Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia (archiwum)

Festiwal Kultury Popularnej DwuTakt

  • sobota 2018-10-20

20 października 2018, Dwór Artusa w Toruniu

Jednodniowa impreza kierowana do młodzieży i dorosłych, lubiących popkulturę. Motywem tegorocznej, już piątej edycji festiwalu, jest CYBERPUNK i wszystkie jego aspekty. Poruszymy rozrywkowe tematy, takie jakie seriale, filmy, gry i komiksy, ale również pomówimy o naukowym postępie technologicznym oraz cyberprzestępczości, którą pewnie każdy kojarzy ze sprytnymi hakerami. Będziemy bawić i uczyć!

Poza cyberpunkowymi atrakcjami w postaci różnych gier, filmów kinowych, prelekcji, wykładów i konkursów, przewidzieliśmy jeszcze różne strefy tematyczne, takie jak kryminały, superbohaterowie, wystawy, giełda różności i strefa zabawy dla dzieci.

Goście Strefy Cyberpunku

- Prof. dr hab. Wiesław Nowak, kierownik Zespołu Teoretycznej Biofizyki Molekularnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

- Ilustrator i rysownik Robert Adler, autor polskiego komiksu cyberpunkowego „Status7”, współpracuje ze studium CD Projekt RED przy grze „Cyberpunk 2077”

- Twórca internetowy Paweł Opydo, autor m.in. takich serii, jak serii „Złe książki” i „Złe piosenki”

- Redaktor Grzegorz „Prez” Wojewoda, członek załogi popularnego podcastu o grach i popkulturze „Rozgrywka”

- Kamil Donarski, RDC Team Leader w firmie F-Secure, specjalista od cyberprzestępczości

Goście Strefy Kryminału

- Robert Małecki, pisarz toruński, kryminały, autor: „Koszmary zasną ostatnie”, „Skaza”, „Najgorsze dopiero nadejdzie”.

- Aneta Jadowska, toruńska autorka gatunku urbanfantasy i kryminału. Autor: „Seria o Dorze Wilk”, „Seria o Nikicie”, „Trup na plaży i inne sekrety rodzinne”.

- Grzegorz Brudnik, autor: m.in. „Mayday” i „Fracht”.

- Bartosz Szczygielski, autor: m.in. „Aorta”, „Krew”.

- Marta Matyszczak, autor: m.in. „Strzały nad jeziorem”, „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, „Zbrodnia nad urwiskiem”.

- Wojciech Chmielarz, dziennikarz, publikował m.in. w „Polityce”i „Nowej Fantastyce”, autor: m.in. „Cienie”, „Farma lalek”, „Podpalacz”, „Wampir”.

- Tadeusz Zyman, prokurator w stanie spoczynku.

Goście Strefy Renesansu Superbohaterów

- Łukasz Stelmach – niegdyś znany jako Ichabod, twórca kanału na youtube o ten nazwie, komiksowy geek i specjalista, zabiera głos w podcaście ComicsWeekly.

- Adam Antolski, specjalista w dziecinie komiksów i filmów superbohaterskich, członek załogi podcastuComicsWeekly.

- Oskar Rogowski, ekspert od komiksów i filmów superbohaterskich, „Komiksomaniak”, członek popularnego podcastuComicsWeekly.

- Radosław Pisula, czwarty jeździec komiksowej apokalipsy z podcastuComicsWeekly, wielki fan i pasjonata tej dziedziny twórczości.

Inne Strefy Atrakcji:

- Strefa Gier Wszelakich (gry konsolowe, gry planszowe, gry RPG)

- Strefa Wirtualnej Rzeczywistości

- Strefa Dobrej Zabawy – animacje dla dzieci

- Kino DwuTaktu

- Giełda Różności – popkulturowe gadżety, książki, komiksy i wiele innych!

- Wystawy komiksowe

- Kryminalna mobilna gra miejska

 

PROGRAM

Cyberpunk w popkulturze – Sala Wielka (II piętro)

11:00 - 11:25
Otwarcie festiwalu. Wręczenie Złotego Pucharu i Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka.

11:30 - 12:25
Biofizyk w świecie nanomaszyn, czyli cyberpunk współczesny. Spotkanie z prof. dr hab. Wiesławem Nowakiem, kierownikiem Zespołu Teoretycznej Biofizyki Molekularnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

12:30 - 13:25
Cyberpunk w komiksie i grafice. Spotkanie z ilustratorem i rysownikiem Robertem Adlerem, m.in. współautorem cyberpunkowej serii „Status7”.

13:30 - 14:25
Masamure Shirow – ojciec japońskiego Cyberpunku. Shirow jest jednym z najważniejszym twórców mangi – jego dzieła takie jak Ghost in the Shell, czy Appleseed wywarł ogromny wpływ na gatunek. Przyjdź i poznaj jego drogę twórczą. Prelekcja Adama Antolskiego z podcastu Comic Weekly.

14:30 - 15:25
Spotkanie z Pawłem Opydo, youtuberem, autorem internetowej serii filmów „Złe książki” i „Złe piosenki”.

15:30 - 16:25
Cyberpunk w filmach, serialach i grach video. Spotkanie z Grzegorzem „Prez” Wojewodą z podcastu Rozgrywka.

16:30 - 17:25
Cyber bezpieczeństwo. Hakerzy są wśród nas. Spotkanie ze specjalistą w dziedzinie cyber bezpieczeństwa Kamilem Donarskim, RDC Team Leader w firmie F-Secure.

17:30 - 18:25
Konkurs Cosplay. Widowisko, w trakcie którego można zobaczyć cudowne przebrania i niezwykłe talenty aktorskie. Jury wybiera najbardziej charyzmatycznego bohatera.

18:30 - 19:25
Bitwa Rysunkowa. Słynny konkurs, w którym w szranki stają obok siebie profesjonaliści i początkujący rysownicy.

19:30 - 20:00
Losowanie nagród dla uczestników festiwalu. Zakończenie imprezy.


Renesans Superbohaterów – Sala Malinowa (II piętro)

11:30 - 12:25
Booster Gold - największy superbohater, którego nie znasz. Zapraszamy na opowieść o jednym z najbardziej niedocenianych superbohaterów, który nie obawia się być heroiczny i przy okazji trochę na tym zarobić. prowadzi Adam Antolski („Uncle Mroowa”)

12:30 - 13:25
Cyberpunkowe światy oraz bohaterowie Marvela i DC. Superbohaterowie kojarzą się głównie z obcisłymi rajtuzami i pelerynami, ale znajdziemy także interesujące cyberpunkowe wersje nawet tak ikonicznych herosów jak Spider-Man czy Batman. prowadzi Oskar Rogowski („Komiksomaniak”)

13:30 - 13:55 Konkurs Superbohaterski Konkurs z wiedzy ogólnej o superbohaterach, zarówno ze świata DC, jak i Marvela. Czy samemu, czy w drużynie – sprawdzimy twoją znajomość największych herosów. Ostrzegamy, niejedno pytanie będzie wyzwaniem nawet dla największych komiksowych maniaków!

14:00 - 14:55
Kinowe Uniwersum DC - plac budowy
Tomasz Żaglewski, autor książki "Kinowe uniwersum superbohaterów", postara się znaleźć odpowiedź na pytania dlaczego filmowy świat DC boryka się z kolejnymi trudnościami, czy istniała inna możliwość jego realizacji oraz czy nadchodzące premiery mogą uratować jeszcze Kinowe Uniwersum DC?
Prowadzi Tomasz Żaglewski

15:00 - 15:55
Czy Batman zabił Jokera? Odczytanie zakończenia komiksu "Batman - Zabójczy Żart"
Od premiery „Zabójczego Żartu” mija właśnie 30 lat, mimo to wciąż jego zakończenie wywołuje kontrowersje i spekulacje fanów. Podczas tej prelekcji wspólnie z psychologiem i badaczem komiksu Michałem Siromskim spróbujemy odkryć, co naprawdę wydarzyło się na ostatnich stronach komiksu.
prowadzi Michał Siromski

16:00 - 17:55
Comics Weekly live – Najbardziej ponure wizje przyszłości w komiksach superbohaterskich
Nagranie na żywo odcinka popularnego podcastu, z udziałem publiczności DwuTaktu.
prowadzą Łukasz Stelmach, Oskar Rogowski, Adam Antolski i Radosław Pisula 18:00 18:55 Najdziwniejsze filmy z superbohaterami Przyjrzyjmy się zapomnianym filmom superbohaterskim z czasów, gdy jeszcze nikomu nie śniły się sukcesy tego gatunku dzisiaj. prowadzi Łukasz Stelmach


Strefa kryminału – Galeria Artus (I piętro)

12:00 - 12:50
„Blogerzy w kryminale, czyli śledztwo w sprawie dobrych książek i seriali” - uczestnicy: Anna Szatan (Piekielna Strona Popkultury), Marcin Okoniewski (Okoń w sieci), Damian Pełkowski (Damianoo Czyta) – prowadzenie: Michał Kadlec (Po Toruniu).

13:00 - 13:50
„Martwi głosu nie mają” premiera zbioru opowiadań kryminalnych z Toruniem w tle (prowadzenie: Robert Małecki).

14:00 - 14:50
„XIX wieczne CSI – identyfikacja podejrzanych” – prelekcja prowadzona przez Anetę Jadowską, autorkę kryminałów („Trup na plaży i inne sekrety rodzinne”) i powieści z gatunku urban fantasy.

15:00 - 15:50
„Jaka piękna katastrofa” – spotkanie autorskie z Grzegorzem Brudnikiem (prowadzenie: Robert Małecki).

16:00 - 16:50
„Gry vs Książki. Czy fabuła ma znaczenie?” – prelekcja Bartosza Szczygielskiego, autora „Aorty i „Krwi”.

17:00 - 17:50
„Podróże z kryminałem, czyli wycieczki tropem kryminalnych bohaterów literackich” – prelekcja Marty Matyszczak.

18:00 - 18:50
„Kryminalna partia szachów” - spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem (prowadzenie: Robert Małecki).

19:15 - 20:00
„Prokurator czyta kryminał i śmieje się w głos” - spotkanie z Tadeuszem Zymanem, prokuratorem w stanie spoczynku. (prowadzenie: Robert Małecki).


Manga i Anime – Piwnice Kulturalne (I piętro)

11:00 - 11:50
Historia Mangi. Panel na którym każdy z was dowie się od czego to wszystko się zaczęła, jak zmieniała się manga na przestrzeni lat i dokąd zmierza. Prowadzi Paweł „Duo” Więzowski.

12:00 - 13:50
Nie samą mangą Azja żyje. Czym jest manhwa? Co kryje się za słowem manhua? Czy manga to jedyny ciekawy rodzaj komiksu? Zapraszam do dyskusji! Prowadzi Paweł „Duo” Więzowski.

14:00 - 15:50
Kraj Kwitnących Cudów. Zapraszam Was na podróż po niewiarygodnym miejscu, jakim jest Japonia. Dlaczego ten kraj tak bardzo przyciąga miliony turystów? Skąd bierze się fenomen Japonii? Prowadzi Paweł „Duo” Więzowski.

16:00 - 17:25
Konkurs Wiedzy na temat Mangi i Anime. Konkurs na którym każdy fan może sprawdzić swoją niewiarygodną wiedzę. Uważasz, że wiesz najwięcej? Sprawdź to! Paweł „Duo” Więzowski.
Strefa dobrej zabawy z Delfinkiem – Sala Srebrna (II piętro)

11:00 - 15:30
Animacja zabaw dla dzieci malowanie twarzy, kolorowanki tematyczne z superbohaterami, budowanie super pojazdów z klocków, tworzenie własnego bohatera z wybranych cech innych znanych bohaterów.
Strefa Gier Wszelakich – Sala Mała (II piętro)

11:00 - 19:00
GRY PLANSZOWE
Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki Thorn udostępni swoją bibliotekę najróżniejszych gier planszowych, karcianych i towarzyskich. Znajdą się idealne tytuły dla dzieci. Świetnie będą się przy nich bawić całe rodziny. Dla młodzieży i dorosłych dostępne będą gry nawiązuje nawet do cyberpunku, więc warto zajrzeć w przerwach między upatrzonymi punktami programu.

11:00 - 19:00
GRY KONSOLOWE
Toruńska Cybermachina wsparta przez sieć CEX udostępnia konsole XBOX One, XBOX 360, oraz Playstation 3 i Playstation 4. Da się zagrać w kilka kultowych tytułów, ale również najnowsze hity, do których nie każdy ma jeszcze dostęp. Smaczkiem są oczywiście tytuły cyberpunkowe!

11:00 - 19:00
VR (Wirtualna Rzeczywistość)
W strefie będzie można bezpłatnie zagrać w gry VR pozwalające przenieść się w inny wymiar i przeżyć niesamowite emocje. Wyższy poziom adrenaliny gwarantowany!

12:00 - 12:50
Cyberpunkowe RPG
Prelekcja na temat gier fabularnych w klimacie cyberpunku. Opowiadać będzie doświadczony mistrz gry, znający takie systemy jak Shadowrun i Cyberpunk oraz Neuroshima. Bardzo ciekawa prelekcja dla wszystkich chętnych zacząć przygodę z grami RPG.

13:15 - 19:00
Sesje RPG w różnych systemach, głównie z motywem cyberpunku. Świetna okazja do spróbowania swoich sił w tej kultowej rozrywce.
Giełda Komiksu i Różności – Galeria Artus (I piętro)

11:00 - 19:00
Między innymi: nowości oraz komiksy archiwalne, gadżety związane z komiksem i kulturą popularną, w tym również japońską. Biżuteria, książki, rysunki, plakaty, różności!


Wystawa Komiks Kujawsko Pomorski – Galeria Artus (I piętro)

11:00 - 20:00
Zapraszamy do obejrzenia wystawy Komiks Kujawsko-Pomorski, na której zaprezentowane zostaną prace lokalnych twórców komiksowych działających w ramach Asocjacji Komiksu w Toruniu.
Mobilna gra miejska kryminalna – Starówka Torunia (na zewnątrz)

11:00 - 20:00
Pełna zagadek zabawa w klimacie noir, czyli czarnego kryminału. Uczestnicy poznają mroczną, nieco brutalną opowieść, pełną intryg i zagwozdek. Bohaterem prowadzącym fabułę jest detektyw Frank Balyster, małomówny i wycofany, ale najlepszy w mieście. Z nim poznacie mroczną stronę Torunia. Gra będzie do pobrania na telefony z androidem ze sklepu Google Play od 20 października.
Kino DwuTaktu – Sala kinowa (-I piętro)

11:15 - 12:35
Cyberpunkowy hit z roku 1995. Animacja na podstawie japońskiego komiksu, opowiadająca o parze agentów poszukujących niebezpiecznego hakera znanego jako Władca Marionetek.

12:45 - 15:30
Ubiegłoroczny mega hit o tematyce cyberpunkowej. Kontynuacja opowieści z roku 1982. Oficer policji odkrywa prawdę, która może pogrążyć świat w chaosie. Trafia na ślad dawnego tropiciela replikantów, który zaginął 30 lat temu.

15:45 - 17:30
Najnowsza filmowa odsłona kultowej cyberpunkowej animacji z 1995 roku. Policjantka cyborg próbuje odnaleźć niebezpiecznego hakera i zrozumieć kim sama dokładnie jest.

17:45 - 20:00
Pierwsza filmowa odsłona cyberpunkowego hitu o tropieniu androidów. Produkcja z roku 1982 opowiadająca o policjancie należącym do specjalnego oddziału, który zajmuje się eliminowaniem replikantów, maszyn stworzonych do wykonywania niebezpiecznych zadań.

Galeria

  • miniatura
informację wprowadzono: piątek 2018-10-19 08:35
ostatnia aktualizacja: piątek 2018-10-19 08:37

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry