Od wielu lat (z krótką przerwą) pod koniec listopada stają na scenach Teatru „Baj Pomorski” – sami na scenie – mistrzowie monodramów klasycznych, trudnych, zabawnych i intrygujących, laureaci międzynarodowych przeglądów i polskich konkursów teatrów jednego aktora. I także w tym roku, ale nieco wcześniej – w dniach 20-22 listopada odbędą się jubileuszowe 30. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Festiwal Festiwali (TSTJA). W ciągu 3 dni publiczność będzie miała okazję obejrzeć 10 najlepszych monodramów, wyselekcjonowanych zgodnie z formułą imprezy. Obok mistrzów sztuki monodramu tej rangi, co Peter Cimzmar, Aleksander Rubinowas, Jacek Poniedziałek czy Wiesław Komasa zaprezentują się także twórcy debiutujący – laureaci Turnieju Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE.
Na TSTJA widownia w krótkim czasie zetknie się z różnorodną tematyką: od problemów starości w monodramie Krzysztofa Gordona „Śmieszny staruszek”, pokona meandry świata poezji w teatralnej drodze Wiesława Komasy „Rożewiczogranie”, przebrnie również przez skandalizujące „Wraki” Neila LaBute’a w wykonaniu Jacka Poniedziałka, zobaczy próbę zmierzenia się z legendą w przedstawieniu Mateusza Deskiewicza „Być jak Charlie Chaplin” i historię z histerią Marty Andrzejczyk („Letnie małżeństwo”). Maria Czaplewska – laureatka 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz 11.Turnieju Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE Słupsk 2015, w garażu teatralnym wypowie nie tylko "Hm, hm!", a Joanna Wawrzyńska w gwarze śląskiej „pogoda” widzom o gotowaniu w „Rajcula warzy”. Festiwal zamknie głośny monodram Kamila Maćkowiaka „DIVA Show” utrzymany w konwencji stand-up`u, z projekcjami multimedialnymi i muzyką Tiny Turner.
30. urodziny TSTJA uświetnią występy twórców zagranicznych – pierwszym będzie „Makbet” w wykonaniu Petera Cizmara ze Słowacji. W spektaklu Divadla Kontra nie ma króla Duncana, nie ma Banqua, Macduffa, nie ma nawet Lady Makbet. Jest tylko tytułowy bohater. Człowiek, który cierpi. Cierpi, bo identyfikuje się ze stworzonym przez jego umysł fałszywym ego i jego historią. Natomiast Aleksander Rubinowas z Litwy w „Koba – Stalin” opowie o kaprysie wszechwładnego dyktatora i mrokach komunistycznej tyranii.
Festiwalowi towarzyszyć będą: spotkania z twórcami, promocje publikacji z dziedziny teatru, a także wystawa plakatów przygotowywanych z myślą o 30. edycji TSTJA przygotowywana pod kuratelą Edwarda Salińskiego – twórcy poprzednich plakatów Festiwalu Festiwali.
W tym roku zmieniona zostanie nieco formuła oceniania monodramów; zamiast Kapituły Nagrody Publiczności pojawi się Nagroda Akredytowanych Dziennikarzy. Prócz tego tradycyjnie monodramistów oceniać będzie Jury ZASP.
W jeden monoweekend można w Toruniu zobaczyć najlepszych z najlepszych, którzy niełatwą sztukę monodramu opanowali do perfekcji! Miłośnicy tej sztuki już się nie mogą doczekać!
AS
30. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Festiwal Festiwali
20-22 listopada 2015
Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu