Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

MUZYKOFILIA

  • czwartek 2016-10-13 - sobota 2016-10-15

Festiwal MUZYKOFILIA. Edycja 1: człowiek-głos-instrument

Toruń, 13-15.10.2016

 

Festiwal Muzykofilia w swej pierwszej odsłonie skupia się na fenomenie ludzkiego głosu w zestawieniu z instrumentem muzycznym. W dniach 13-15 października 2016 r. zostaną zaprezentowane trzy różnorodne koncerty wokalno-instrumentalne.

Artyści zaproszeni do Torunia na Festiwal Muzykofilia to:
- duet WIDT z Warszawy, prezentujący głos w kontekście sztuki audio-wizualnej (Kulturhauz – 13.10.2016, godz. 20.00).
- rosyjska grupa PHURPA, która zagra jedyny jesienią w Polsce koncert właśnie w Toruniu, w Muzeum Etnograficznym (Sala Widowiskowa – 14.10.2016, godz. 19.00)
- austriacki duet Agnes Hvizdalek i Matija Schellander zaprezentuje premierowy i jedyny koncert w Polsce - rekomendowany przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie - w Centrum Sztuki Współczesnej (Kino Centrum – 15.10.2016, godz. 19.00).

Wszystkie trzy wyjątkowe propozycje koncertowe eksplorują na różny sposób ludzki głos, mają uzmysłowić słuchaczom, że ciało ludzkie to najwspanialszy instrument będący w naszej dyspozycji, najbardziej pierwotny, a zarazem najbardziej złożony środek wyrazu i podstawowe narzędzie komunikacji, ekspresji, artykulacji treści i wyrażania emocji.

Ponadto ważna jest tutaj interdyscyplinarność i różnorodność gatunkowa, która przejawia się w zaprezentowaniu takich zjawisk jak:

- koncert audio-wizualny duetu WIDT, gdzie głos ludzki wzmocniony elektronicznie jest równoważny z projekcjami video na żywo, a oba fenomeny są w nieustannej interakcji wobec siebie,

- spektakl wokalno-instrumentalny tria PHURPA z Moskwy odwołujący się w warstwie muzycznej, wizualnej i duchowej do azjatyckiego szamanizmu z Tybetu, Nepalu i Mongolii,

- koncert współczesnej muzyki awangardowej duetu Agnes Hvizdalek (głos) i Matija Schellander (kontrabas, syntezator modularny), których muzyka wychodzi z improwizacji i wyrafinowanego eksperymentu kompozytorskiego.

Muzykofilia to autorski cykl koncertów prowadzony przez kuratora Rafała Iwańskiego (nazwa zaczerpnięta jest z tytułu książki wybitnego zmarłego w 2015 r. angielskiego lekarza neurologa Oliviera Sachsa, którego książki popularnonaukowe są bardzo cenione, także w Polsce), prezentujący muzykę elektroakustyczną, awangardową i etniczną. W latach 2010-2012 w ramach cyklu zrealizowano kilkanaście koncertów w nieistniejącym już Klubie Tantra, wystąpiło wówczas kilkudziesięciu artystów z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Litwy i USA.

 

ARTYŚCI:

WIDT (Polska) duet audiowizualny zrodzony ze współpracy dwóch sióstr - Antoniny Nowackiej (głos/elektronika) i Bogumiły Piotrowskiej (wizualizacje na żywo). Twórczość duetu charakteryzuje otwarta forma, oparta na improwizacji w duchu muzycznej awangardy lat 60-tych XX wieku, gdzie głos pełniący rolę instrumentu meandruje w gąszczu psychodelicznych wizualizacji tworzonych w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego oraz analogowego sprzętu audio/wideo. Duet został doceniony przez brytyjski magazyn The Quietus za audiowizualny album "Point#3" (2015) wydany na kasecie VHS. Duet WIDT występował w klubach i na kilku festiwalach w Polsce oraz m.in. na awangardowym festiwalu KRAAK w Brukseli i w legendarnym londyńskim klubie Cafe Oto. Najnowszy album duetu pt. "WIDT" ukazał się na CD i DVD w wytwórni Zoharum. www.widtproject.com

 

PHURPA (Rosja) - ta niezwykła muzyczna podróż zaczęła się w połowie lat 90-tych w Moskwie, kiedy to grupa artystów i muzyków wywodzących się z legendarnej formacji Cardinal Art Factory, pod przewodnictwem Aleksieja Tegina, rozpoczęła naukę tradycyjnej muzyki rytualnej z zamiarem sięgnięcia głębiej, do obszarów kultur muzycznych starożytnego Egiptu, Iranu i Tybetu. Owocem tych poszukiwań był solowy album Tegina “Gyer Sacred Tibetan Music Of Bön Tradition”, wydany w 2002 roku przez rosyjski Monotone Records. Rok później uformował się już skład grupy, której nazwa początkowo brzmiała PHURPA DRUGSE CHEMPA. Członkowie zespołu prowadzili w owym czasie badania, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, nad starożytnymi praktykami i ceremoniami liturgicznymi, wywodzącymi się z tradycji Bön. W 2009 roku, w mieszczącej się w Sankt Petersburgu wytwórni Aquarellist ukazuje się "Nag bDud Ceremony", a także "Trowo Phurnag Ceremony", który jako pierwszy wydaje Mantra Spenta, następnie rok później Sketis Music, a na samym końcu w formie podwójnego winyla wypuścił ten materiał Stephen O'Malley w swym wydawnictwie Ideologic Organ. To, co przede wszystkim charakteryzuje ten zespół, to sztuka muzyczna tzw. pierwotnego Bönu czyli rdzennej tradycji tybetańskiej obejmującej wierzenia szamańskie (przypominające szamanizm Azji Centralnej). Największą siłą grupy jest tantryczny śpiew, zwany rgyudskad. Oprócz samego śpiewu, posługują się tybetańskim instrumentarium: dunchen, gyaling, silnyen, bub, damaru, kanling, nga, shang. PHURPA występowała w wielu miastach Europy, także na wielu renomowanych festiwalach muzycznych, a spektakle wokalno-instrumentalne prezentowane przez grupę spotykają się zawsze z entuzjastycznym odbiorem publiczności. Polskie wydawnictwo płytowe Zoharum wydało w 2015 i 2016 roku trzy nowe albumy grupy: "Mantras of Bön", "Rituals of Bön I" i "Chöd".

https://phurpa.bandcamp.com

 


Agnes Hvizdalek i Matija Schellander (Austria)

Agnes Hvizdalek (ur. 1985) tworzy muzykę improwizowaną używając głosu jako głównego instrumentu. W ciągu ostatnich lat praktyki opracowała własny repertuar specjalnych technik wokalnych, często o ekstremalnym charakterze. Jednym z jej najważniejszych nauczycieli był wybitny trębacz Franz Hautzinger. Kluczową rolę w promowaniu jej twórczości odegrali również Otomo Yoshihide i Radu Malfatti. Dzięki Junko Hiroshige zwiększyła swoje zainteresowanie radykalnymi dźwiękami wokalnymi, co wpłynęło na jej solowe koncerty akustyczne. Oprócz działalności w pojedynkę, Agnes Hvizdalek jest zainteresowana interakcją w improwizacji z innymi muzykami. Od 2008 r. tworzy w duecie z weteranem muzyki noise Haraldem Fetveitem. W 2010 roku pracowała jako koordynatorka i artystka w ramach ÖNCZkekvist – improwizującą orkiestrą składającą się z 30 muzyków z Austrii, Norwegii i Czech.
http://agneshvizdalek.at/

Matija Schellander (ur. 1981) jest kompozytorem i improwizującym muzykiem z Wiednia. Używa głównie kontrabasu, syntezatora modularnego i innych urządzeń elektronicznych. Muzyka Schellandera jest konceptualna, ale nigdy nie oddala się od nieracjonalnej i zmysłowej komunikacji jaką daje muzyka. W ostatnich latach skupił się na twórczości solowej jako kontrabasista, a także autor muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych i niemych. Jego ostatnie publikacje to “Foreign Correspondents” (z Noid and Ryu Hankil), “Wir werden” (z Rdeča Raketa), elektroakustyczny duet z Mają Osojnik i album “Esox Lucius” nagrany w kwartecie z Isabelle Duthoit (cl., v.), Franzem Hautzingerem (trp.) i Petrem Vrbą (trp, electr.)
http://matija.klingt.org

 

Kurator i pomysłodawca Festiwalu Muzykofilia: Rafał Iwański
Organizator: Spółdzielnia Socjalna Kulturhauz                
Partnerzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, CSW w Toruniu
Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.
Patronat medialny: Glissando, Hard Art, popupmusic.pl, nowamuzyka.pl, FYH!, Trzecia Fala, Menażeria
 

 




 

PROGRAM FESTIWALU:

https://pl-pl.facebook.com/events/317146981969826

 

WIDT - 13.10:

Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2, godz. 20.00

https://www.facebook.com/events/300036287031747

 

PHURPA - 14.10:

Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19, godz. 19.00

http://etnomuzeum.pl/koncert-grupy-phurpa

https://www.facebook.com/events/1693591760967227

 

Agnes Hvizdalek / Matija Schellander - 15.10: Kino Centrum w CSW, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, godz. 19.00 http://csw.torun.pl/bez-kategorii/festiwal-muzykofilia-koncert-duetu-agnes-hvizdalek-i-matija-schellander-18350 https://www.facebook.com/events/678511098969138

KONCERTY TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI:

Miron Grzegorkiewicz / Mateusz Franczak
Kulturhauz
14.10 (piątek), godz. 21.30

Wojciech Jachna / Jacek Mazurkiewicz / Paweł Szpura
Kulturhauz
15.10 (sobota), godz. 21.00

informację wprowadzono: środa 2016-10-05 17:19
ostatnia aktualizacja: poniedziałek 2016-11-28 08:17

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry