Wyszukiwanie

:

Treść strony

Artykuł

Komiksy roku 2016, które podobały nam się najbardziej

Ilustracja: Aleksandra Faryna
08.01.2017

Nie ma co ukrywać – to był rok ostrej selekcji. Każdy edytor znalazł dla siebie niszę, w której wydał kilka znakomitych komiksów. Odnaleźć się w tym wydawniczym tyglu wcale nie było ani nie jest łatwe. Oczywiście kilka komiksów od razu trafiło na listę zakupów. Pojawiła się długo oczekiwana klasyka, jak „Mały Nemo w Krainie Snów” czy „Elektra Assassin”. Wznowienia światowych arcydzieł – „Maus”, „Rycerze świętego Wita”. Nowe wybitne serie („Skalp”, „Comanche”) i kontynuacje już tych rozpoczętych („Saga”, „Fatale”). Wiele tytułów leży jeszcze niedoczytanych na domowych półkach. Równie dużo czeka, by je kupić. Wszystko w swoim czasie. Tymczasem mamy przyjemność przedstawić Państwu komiksy roku 2016, które podobały nam się najbardziej. Do dzieła.

 

 

 

Arab przyszłości: Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978-1984) / Riad Sattouf / Kultura Gniewu

Pierwsza część autobiograficznej opowieści zawierającej i przenikliwe obserwacje, i ironiczną lekkość. Zderzenie kultur w subiektywnej perspektywie ciekawego świata chłopca. Komentarze dotyczące polityki, kultury i obyczajów zakamuflowane w pozornie niezaangażowanej relacji z życia syryjsko-francuskiej rodziny. Lektura z jednej strony dość egotyczna, a z drugiej przywołująca wspomnienia polskich trzydziestokilkulatków. Środowisko i warunki dorastania Riada Sattoufa są zadziwiająco podobne do dzieciństwa w okresie schyłku PRL-u. Kto przeczyta, z pewnością z niecierpliwością będzie czekać na kolejne tomy.

 

Batman. Gotyk / Grant Morrison, Klaus Janson / Egmont

Opowieść o Batmanie z przełomu lat 80. i 90. pióra Granta Morrisona, pochodząca z jednej z najlepszych serii poświęconych Mrocznemu Rycerzowi za oceanem – „Legends of the Dark Knight”. Autor sprawnie manewruje między odniesieniami do literackich klasyków a mistycyzmem, religią oraz architektonicznymi ciekawostkami, jednocześnie zagląda w młodzieńcze lata Bruce’a Wayne’a, spajając przeszłość głównego bohatera z bieżącymi morderstwami, jakich dokonuje tajemniczy Pan Szept. Klaus Janson, legendarny inker, tym razem zajął się również szkicami do tego albumu – nadaje komiksowi swój własny oryginalny szlif, genialnie kreskując nie tylko katedrę w Gotham, lecz także klasztor mnichów w Austrii zatopiony w jeziorze. Oby więcej takich klasyków z „Legend” w serii DC Deluxe.

 

Batman. Rok setny / Paul Pope / Egmont

Paul Pope odnajduje się perfekcyjnie w świecie przyszłości Mrocznego Rycerza. Kreuje go od najmniejszego szczegółu, jak sznurówki do butów, aż do wielkiego spisku mającego na celu zdobyć dostęp do broni zdolnej w mgnieniu oka zgładzić miliony istnień. Tylko Batman może powstrzymać machinę zła, która już zdążyła go wrobić w morderstwo rządowego funkcjonariusza. Psy gończe zostały spuszczone ze smyczy. Legenda miesza się tu z rzeczywistością. Akcja gna szalenie do przodu. Ciężkie buty wybijają zęby i łamią kości. Nietoperz rządzi.

 

 

Będziesz smażyć się w piekle / Krzysztof „Prosiak” Owedyk / Kultura Gniewu

Prosiak pełnometrażowy. Biblia dla wszystkich undergroundowych muzyków brzmień ultramocnych (po przeczytaniu można spalić lub podrzeć na scenie) i innych, okołomuzycznego zaświatka oraz fanów i fanatyków. Grupa deathmetalowa Deathstar, z absolutnego światowego topu, szuka nowego membersa. Zostaje nim Tarantul, wieloletni fan Deathstara i gitarzysta garażowej kapeli, dla którego – choć preferuje black metal – niebo właśnie otworzyło podwoje. A dalej jest już z górki, a właściwie na dno po równi pochyłej. Jak to u Prosiaka: uważaj, gdy marzenia zaczynają się spełniać. Doskonale narysowana fabuła, podlana sosem prawdopodobieństw i autentycznych zdarzeń, tylko trochę wynaturzona w Owedykowym gabinecie krzywych luster. Serio, tylko trochę!

 

Bękarty z Południa: Na boisku / Jason Aaron, Jason Latour / Mucha Comic

Drugi tom „Bękartów z Południa” zostaje poświęcony przeszłości trenera Bossa – najgroźniejszego człowieka w hrabstwie Craw. Aaron uwielbia eksplorować mroczne zakamarki ludzkiej duszy. To nie jest historia jak z amerykańskiego snu, to opowieść o nieudanej próbie przetrwania i wypłynięcia na powierzchnię z zaściankowych głębin Craw. Dramat ludzki na tle dramatu sportowego.

 

Black Kiss / Howard Chaykin / Planeta Komiksów

Ciężka atmosfera zepsucia towarzyszy opowieści Chaykina o ponętnych blondynkach, skorumpowanych gliniarzach i frajerze wrobionym w morderstwo swojej rodziny. Wciągająca, a przede wszystkim zaskakująca kryminalna historia ze znakomitym twistem fabularnym. Prawdziwa mieszanina gatunków. Erotyka, porno, horror, wszechobecna wulgarność.

 

 

Blueberry. Tom 7-8 / Jean Giraud / Egmont

Mike Blueberry zapuszcza korzenie w Tombstone, oddając się swojemu ulubionemu zajęciu, czyli graniu w pokera. Ale to nie będzie spokojna rozgrywka. Konflikt między sławnymi braćmi Earpami a Clantonami zaognia się. Zrozpaczony ojciec pragnie pomścić śmierć syna, zabijając Blueberry’ego. Na domiar złego pewien pisarz z Bostonu ma zamiar przedstawić życie głównego bohatera w książce, opowiadając o jego szlachetnych wyczynach. Jean Giraud z wielkim wyczuciem kończy sagę o człowieku, który podczas swoich przygód złamał chyba wszystkie możliwe zasady. Otrzymujemy spowiedź bohatera, oszusta, żołnierza, łajdaka, realisty, pokerzysty, wybitnego stratega i naiwniaka. Jakim człowiekiem jest naprawdę Mike Blueberry? Fascynującym.

 

Breslau. Triangle / Filip „Fil” Wiśniowski i inni / Bazgrolle

Nowy komiks grupy Bazgrolle to jedna z tych pozycji, których nie powinno się czytać w bibliotekach, miejscach publicznych ani w wagonach PKP „Strefa ciszy”, ponieważ wywołuje on salwy groźnego, niepohamowanego śmiechu, który może sprawić, że czytelnik zostanie uznany za potencjalne zagrożenie dla przechodniów czy współpasażerów. Komiks porywa rysunkami, dosadnymi żartami, nawiązaniami do popkultury i wartką akcją. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kogo bawią żarty o penisach!

 

Codzienna walka / Manu Larcenet / Wydawnictwo Komiksowe

W skrócie: komiks o życiu. W dłuższym skrócie: komiks o młodym fotografie, który zmaga się z życiem, swoimi lękami, wypaleniem twórczym, miłością, zobowiązaniami, ojcostwem, braterstwem, chorobą bliskich, śmiercią, psychoanalizą, polityką, przemianami społecznymi, weteranami wojennymi czy nieprzyjemnymi sąsiadami. I wszystko to opowiedziane z wyczuciem, niespiesznie, z nutką nostalgii i melancholii, ze zrozumieniem i sympatią dla swoich bohaterów oraz szczyptą lekkiego sytuacyjnego humoru. Dla fanów Cyrila Pedrosy pozycja must have!

 

 

Comanche: Wilki z Wyoming / Greg, Hermann / Wydawnictwo Komiksowe

Greg i Hermann z trzecim tomie „Comanche” stawiają swoich bohaterów pod ścianą. Tworzą pełną napięcia i brutalności opowieść o walce z złem wcielonym w postaci gangu Dobbsów. Rewolwery, strzelby i gołe pięści idą w ruch. Po tym starciu nic już nie będzie takie samo. Prawdziwy Dziki Zachód podszyty nutką melancholii.

 

Człowiek-wilk / Richard Appignanesi, Sława Harasymowicz / Wydawnictwo Komiksowe

Fascynująca opowieść zaprezentowana w bardzo atrakcyjnej formie. To nie jest zwykły komiks, lecz raczej – to jest niezwykły komiks. Dramatyczna historia jednego z najsłynniejszych pacjentów Zygmunta Freuda stanowi oś scenariusza zawierającego też treści dotyczące freudowskiej psychoanalizy. Autorem tekstu jest Richard Appignanesi, badacz i teoretyk zajmujący się filozofią i psychologią, a autorką ilustracji Sława Harasymowicz, polska artystka mieszkająca w Londynie. Jej oryginalne prace – rysunki, kolaże i grafiki – wyjątkowo sugestywnie prezentują cierpienia i psychoterapię człowieka-wilka.

 

Daredevil. Wściekłość i wrzask / Mark Waid, Paolo M. Rivera / Hachette

Przygody Daredevila pisane przez Marka Waida ujmują swojo prostotą i niebywałą kameralnością. Rysowane przez Paolo M. Riverę zachwycają kompozycją plansz i (jak to ujął Waid) wprowadzeniem nowego języka wizualnego do przedstawienia umiejętności Diabła z Hell’s Kitchen. Superbohaterstwo najwyżej próby. 

 

 

Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera / Thomas Bernhard, Nicolas Mahler / Wydawnictwo Komiksowe

Ironiczna i niezwykle wnikliwa historia artystów i ich dzieł oraz trafne spojrzenie na naszą teraźniejszość i przeszłość. Spojrzenie okiem jednego z najważniejszych austriackich pisarzy, okraszone satyrycznymi rysunkami Nicolasa Mahlera.

 

Elektra. Assassin / Frank Miller, Bill Sienkiewicz / Egmont

Frank Miller i Bill Sienkiewicz – takie zestawienie legend amerykańskiego komiksu mogło przynieść tylko coś kompletnie eksperymentalnego i nieprzewidywalnego jak dzieło opublikowane ponad 30 lat temu. Scenariusz Millera to psychodeliczna mieszanka elementów kultury Wschodu z zabójcami ninja i ze sztyletami sai, doprawiona cybernetycznymi agentami SHIELD i podlana satyrą polityczną i kampanią wyborczą, która jak żywo przypomina ostatnie wydarzenia w USA i elekcję Donalda Trumpa. Graficznie komiks ten to arcydzieło, kadry to osobne dzieła sztuki, a balansowanie między karykaturą i hiperrealistyczną grafiką może przyprawić o zawrót głowy. Jeden z najbardziej wywrotowych komiksów amerykańskich wydanych w Polsce – swoisty eksperyment, jakże zresztą udany. Elektra Natchios nigdy nie wyglądała piękniej ani nie zabijała z taką precyzją.

 

Eryk Rudy. Opowieść zimowa / Søren Mosdal / Centrala

Życie Eryka Rudego – potężnego władcy Grenlandii – rozpada się wraz z pojawieniem chrześcijańskiego księdza, który zamierza nawrócić mieszkańców wyspy. Rozpoczyna się rodzinny konflikt, który może zmierzać tylko w jednym kierunku... Wielka historia, opowiedziana z wyczuciem i humorem najwyższej próby. 

 

 

Fatale: Modlitwa o deszcz / Ed Brubaker, Sean Phillips / Mucha Comics

Mroczne uliczki Seattle są scenerią nowych przygód Jo, kobiety fatalnej, która niszczy wszystko, co pokocha. W czwartym tomie klimatycznej historii o tajemniczej bohaterce Brubaker wprowadza nas w niezwykły klimat lat 90. i środowiska artystów, w którym na piękną Josephine czeka zło… Skonstruowany niczym rasowy kryminał komiks zapewnia wartką akcję, a także jest ciekawym portretem głównej bohaterki, dzięki której czytelnik z łatwością zakocha się w tej serii.

 

Heavy Metal Dredd / Alan Grant, John Wagner, Simon Bisley, John Hicklenton / Studio Lain

Prawo to on. Sędzia Dredd. Odjechane scenariusze i przede wszystkim obłędne rysunki Simona Bisleya przepełnione makabrą i groteską. Choć uczciwie należy przyznać, że prace pozostałych grafików również prezentują się na znakomitym poziomie. Prawdziwa jazda bez trzymanki, stawiająca prawo w krzywym zwierciadle.

 

Jamilti i inne historie / Rutu Modan / Kultura Gniewu

Zbiór wizualnych opowieści z różnych okresów twórczości autorki znanej w Polsce m.in. dzięki „Zaduszkom”. Miłośnicy prozy Etgara Kereta z pewnością pokochają krótkie nowele Rutu Modan, ponieważ ta izraelska ilustratorka i autorka komiksów korzysta z podobnych strategii – przede wszystkim miesza realizm z absurdem i czarnym humorem w sposób nieoczekiwanie wytrącający z równowagi. Realia kraju, w którym trzeba być gotowym na każdą nieoczywistość, są dzięki temu wyjątkowo przekonująco zaprezentowane.

 

 

Jessica Jones: Alias. Tom 1-2 / Brian Michael Bendis, Michael Gaydos / Mucha Comics

Zdecydowanie bardziej przyziemna, a także dużo ciekawsza od standardowych opowieści spod znaku peleryny strona Uniwersum Marvela, czyli perypetie Jessiki Jones – niegdyś superbohaterki w trykocie, obecnie pani detektyw do wynajęcia. Brian Michael Bendis pokazuje, gdzie tkwi siła jego talentu pisarskiego, który nie zawsze jest mu dane zaprezentować w marvelowskich eventach i flagowych seriach nastawionych na akcję – w ciętych i barwnych dialogach. Michael Gaydos i David Mack plus artyści gościnni (Mark Bagley czy Bill Sienkiewicz) zapewniają dodatkowo wysoki poziom graficzny obu dotychczas wydanych albumów z tej serii.

 

Kościsko / Karol „KaeReL” Kalinowski / Kultura Gniewu

Kto kilka lat temu poznał Łaumę, ten Kościsko odwiedzi na pewno z dziką rozkoszą. KaeReL ma niesamowity dar nie tylko opowiadania ciekawych historii, lecz także oswajania najmłodszych z tymi najtrudniejszymi życiowymi tematami. Tym razem przedstawia nam Karola i jego syna Maksa, którzy uciekają od wielkomiejskiego życia do małej miejscowości. Po pewnym czasie na jaw zaczynają wychodzić jej coraz to bardziej niesamowite tajemnice, i choć miejscami jest trochę straszno, to lekkość i humor opowieści sprawiają, że to fantastyczna pozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

Krucjata: Pan maszyn / Jean Dufaux, Philippe Xavier / Wydawnictwo Komiksowe

Magiczna i baśniowa wizja alternatywnej historii i niezwykła kronika zapomnianej przez potomnych wyprawy. Na podstawie faktów Dufaux tworzy własną, pełną tajemniczości epopeję o honorze, wierze i żądzy władzy, umieszczoną w scenerii orientalnych pałaców i świętym Hierus Alem.

 

 

Mały Nemo w Krainie Snów. Tom 1 / Winsor McCay / Jadwiga Jaguś

Prawdziwa klasyka zawitała do Polski. Mające na karku 111 lat dzieło Winsora McCaya nadal zachwyca nieskrępowaną wyobraźnią. Przygody małego Nemo, którego co i rusz kuszą różne senne postacie, często zaskakują, są fantastyczne, zabawne, a także równie często przerażają. Nic więc dziwnego, że mały szkrab tak często budzi się z krzykiem. Komiks do wielogodzinnego wpatrywania się.

 

Miejsca / Brian Wood, Ryan Kelly / Wydawnictwo Komiksowe

Komiksowa i dziewczyńska wersja kinowego hitu Richarda Linklatera „Boyhood” z 2014 roku. Dwanaście historii i dwanaście lat z życia Megan, głównej bohaterki epopei Briana Wooda i Ryana Kelly’ego. Kluczowe decyzje, traumatyczne sytuacje, punkty zwrotne w postrzeganiu siebie i świata. Komiks inicjacyjny, który wygrywa zarówno formą, jak i treścią. Uniwersalna opowieść o każdym z nas, o ludzkich wadach i zaletach – bez wartościowania. Komiks niebezpiecznie bliski życia, wyrywający kawał serca i jednocześnie wypełniający pustkę myśli. Lektura obowiązkowa.

 

Miracleman / Pierwotny Scenarzysta, Garry Leach i inni / Mucha Comics

Klasyka gatunku. Dekonstrukcja mitu superbohaterskiego najwyższej próby. Ale jeśli bierze się za to twórca „Strażników”, nie może być letnio ani też tylko poprawnie. Tym razem jest jeszcze bardziej boleśnie i bezkompromisowo. Zło jest złe do szpiku kości, a dobro… No właśnie! W „Miracleman” bardzo ciekawie została zaprezentowana symulacja przejęcia władzy nad światem przez superbohaterów (współczesnych bogów) i jak nigdzie indziej pokazana przepaść, jaka istnieje między ludźmi i nadludźmi (również metaforycznie). Ku przestrodze! Dla miłośników i przeciwników komiksów z trykociarzami w roli głównej.

 

 

Mooncop / Tom Gauld / Wydawnictwo Komiksowe

Nikt tak prosto ani z taką lekkością nie potrafi opowiadać o rzeczach fundamentalnych dla człowieka. Tym razem Tom Gauld wysyła swojego bohatera na Księżyc, gdzie ten musi zmierzyć się nie tylko z własną melancholią i samotnością, lecz także ogólnym poczuciem powierzchowności i bezużyteczności życia. Na szczęście te niezbyt pozytywne motywy autor podlewa typowym dla siebie angielskim humorem, trafnie komentującym absurdy ludzkiego istnienia (nie tylko tego na Księżycu). Jest jeszcze happy end godny najlepszych romansów.

 

Patience / Daniel Clowes / Kultura Gniewu

Utrzymana w stylistyce popartu, słodko-gorzka opowieść z wątkiem morderstwa w tle, a zarazem poruszające stadium małżeństwa. Opowieść o miłości, która pokonuje czas, i historia niezwykłej podróży do przeszłości.

 

Salambo / Philippe Druillet, Gustave Flaubert / Egmont

Wariacja na temat powieści „Salambo” Gustave’a Flauberta opowiadająca o wojnach punickich. Druillet tworzy przerażający obraz starożytnych wojen z elementami science fiction. Monumentalne dzieło batalistyczne, które poraża swoją wizją. Plansze przedstawiają prawdziwe piekło, pełne bólu, cierpienia i satysfakcji. Upadek człowieczeństwa jeszcze nigdy nie był tak spektakularnie opowiedziany. Niepowtarzalny klimat.

 

 

Skalp. Tom 3 / Jason Aaron, R.M. Guéra / Egmont

Dashiell Zły Koń zostaje tajniakiem FBI. Po latach wraca do swojego rodzinnego rezerwatu, by zdobyć dowody obciążające trzęsącego całą okolicą Czerwona Kruka za morderstwo dokonane dekady temu na agentach FBI. Cała seria to znakomita lektura, ale w tomie trzecim autorzy wchodzą na najwyższy poziom. Brutalna i krwawa opowieść o szukaniu własnej tożsamości, zatraceniu dumnych Indian, prawdziwej naturze Stanów Zjednoczonych. Aaron i Guéra przedstawiają ciemną stronę człowieczeństwa. To wam się nie spodoba, ale wykonaniem będziecie zachwyceni.

 

Słowackiego. / Judyta Sosna, Igor Jarek / Kultura Gniewu

Powiedzmy sobie szczerze – debiutancki album Sosny i Jarka to ewenement na polskim rynku wydawniczym. Rzadko kiedy dostajemy bowiem w ręce komiksy tak dopieszczone literacko. Za pomocą poetyckiego języka i oszczędnych, czarno-białych rysunków, doskonale uzupełniających tekst, autorzy opowiadają proste historie o prostych ludziach – historie, których wspólnym punktem jest ulica Słowackiego w Katowicach. Warto poświęcić czas na zagłębienie się w ten niezwykły świat.

 

Velvet. Tom 1-2 / Ed Brubaker, Steve Epting / Mucha Comics
Stary, dobry, rasowy szpiegowski thriller, przygotowany według klasycznych prawideł gatunku i podany zgodnie ze współczesnymi normami jakości. Inteligentny scenariusz, wciągająca intryga i główna bohaterka, która mając najlepsze cechy wszystkich znanych z popkultury szpiegów, swoją charyzmą bije ich na głowę. Akcja prowadzona z wyczuciem i bez niepotrzebnych fajerwerków. Świetnie się czyta, świetnie się ogląda. Czego chcieć więcej? Tylko zakończenia historii, które już w 2017 roku.

 

 

Wolfram / Marcello Quintanilha / Timof i cisi wspólnicy

Jaki wpływ na losy kilku postaci może mieć nielegalne łowienie ryb za pomocą ładunków wybuchowych? Nieodwracalny. Marcello Quintanilha tworzy dynamiczny dramat sensacyjny w skali mikro będący wiwisekcją społeczeństwa skazanego na egzystencjalną porażkę. Nie wszystko jest jednak stracone. Wśród wszechobecnego zakłamania, zakompleksienia i niespełnienia można znaleźć odrobinę szczęścia, nawet jeżeli jest ono oparte na ślepej nadziei. Komiks gorący jak brazylijski klimat.

 

 

Wyboru dokonali: Filip Fiuk, Szymon Gumienik, Anna Krztoń, Natalia Mrozkowiak, Dawid Śmigielski, Durda Tylen i Joann Wiśniewska.

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry