Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

Koalicja Kulturototwórców – warsztaty i wykład

  • piątek 2015-09-25 - niedziela 2015-09-27
logo Koalicji Kulturotwórców

ZAPRASZAMY na otwarty wykład oraz warsztaty, zorganizowane w ramach projektu Koalicja Kulturotwórców, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich MPiPS.!!!

WYKŁAD "Sztuka jako narzędzie zmiany"  - 25.09.2015 (piątek), godz. 19:00 – Kulturhauz // ul. Poniatowskiego 7/2 // TORUŃ

WARSZTATY "Praktyka animatora działań kulturalno-artystycznych." Prowadzący: Szymon Pietrasiewicz. - 26-27.09.2015 (sobota, niedziela), godz. 11:00 – 17:00 - Kulturhauz // ul. Poniatowskiego 7/2 // TORUŃ

 

LSA#3 WYKŁAD

Sztuka jako narzędzie zmiany. Słowacki i czeski aktywizm artystyczny - zaangażowane społecznie strategie kuratorskie. Prowadząca: Lenka Kukurowa.

Koalicja Kulturotwórców organizuje kolejny wykład w ramach Letniej Szkoły Animatorów. Z potrzeby skonfrontowania się z inną niż polska perspektywą pracy w kulturze zaprosiliśmy Lenkę Kukurową. Czeska kuratorka i aktywistka społeczna pracująca w Lipsku opowie o praktykach artystycznych i kuratorskich w Czechach oraz Słowacji. Zaprezentuje przepracowane przez siebie strategie wystawowe w przestrzeni publicznej oraz sposoby prezentowania sztuki krytycznej w instytucjach państwowych. Lenka opowie także o charakterystyce czeskiej, słowackiej i niemieckiej współpracy na linii organizacje pozarządowe - instytucje publiczne.

Lenka Kukurowa - doktorka nauk humanistycznych, kuratorka, krytyczka sztuki i aktywistka społeczna ze Słowacji. Pracuje w Czechach, na Słowacji i w Niemczech. W swojej praktyce zawodowej koncentruje się na sztuce społecznie aktywnej oraz przekazie politycznym. Jako freelancerka tworzyła wystawy z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka i ochroną środowiska. Jest jedną z kuratorek Artwall Gallery realizowanej w przestrzeniach publicznych Pragi.

 

LSA#4 WARSZTATY

Praktyka animatora działań kulturalno-artystycznych. Prowadzący: Szymon Pietrasiewicz.

Podczas kolejnych warsztatów w ramach Koalicji Kulturotwórców zajmiemy się tematem przygotowywania projektów artystycznych i animacyjnych dla zmiany społecznej. Zadamy pytania o możliwość takiej zmiany, o to, jakie sposoby myślenia artystycznego sprzyjają powstawaniu projektów kulturalno-artystycznych rezonujących społecznie oraz jak można przyglądać się miastu, by znaleźć potencjał dla sztuki społecznej. Dwudniowy warsztat poprowadzi Szymon Pietrasiewicz, współtwórca Przestrzeni Inicjatyw Twórczych w Lublinie oraz Pracowni Sztuki Zaangażowanej Rewiry.
Do udziału w bezpłatnych warsztatach zapraszamy wszystkich kulturotwórców – organizatorów i animatorów życia kulturalnego, współpracowników prywatnych, społecznych i publicznych instytucji kultury, grupy nieformalne twórców kultury i edukatorów. Nasza oferta skierowana jest także do urzędników i pracowników publicznych instytucji oraz do osób, które udzielają się w życiu kulturalnym dzięki wolontariatom, stażom czy praktykom (przede wszystkim z terenu woj. kujawsko-pomorskiego).


Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod linkiem:http://youhaveit.pl/?page_id=1332 i wysłanie go na adres mailowy: kulturhauz@gmail.com albo osobiste dostarczenie do domu kultury na Bydgoskim Przedmieściu [ul. Sienkiewicza 11/2] w Toruniu lub Spółdzielni Socjalnej Kulturhauz Hostel [ul. Sukiennicza 24].
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu:
886 119 291 lub 517 468 708.

Ramowy rozkład warsztatu:

26.09.2015

12:00 Wprowadzenie teoretyczne i prezentacja doświadczeń zawodowych /Szymona Pietrasiewicza/
14:00 Badanie różnorodnych lokalizacji oraz sytuacji miejskich - projektowanie działania kulturalno-artystycznego

27.09.2015

12:00 Diagnoza i wybór konkretnej lokalizacji do działania
14:00 Praca nad zaprogramowaniem całości projektu artystycznego zaangażowanego w zmianę społeczną

 

 

​/////

'Koalicja Kulturotwórców' to projekt realizowany przez toruńską Spółdzielnię Socjalną Kulturhauz. Ma on na celu podniesienie poziomu kwalifikacji pracowników kultury w zakresie tworzenia i zarządzania projektami społeczno-kulturalnymi, inicjowanymi na rzecz lokalnych społeczności poprzez utworzenie koalicji, sieci współpracy, o zasięgu regionalnym. Jest on próbą odpowiedzi na pytanie, jak działać w kulturze bez przymusu podporządkowywania się komercyjnym wymogom rynku bądź skostniałym formom organizacji kulturalnej.
Tytułowi kulturotwórcy to współcześni organizatorzy i animatorzy życia kulturalnego, kreujący innowacyjne laboratorium ideowe i twórcze. Projekt ma za zadanie zachęcać ich do większej mobilności zawodowej oraz działania międzysektorowego, ale także stymulować proces pozytywnych zmian w instytucjach kultury i „włączać” do działań tych, dla których tradycyjne wizje kultury – oparte na dystansie budowanym przez to, co „wysokie” – dotąd stanowiły barierę. Zadaniem projektu będzie również wskazanie szerokiemu odbiorcy potencjału kultury miejskiej i znaczenia oddolnych praktyk mieszkańców, a także podjęcie próby utworzenia form organizacyjnych, które pozwolą na synergię kultury i alternatywnej ekonomii. Uczestnicy będą eksplorować i testować elastyczność form instytucjonalnych, które już istnieją, a także projektować alternatywne sposoby działania w kulturze i nowe struktury socjo-ekonomiczne (kooperatywy, spółdzielnie socjalne sektora kreatywnego).

Partnerzy projektu: Fundacja Fabryka UTU, Fundacja Magazyn Zmian, Fundacja YouHaveIt, Fundacja Wybudowania, TORMIAR, GALERIA MIŁOŚĆ


---------- Odwiedź nas na www: https://www.facebook.com/KoalicjaKulturotworcow

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: niedziela 2015-09-13 22:01
ostatnia aktualizacja: niedziela 2015-09-27 23:19

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry