Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

Chórem przez muzykę do gwiazd

  • wtorek 2018-06-26 godz. 20:00 - niedziela 2018-07-01

Po raz szósty, w dniach 26 czerwca – 1 lipca w Toruniu gościć będą zespoły z różnych stron Europy, które przyjadą na Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium” na początku wakacji przybędą do nas zespoły z Czech, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Węgier oraz Polski. Tradycyjnie ich prezentacje charakteryzować się będą nie tylko sporą różnorodnością, wynikającą ze stylistyki muzycznej, ale również wiekiem i doświadczeniem chórzystów, jak choćby występy chórów Apasjonata z Wrocławia i Abbellimento z czeskiej Pragi.

Goście wystąpią w salach toruńskiej starówki oraz w kościołach w Chełmży i Rogowie. Ciekawie zapowiadają się również koncerty: Chóru Kameralnego Hägersten ze Sztokholmu, niemieckiego Chóru Żeńskiego Cantabella, jednego z najstarszych chórów norweskich (1914) Songlaget i Bondeungdomslaget i Oslo, czy znanego już w Toruniu Zespołu Wokalnego Family Singers z Egeru (Węgry).

Przesłuchania konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury: Gábor Hollerung (Węgry), Jürgen Fassbender (Niemcy) i prof. Krzysztof Szydzisz (Polska).

Podczas festiwalu nie zabraknie także koncertów specjalnych. W hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II, dwukrotnie (26 czerwca w Chełmży i 27 czerwca w kościele Marii Panny w Toruniu) zaprezentowany zostanie program „JP II in memoriam”. Kontemplacja, emocje, poezja, cisza, równowaga i umiar – cechy charakteryzujące Karola Wojtyłę, znajdą swój muzyczny wymiar w wykonaniu utworu przez Capellę Bydgostiensis oraz Chór „Astrolabium” pod kierunkiem dyrektor artystycznej festiwalu Kingi Litowskiej.

Podobny klimat ma utwór „Stabat Mater” estońskiego kompozytora Arvo Pärta. Twórca wykreował styl „tintinnabuli” (łac. dzwonek), gdyż jego muzyka kojarzyć się może z dźwiękiem dzwonków. W programie wieczorów znajdzie się też europejskie prawykonanie „Thuremina” holenderskiego kompozytora Maartena Spruijta oraz polska premiera „Ave Maria” amerykańskiego twórcy Boba Ingallsa. Obaj artyści zapowiedzieli swoją obecność na koncertach.

29 czerwca w Dworze Artusa, na drugim koncercie specjalnym „Cztery pory roku” a capella zabrzmią utwory Erica Whitacre’a i Ēriksa Ešenvaldsa. Usłyszymy w nim polskie pieśni ludowe w nowych aranżacjach, przygotowanych przez toruniankę Zuzannę Koziej. Program wykona Chór Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzony przez prof. Krzysztofa Szydzisza. To jeden z najważniejszych i najbardziej utytułowanych polskich zespołów wokalnych. Muzyce towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna ukazująca polską przyrodę oraz zwyczaje ludowe, ze szczególnym uwzględnieniem regionu województwa kujawsko-pomorskiego.

Na wszystkie koncerty jest wstęp wolny, na niektóre obowiązują wejściówki (do odbioru w Dworze Artusa). Współorganizatorami festiwalu są: niemiecka agencja Meeting Music i Stowarzyszenie Tumska 14 w Chełmży. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.pmaa.pl.

 

(AS)

 

informację wprowadzono: poniedziałek 2018-06-18 22:40
ostatnia aktualizacja: niedziela 2018-09-02 11:51

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry