Choć Toruń nie zalicza się do ulubionych przez reżyserów miast posiada on swoją, wcale niemałą, filmową historię. W Grodzie Kopernika zrealizowano tak uznane obrazy jak „Rok Spokojnego Słońca” Krzysztofa Zanussiego (laureat nagrody Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji), pamiętne „Prawo i Pięść” Jerzego Hoffmana, wreszcie kultowy „Rejs” Marka Piwowskiego pozostający do dziś niewyczerpanym źródłem cytatów. Przez wiele lat miasto oraz jego mieszkańcy zapominali o rewelacyjnych produkcjach nakręconych w Toruniu, jednak ostatnimi czasy władze postanowiły odświeżyć pamięć nie tylko o niniejszych filmach, ale także o ludziach kina związanych z miastem. Efektem takich działań jest m.in. znajdujący się na Nowym Rynku pomnik honorujący realizację „Prawa i Pięści” oraz pochodzącej z niego słynnej piosenki „Nim wstanie dzień”, pamiątkowy baner ulokowany na Bulwarze Filadelfijskim oraz murale zawierające słynne cytaty z filmu „Rejs” bądź też tablice upamiętniające miejsca narodzin aktorki Heleny Grossówny czy kompozytora Kazimierza Serockiego. Filmowa historia Torunia wciąż czeka jednak na rzetelne przedstawienie, a nadzieję na zmianę sytuacji mają autorzy strony internetowej torunskakinematografia.pl
Pomysł narodził się w głowach Arkadiusza Lubawińskiego i Piotra Balickiego, którzy w 2008 roku rozpoczęli zbieranie materiałów na temat dawnych kin znajdujących się w mieście, filmach realizowanych w Toruniu, wreszcie postaciach kina związanymi z Grodem Kopernika. Już wtedy ich zamysłem było stworzenie swoistej monografii filmowej miasta i założenie witryny internetowej poświęconej niniejszej tematyce. Powstanie serwisu opóźniało się ze względu na brak wsparcia finansowego, z pomocą przyszła jednak Toruńska Agenda Kulturalna. Dzięki staraniom Arkadiusza Lubawińskiego na przełomie 2012 i 2013 roku (przy trzeciej próbie) przyznała fundusze w ramach projektu Mikrowsparcie, którego celem jest wspieranie ciekawych projektów kulturalnych mieszkańców Torunia. Tak oto prace nad stroną ruszyły pełną parą, ostatecznie uruchomiono ją we wrześniu 2013 roku. Obecnie torunskakinematografia.pl posiada w swojej bazie opisy kilkudziesięciu filmów oraz kilkunastu postaci związanych z miastem – nie tylko aktorów, ale także reżyserów, scenarzystów czy kompozytorów. Strona jest także cennym źródłem informacji na temat odbywających się w Toruniu festiwali i imprez kulturalnych związanych ze sztuką filmową.
Projekt ten wciąż ewoluuje i nadal wymaga dużej ilości pracy. W 2014 roku nawiązano współpracę z Kołem Naukowym Filmoznawców UMK, której celem jest rozbudowa bazy oraz przybliżenie mieszkańcom miejsc, w których realizowano obrazy. Na wiosnę planowane jest powstanie galerii, która zestawi filmowe kadry z obecnym wyglądem ulic Torunia, przedstawienie lokalizacji dawnych kin znajdujących się w mieście oraz opis i sfotografowanie miejsc, z którym związani są toruńscy filmowcy. Ambicją autorów jest także stworzenie zupełnie nowych sylwetek nieco zapomnianych już artystów, którzy dotąd nie doczekali się odpowiedniego upamiętnienia.
Wszystkich zainteresowanych współpracą z portalem torunskakinematografia.pl zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@torunskakinematografia.pl.