Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

23. SPOTKANIA

  • piątek 2016-10-14 - sobota 2016-10-22

Podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w dniach 14-22 października zobaczymy aż 19 spektakli z najważniejszych polskich scen teatrów lalkowych, w tym dwóch zagranicznych: reprezentujących Białoruś i Ukrainę. By ułatwić Państwu – rodzicom i nauczycielom wybór najbardziej stosownego wiekowo spektaklu dla swoich pociech i wychowanków, postanowiliśmy posegregować zapowiedź programu SPOTKAŃ wg kategorii wiekowych: od Najnajów do młodzieży najstarszej.

(+0,6-3 lata) Swoją propozycję dla najmłodszej widowni zaprezentuje warszawski Teatr Baj – najstarsza scena lalkowa w Polsce. W półgodzinnym spektaklu „Książeczka” dwoje aktorów i zarazem reżyserów przedstawienia: Elżbieta Bieda i Marek Zimakiewicz zaproszą do obejrzenia niezwykłej książki – pełnej barw, kształtów i dźwięków. Wiadomo, że książka może wspaniale pomóc dzieciom odkrywać świat. A jeśli jeszcze jest to niezwykła teatralna książka, to po prostu wciągnie je po uszy!

(+3-5 lat) Dwie studentki wrocławskiej filii PWST w Krakowie poza konkursem zaproszą małe dzieci do wspólnej zabawy w spektaklu „Świat i już” Phlippe’a Dorin’a (reż. Bartosz Kurowski), której wynikiem będzie wspólnie opowiadana historia małego chłopca z zagubionym uśmiechem.

(+4 lata) „Snill” (Grzeczna) Chorzowskiego Centrum Kultury to spektakl dla dzieci i dorosłych oparty na książce popularnej skandynawskiej autorki Gro Dahle. Bohaterką sztuki jest dziewczynka o imieniu Lusia, która jest ideałem w każdym calu. Lusia jest nie tylko grzeczna, lecz także ładna, zdolna i sympatyczna. Doskonała do granic autentyczności, pewnego dnia Lusia staje się niewidzialna…Niesamowita historia grzecznej Lusi (reż. Przemysław Jaszczak) sugeruje, że tylko będąc sobą możemy być szczęśliwi.

(+5 lat) Starszych przedszkolaków i uczniów klas 1-3 zapewne ucieszą spektakle Teatru Maska w Rzeszowie „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy (reż. Jerzy Jan Połoński, adaptacja Marta Guśniowska) oraz „Dobrze, że jesteś” autorstwa i w reżyserii Joanny Gerigk z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Spektakl z Rzeszowa po raz pierwszy w dziejach SPOTKAŃ jako jedyny zostanie zagrany w CKK Jordanki, której ogromna scena umożliwi wspaniały odbiór tego kolorowego i roztańczonego musicalu o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa. Natomiast przedstawienie z Wałbrzycha to kameralna opowieść o przyjaźni wystawionej na próby, ale przede wszystkim o mądrości ukrytej w dojrzałym wieku. Dwaj obwoźni handlarze znający się od dawna, czekając na klientów opowiedzą dzieciom historię o starym psie.

Dla dzieci w wieku +5-10 lat na 23. MFTL SPOTKANIA ciekawą propozycją może okazać się przedstawienie „Baśń o Dzielnym Radomirze” również autorstwa Marty Guśniowskiej, grane w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Marek Zákostelecký). To pogodna i pełna humoru muzyczna baśń, której bohaterem jest dzielny Radomir. Wędrujący w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi rycerz pewnego dnia spotyka piękną Rusałkę i poznaje historię Zaczarowanego Miasta.

(+6 lat) Dla widzów w młodszym wieku szkolnym organizatorzy SPOTKAŃ przygotowali najwięcej propozycji. Teatr Lalek Guliwer z Warszawy pokaże zabawny spektakl „Królewna Logorea i Niedźwiedź” Marii Wojtyszko (reż. Jakub Krofta), w którym na wesoło opowiada się o sprawach poważnych. Gospodarze SPOTKAŃ – Teatr „Baj Pomorski” poza konkursem wystąpią w swych najnowszych produkcjach: „A może nie” (+7 lat) Maliny Prześlugi w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego (recenzja spektaklu w tym numerze „Menażerii”) i musicalu utrzymanym w klimatach arabskich ,,AYA znaczy miłość" (+8 lat), (tekst i reżyseria: Tomasz Man). Wspomniana Malina Prześluga jest także autorką kolejnego przedstawienia dla dzieci od lat 7+ „Chodź na słówko 2” (reż. Jerzy Moszkowicz), które zaprezentuje poznańskie Centrum Sztuki Dziecka. Bohaterowie „Chodź na słówko” powracają, źle wypowiedziani przez dziecko: Kula, co chciała być Kurą i Toperz. Odnaleźli oni wspólne szczęście wtedy, gdy zaakceptowali siebie nawzajem takimi, jakimi są. Ale nie wszystkim się to udaje. Również siedmiolatków i nieco starszych uczniów zainteresuje spektakl „Wakacje Mikołajka” René Gościnnego i w adaptacji Marii Wojtyszko. Przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty opowiada o momencie kryzysowym, który zagraża sympatycznej dziecinności głównego bohatera. Mikołajek po raz pierwszy wyjeżdża na letni obóz i spod opieki rodziców przechodzi pod władzę zasadniczego drużynowego, Pana Rateau. Jego zadaniem jest sprawienie, żeby jego podopieczni stali się „prawdziwymi mężczyznami”. Czy to może się udać?

(+8 lat) Uczniowie klas 2 i 3, poza wspomnianą propozycją Teatru „Baj Pomorski”, będą mogli obejrzeć dwa przedstawienia. Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki pokaże spektakl „Trzej muszkieterowie” Marty Guśniowskiej na podstawie powieści Aleksandra Dumasa. Reżyseria Pawła Aignera i scenografia Pavla Hubički gwarantują szybkie zwroty akcji, intrygi, pojedynki, humor w niezwykłej scenerii oraz świetną zabawę dla całej rodziny! Drugim przedstawieniem jest „Hydrokosmos” Wrocławskiego Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Spektakl na podstawie „Małej Syrenki” H.Ch. Andersena, który wyreżyserował Konrad Dworakowski, jest baśnią smutną, o niespełnionej miłości – tak odpowie niemal każdy, kogo zapytamy o emocje związane z recepcją tej opowieści i trudno temu zaprzeczyć…

(+10 lat) Warszawski Teatr Baj na toruński festiwal przybywa nie tylko z propozycją dla Najnajów, ale także z przedstawieniem „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza. Spektakl zainspirowany książką niemieckiego autora Wolfa Erlbrucha o tym samym tytule przedstawia prostą historię spotkania Gęsi i Śmierci w niezwykle poetycki sposób. Muzyka i obrazy stają się tutaj ważniejsze niż słowa, które padają rzadko: najważniejsze wydarza się pomiędzy i ponad nimi. Ten spektakl jest zaproszeniem do wzruszeń i przemyśleń. W zupełnie innym klimacie utrzymany jest taneczny „Karnawał zwierząt” w choreografii Karoliny Garbacik, przygotowany przez Białostocki Teatr Lalek. Każda z miniatur „Karnawału zwierząt” ukazuje inne zwierzę: osły, żółwie, słonie, łabędzie… Są one jednak tylko pretekstem do pokazania ludzkich słabości, wartości i relacji. Spektakl inspirowany dziełem Charlesa Camille’a Saint-Saëns’a pozwoli młodym widzom zachwycić się muzyką, a w tańcu i zabawie odkryć cały wachlarz zachowań i emocji, którymi kieruje się człowiek.

(+12 lat) Teatralną propozycją dla tej grupy wiekowej podczas SPOTKAŃ będzie „Oskar” (reż. Mykhailo Yrytskyi) – spektakl oparty na powieści Ericha Emmanuela Schmitta „Oskar i Pani Róża”. Przedstawienie, które w sposób emocjonalny i zmysłowy, czasem zabawny zmusza do refleksji nie tylko nad własnym życiem, ale nad życiem dzieci, zaprezentują goście z Ukrainy – Kijowski Miejski Akademicki Teatr Lalek.

(+14-15 lat) Do młodzieży skierowane są dwa spektakle. Białostocki Teatr Lalek wystartuje w konkursie z powiastką filozoficzną wg Woltera: „Kandyd, czyli optymizm” w reżyserii Pawła Aignera, zaś studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) już pozakonkursowo wystąpią w „ U panien Mortées” – projekcie inspirowanym animacją „Sklepu dla samobójców” Patrice’a Leconte’a oraz wątkami postaci z utworów Williama Szekspira.

(+16 lat) Grodna Regional Puppet Theatre z Białorusi i „Mewa” (Czajka) Czechowa, do tego w reżyserii Olega Zhiugzhdy – tutaj szczegółowa rekomendacja jest niepotrzebna. Będzie to ostatni z wieczornych spektakli dla młodzieży i dorosłych pokazywany w konkursie.

(+17 lat) Wreszcie przedstawienie dla najstarszej młodzieży, które otworzy konkursowe inscenizacje 23. SPOTKAŃ 14 października: „Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Malabar Hotel wg Raymond’a Queneau w reżyserii Marii Żynel. Autor sztuki opowiada o Paryżu lat czterdziestych, przetwarzając opis błahego zdarzenia między dwoma mężczyznami w autobusie linii S na 99 sposobów. Zabawa formą staje się dla nich pretekstem do manifestowania czystej radości tworzenia.

 

Festiwalowi tradycyjnie będą towarzyszyć XIII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM, spotkania oraz koncerty, a spektakle konkursowe ocenią trzy grona jury: Dziecięce, Profesjonalne oraz ZASP. Jak widać XXIII edycja MFTL SPOTKANIA ma w swej ofercie szeroki wybór przedstawień dostosowanych do odbioru i wrażliwości percepcyjnych każdej grupy wiekowej. Warto zwrócić na nie uwagę, by nie zawieść najmłodszej i młodzieżowej widowni, którą chcemy stopniowo zarażać pasją do teatru.

 

(AS)

 

XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA
14-22 października 2016
Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu

23. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA

14.10. (piątek)

godz. 9.00-13.00 XIII Przegląd Teatralny Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem”, wstęp wolny

godz. 20.00 Teatr Malabar Hotel (Polska) „Ćwiczenia stylistyczne”, bilety: 20 zł

15.10. (sobota)

godz. 12.00 parada teatralna

godz. 14.00 Teatr Lalki i Aktora (Opole/Polska) „Trzej Muszkieterowie”, bilety: 18 zł

16.10. (niedziela)

godz. 9.30 Teatr Lalka (Warszawa/Polska) „Wakacje Mikołajka”, bilety: 18 zł

godz. 11.00 Teatr Baj (Warszawa/Polska) „Książeczka”, bilety: 18 zł

godz. 18.00 Teatr Baj (Warszawa/Polska) „Gęś, Śmierć i Tulipan”, bilety: 18 zł

17.10. (poniedziałek)

godz. 9.30 Teatr Powszechny (Radom/Polska) „Baśń o dzielnym Radomirze”, bilety: 16 zł

godz. 11.00 Teatr Maska (Rzeszów) „Akademia Pana Kleksa”, CKK Jordanki, bilety: 18 zł

godz. 17.30 PWST Białystok (Polska) „U panien Mortées”, bilety: 10 zł

18.10. (wtorek)

godz. 9.00 Kijowski Miejski Akademicki Teatr Lalek (Ukraina) „Oscar”, bilety: 16 zł

godz. 11.00 Teatr Pantomima (Wrocław/Polska) „Hydrokosmos”, bilety: 16 zł

godz. 18.00 Teatr Baj Pomorski (Toruń/Polska) „AYA znaczy miłość”, bilety: 16 zł

19.10. (środa)

godz. 10.00 Open Window Theatre (Polska/Norwegia) „Snill/Grzeczna”, bilety: 16 zł

godz. 12.00 Teatr Baj Pomorski (Toruń/Polska) „A morze nie”, bilety: 16 zł

20.10. (czwartek)

godz. 11.00 Teatr Lalki i Aktora (Wałbrzych/Polska) „Dobrze, że jesteś”, bilety: 16 zł

godz. 18.00 Białostocki Teatr Lalek (Polska) „Kandyd, czyli optymizm”, bilety: 20 zł

21.10. (piątek)

godz. 11.00 Białostocki Teatr Lalek (Polska) „Karnawał Zwierząt”, bilety: 16 zł

godz. 12.30 PWST (Wrocław/Polska) „Świat i już”, bilety: 10 zł

godz. 19.30 Grodnieński Teatr Lalek (Białoruś) „Mewa”, bilety 20 zł

22.10. (sobota)

godz. 11.00 CSD (Poznań/Polska) „Chodź na słówko 2”, bilety: 18 zł

godz. 13.00 Teatr Lalek Guliwer „Królewna Logorea i Niedźwiedź”, bilety: 18 zł

informację wprowadzono: środa 2016-10-05 17:22
ostatnia aktualizacja: wtorek 2016-11-01 12:01

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry