paplaLAla / Marta Zabłocka / Beata Sosnowska / Asia Bordowa / Judyta Black Line

Dla „smaku” na wystawie zostaną zaprezentowane grafiki Bossy – Bedroom Equipment

Wernisaż będzie wydarzeniem mocno sensorycznym: oprócz wrażeń wizualnych i doznań estetycznych,
M U Z Y C Z N I E wydarzenie opatrzy Julia Streamwise!
__________________________________________________________________________________

MONOLOGI WAGINY Eve Ensler

MIEJSCE: Teatr Ósmego Dnia
14.02.2015, godz. 20:00
16.02.2015, godz. 19:00

"Pierwotnie monologi waginy to książka i spektakl stworzone przez Eve Ensler na podstawie ponad dwustu wywiadów z kobietami. Jest to spektakl wyciągający z marginesu tematy dotyczące kobiecej cielesności i seksualności. Bardzo prędko okazało się, że Monologi mogą być czymś więcej – narzędziem społecznej zmiany, zmieniającym optykę i wprowadzającym do dyskursu tematy niechciane, bo – co warto podkreślić – litera V odkryła na szeroką skalę nie tylko emancypacyjne opowieści feministek, ale przede wszystkim tak długo skrywane w patriarchalnych narracjach historie przemocy, które ogniskują się wokół szeroko rozumianego konstruktu kobiecości."

MONOLOGI WAGINY autorstwa Eve Ensler

reżyserka: Justyna Kiraga
asystentki: Arleta Mądra, Joanna Rybak
obsada: Karolina Kolasa/ Dagmara Stankowska/ Agnieszka Dahlke/ Aleksandra Lysenko/ Martyna Kwaśnik/ Aleksandra Floriańska/ Iga Strózik/ Klaudia Wesołek/ Aleksandra Pańczyk/ Marta Mazurek/ Agnieszka Stobińska/ Halina Chmielarz/ Alicja Jakubowska/ Wika Balcerzak/ Sylwia Jabłońska/ Agu Oleynova/ Monika Dragan/ Mirela Przybyła/ Agata Nowaczyk-Łokaj/ Anna Wojtkowiak/ Małgorzata Waźbińska/ Jaśmina Sola/ Monika Maciupa/ Agnieszka Witalewska

Bilety dostępne od 04.02.2015 od godz. 12:00 w Klubie/ Księgarni Zemsta w cenie 15 złotych (premiera) i 10 złotych (spektakl popremierowy).

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.

Matronaty i organizacje wspierające: Stowarzyszenie Kobiet Konsola Lambda Warszawa Fundacja Feminoteka Miłość nie wyklucza Replika Warsztaty Agaty
__________________________________________________________________________________

15/02

Ciała na warsztat

MIEJSCE: Centrum Kultury Zamek
trenerka: Agnieszka Różyńska

Postawa wobec odmienności kulturowej i własnego zaplecza społeczno - kulturowego w rozmowie o ciele i seksualności jest często spychana na margines, a częściej występuje w roli nieobecnej.

Biorąc nasze “Ciała na warsztat” rozszyfrujemy powstające na styku kultur definicje tożsamości i przyjrzymy się procesom tabuizowania i wykluczania w nas tego, co naturalne i wspólne.

Cykl 3 spotkań dla 15 osobowej grupy to bezpieczniejsza przestrzeń na monologi naszych ciał, a ruch, drama, performance i praca z emocjami to dobre narzędzia w stawianiu kolejnych kroków- w stronę dialogu.

daty:
1 spotkanie: 15. 02 - 13:00 - 17:30
2 spotkanie: 21. 02 - 16:00 - 21:00
3 spotkanie: 28. 02 - 16:00 - 21:00

Zapisy do 12. 02 : v-day@konsola.org.pl
__________________________________________________________________________________

14/02

Nazywam się Miliard – One Billion Raising Poznań

Akcja jest częścią Międzynarodowej Kampanii Społecznej One Billion Rising http://www.onebillionrising.org/, która ma na celu zwrócenie uwagi na dramat miliarda dziewczynek i kobiet doświadczających różnych form przemocy każdego dnia.

W tym roku chcemy zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami.

Są one trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne.
Są szczególnie narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych, a więc narażone są na przemoc domową, ale również w szczególności na przemoc instytucjonalną.
Mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim.
Pomimo że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie są traktowane priorytetowo. Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.
W życiu kobiet z niepełnosprawnościami przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności. Blisko 80% kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej.

WIELKI FINAŁ w Walentynki, zatańczmy wspólnie przeciwko przemocy wobec kobiet!!!
__________________________________________________________________________________

15/02

MIEJSCE: ZEMSTA

Debata nt. Światowego Marszu Kobiet
Tematem debaty jest “Śwatowy Marsz Kobiet”, czwarta globalna akcja, której celem jest uwidocznienie seksualnej, politycznej i ekonomicznej rzeczywistości, w ktorej żyjemy. W 2015 roku w ramach ŚMK 8 marca z Turcji wyruszy feministyczna karawna, która przemarszuje przez Europę - a swoją podróż zakończy 17 października w Portugalii. Akcja ma na celu tworzenie i wspieranie feministycznych alternatyw, opartych na budowaniu międzynarodowej solidarnościi. Podczas debaty zastanowimy się nad startegiami ŚMK oraz możliwościami (dla) ruchów feministycznych zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i lokalnym.

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: czwartek 2015-02-05 08:14
ostatnia aktualizacja: niedziela 2015-03-08 11:12

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry