Marcin Wierzchowski powraca do Torunia! Jego poprzedni spektakl "Przedostatnie kuszenie Billa Drummonda" w 2009 roku zakończył się skandalem. Chodziło o palenie pieniędzy na scenie – był to efekt silnie poruszający, ale i uzupełniający bardzo szczerą opowieść o losach i relacjach bohaterów, skierowanych także mocno w stronę publiczności. Takich przedstawień się nie zapomina.
Kolejną toruńską realizacją Wierzchowskiego będzie prapremiera „Kansas” – autorski spektakl (jego scenariusz powstał na podstawie improwizacji aktorskich) mający dwa źródła: w pierwotnej inspiracji Toruniem, z którego pochodzi reżyser, i w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz" Lymana Franka Bauma. To nieco sugeruje, że Wierzchowski ponownie zapowiada rzecz o silnym zacięciu społecznym. Podobnie jak u Bauma, główna bohaterka ma na imię Dorotka, ale u Wierzchowskiego dziewczynką już nie jest. W Kansas, w którym, jeśli dać wiarę Dorotce, było kiedyś ostoją ludzkiej solidarności, pracowitości, pobożności i odważnego dążenia do sprawiedliwości, coś poszło nie tak. Główna bohaterka postanawia więc wyruszyć w podróż do być może jedynego człowieka, który byłby w stanie przywrócić miastu utracony ład, ludziom w nim mieszkającym dom, a życiu sens. Jej wyprawa jest też – a może przede wszystkim – wyzwaniem rzuconym ogarniającemu ją zwątpieniu w to, że człowiek jest z natury dobry.
W spektaklu zobaczymy Małgorzatę Abramowicz, Marię Kierzkowską, Dominikę Lichy (gościnnie), Annę Magalską-Milczarczyk, Matyldę Podfilipską, Annę Romanowicz-Kozanecką, Julię Sobiesiak, Mirosławę Sobik, Jolantę Teskę, Agnieszkę Wawrzkiewicz, Łukasza Ignasińskiego, Pawła Kowalskiego, Niko Niakasa, Macieja Raniszewskiego i Grzegorza Wiśniewskiego.
Scenografię, kostiumy i światło do spektaklu przygotowuje jeden z najlepszych polskich scenografów teatralnych – Mirek Kaczmarek (w Teatrze im. W. Horzycy przygotował dotąd oprawę plastyczną do przedstawień „Ofelie” w 2011, „Klara” i „Upadek pierwszych ludzi” w 2012 roku). Muzykę skomponował Adam Walicki, video zrealizował Tomasz Ziółkowski, animacje Karol Stadnik, a konstrukcją „Kansas” zajął się dramaturg Łukasz Zaleski.
Marcin Wierzchowski – absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, asystent Krystiana Lupy w Teatrze Starym i Rudolfa Zioło w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Bardzo szybko rozpoczął swoją własną karierę teatralną, występując zarówno w roli reżysera, jak i autora adaptacji reżyserowanych przez siebie tekstów. Jego najważniejsze projekty to: „Pragmatyści” Stanisława Witkiewicza (PWST Kraków, 2004), „Medea” Eurypidesa (Teatr im. Horzycy w Toruniu, 2006), „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena (Teatr Współczesny w Szczecinie, 2007), „Justyna” Markiza de Sade’a (Teatr im. Horzycy w Toruniu, 2008). Związany z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.
Po spektaklu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, dyrekcja toruńskiej sceny dramatycznej po raz piętnasty wręczy statuetki WILAMA w następujących kategoriach: Mecenas Teatru, Przyjaciel Teatru, Edukacja Teatralna oraz Najpopularniejsza Aktorka lub Najpopularniejszy Aktor Teatru im. W. Horzycy. Raz na trzy lata Teatr przyznaje specjalnego WIELKIEGO WILAMA, którego otrzymuje osoba lub firma szczególnie hojnie wspierająca sztukę teatru. W tym roku zostanie wręczona zostanie także ta dodatkowa nagroda.
(AS)
Marcin Wierzchowski "Kansas"
reżyseria: Marcin Wierzchowski
prapremiera: 28 marca 2015
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu