Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

Perspektywy – 9 Hills Festival, czyli sztuka widzenia

  • piątek 2019-08-09 - niedziela 2019-08-11

Teatr, film, muzyka, fotografia, historia, fantastyka i streetart – to wszystko wpisuje się w przestrzeń i architekturę pięknego Chełmna, w którym już w najbliższy weekend (9-11 sierpnia) odbędzie się IV edycja Perspektywy – 9 Hills Festival!

Nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięciu wzgórz, na których położone jest Chełmno oraz dziewięciu muz Apolla, z których co roku jedna wytycza motyw przewodni kolejnej odsłony wydarzenia. Przy każdej edycji w realizacji festiwalu uczestniczy kilkaset mieszkańców miasta:  wolontariuszy, artystów i animatorów, a twarzą odsłony zostaje wybrana artystka z Chełmna.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie sztuka widzenia. Dominujące w programie sztuki wizualne prezentowane będą o różnych porach, w różnych przestrzeniach miasta. Nie zabraknie muzyki, filmu, teatru  i stałych elementów festiwalu. Twarzą odsłony została chełmińska fotografka Alicja Makowska.

Jazz, klasyka i muzyka elektroniczna to brzmienia, które usłyszymy w mieście w tym roku. Wystąpią: koncertująca po raz drugi w Polsce kubańska pianistka jazzowa Marialy Pacheco; sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN („proMODERN Shakespired”), pianista i kompozytor jazzowy Paweł Kaczmarczyk („Kaczmarczyk vs. Paderewski. Tatra”), jedna z najbardziej oryginalnych grup na scenie muzyki improwizowanej i elektronicznej Backspace [augmented], najnowsze trio perkusisty i kompozytora Rafała Gorzyckiego oraz męsko-żeńska, etniczno-elektroniczna kooperacja – Babadhati. Z kolei pierwszego dnia festiwalu stały punkt programu – Ladies Electronic Music Night. Podczas tegorocznej edycji zagrają: MIN t, Rebeka, MIA TWIN, SHARI VARI i ANE. Elektroniczną noc uświetnią wizualizacje NIE WIEM.

Teatralne propozycje festiwalu to m.in. Teatr Biuro Podróży (ze spektaklem „Silence – Cisza w Troi”, Teatr PAPAHEMA („Skłodowska. Radium Girl”), Teatr Delikates („B 612”), Teatr ANIMAGIA („Karczma pod Białym Łabędziem”) oraz A3 Teatr w happeningu „Zmysły”.  W repertuarze dla najmłodszych: „Calineczka” w odsłonie Teatru Barnaby oraz „Czarno na białym” Stowarzyszenia Teatr Agrafka.

Wśród instalacji 9HF m.in. „Nad głowami” (instalacja świetlna z dziesiątek abażurów nad ul. Grudziądzką), „Bukoteka” (instalacja z przekwitłych tomów, którym nadano nowe życie). „Struktura-Tekstura” (rzeźba z tektury w nocnej scenerii animowana na żywo przez artystów z Eyecandy Visual), „Virtual Reality Roadshow” (bogata w przygody podróż do wirtualnej rzeczywistości), „Partytura” Dariusza Makaruka (audiowizualny instrument interaktywny pozwalający stworzyć obraz inspirowany twórczością Jana Tarasina) oraz Nicolas de la Vega  i „Fortepian Szymon” (interaktywny instrument łączący rywalizację z edukacją, wyjątkowa zabawa dla najmłodszych). W programie również liczne galerie i wystawy. Wśród nich m.in. „Wykadrowani” (38 portretów mieszkańców Chełmna wykonanych przez Alicję Makowską, twarz tegorocznej edycji festiwalu), „DOC-9HF” (galeria najlepszych kadrów Rafała Skoczylasa wykonanych podczas minionych edycji 9HF), „Z innej perspektywy” (20 wielkoformatowych zdjęć, na których Paweł Górecki uchwycił ziemię chełmińską z lotu ptaka), Galeria „Filmowo” (32 plakaty filmowe autorstwa Mirka Gurzyńskiego, autora okładki 52. numeru "Menażerii"!), „Kroniki z fabryki” (historyczne kadry z jednej z najstarszych chełmińskich fabryk FAM), a także „Wieża malarskich marzeń (wystawa prac wykonanych przez seniorów z Grupy Plastycznej UTW. Ekspozycja w chełmińskiej Wieży Ciśnień).

W repertuarze stałych elementów festiwalu m.in. odsłonięcie muralu na jednej ze ścian kamienic starego miasta (w tym roku projekt nawiąże do historii chełmińskiego introligatora Franciszka Malinowskiego, a mural wykona Mikołaj Rejs) i sześć Bram Czasu, czyli otwartych podwórek starego miasta animowanych przez lokalnych artystów i animatorów. Przed nami m.in. „Krok w chmurach” (podwórko, na którym uczestnicy 9HF poczują się jak w niebie), „Atelier fotografa” (sentymentalna podróż do czasów, kiedy zdjęcia miały większą wartość oraz inne znaczenie – możliwość oglądania starych zdjęć i sprzętów oraz udziału w sesji po wcześniejszej stylizacji), „Złote podwórko opowieści” (przestrzeń słowa i wypoczynku, a w niej: spotkania z gośćmi z bliska i z daleka oraz czytanki przy akompaniamencie egotycznych instrumentów), „Folkowe podwórko” (żywiołowa muzyka, regionalne stroje i niepowtarzalna atmosfera oparta na wspólnej zabawie), „Podwórko kolorów” (niebo wypełnione kolorem nad jednym z najbardziej urokliwych podwórek w mieście) oraz „Laba za murami” (sielski luz  i relaks w cieniu zabytkowych murów obronnych).

Festiwalowi jak co roku będzie towarzyszyć LARP – aktywność z pogranicza gry i sztuki, zwłaszcza teatru improwizowanego, propozycja dla sympatyków rozwiązywania tajemnic oraz zagadek miejskich legend.  W tym roku motywem przewodnim gry będzie historia chełmińskich czarownic, które w 1638 roku skonały spalone na stosie. Po raz czwarty chełmińskie planty odwiedzą też bohaterowie gry miejskiej dla dzieci, młodzieży i rodzin („Sztuka Widzenia”).                  

Wśród stałych punktów programu także nocna parada z lampionami wieńcząca ostatni epizod LARP-u. Ulice starego miasta podczas sobotniego pochodu oświetlą setki lampionów tworzonych podczas otwartych warsztatów prowadzonych przez A3 Teatr. W programie także m.in. Święto Mieszkańców na ul. Grudziądzkiej (nostalgiczna podróż do czasów, kiedy to ulica  była centrum sąsiedzkich spotkań i rozmów), wieczorne spacery (śladem filmów i seriali kręconych w Chełmnie), warsztaty rodzinne prowadzone przez Magdalenę Kosek, rycerska rekonstrukcja KNIGHTMAGEDDON, MOZAIKA (dalekie brzmienia i wędrówki wyobraźni – podróż dzieci z Grupą Artystyczną Mozaika z Poznania w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu, w towarzystwie wyjątkowych instrumentów) i kino plenerowe (seans „Ostatniej rodziny” Jana P. Matuszyńskiego, wybranej w internetowym głosowaniu).

Przed nami kilkadziesiąt wydarzeń: spektakli, koncertów, wystaw, instalacji i działań animacyjnych. Wszystko w wyjątkowej scenerii starego miasta w Chełmnie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Program: https://www.9hf.pl/program.php

 

 

Galeria

  • miniatura
informację wprowadzono: piątek 2019-08-02 12:26
ostatnia aktualizacja: środa 2019-08-07 19:44

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry