Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

SZEKSPIR.MIASTO - happeningi Szekspirowskie

W ramach wydarzenia w różnych przestrzeniach Starego Miasta w Toruniu odbędzie się 9 happeningów inspirowanych twórczością Szekspira, z których każdy potrwa około 15-20 minut i zostanie zagrany dwukrotnie.

Organizatorami wydarzenia są Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu (Scena Szekspirowska w Toruniu) i Fast Book (kampania społeczna dla literatury).

Główną koordynatorką i reżyserką spektaklu jest Laura Sonik, za koncept dramaturgiczny odpowiada Michał Nowak, aranżacją muzyczną i kompozycją zajął się Mateusz Winsław, który partie chóralne stworzył we współpracy z Arielem Radomińskim i Chórem A. R. Gentum, scenografię wykonała Sylwia Maciejewska, a konsultację merytoryczną objął Szymon Spichalski.

Artyści, którzy wezmą udział w wydarzeniu "Szekspir. Miasto (w happeningach), to m.in: Dorota Szperlak, Aleksandra Prochownik, Lech Tadeusz Karczewski, Adam Pietrzak, Tomasz Frąszczak, Jan Kardasiński, Monika Witkowska, Omar Karabulut.

Wydarzeniu towarzyszy także specjalnie wydana "Gazeta Szekspirowska", do której artykuły napisali m.in. redaktor "Menażerii" Aram Stern, dramatopisarz, laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2018) Przemysław Pilarski, dramaturg i członek Fast Booka Michał Nowak, dramaturg i reżyser Mariusz Babicki, dziennikarz sportowy Michał Banasiak, zastępca dyrektora Instytutu Literatury Polskiej dr hab. Rałał Moczkodan, kierownik literacki Teatru "Baj Pomorski" Bartosz Adamski, studentka filologii polskiej, edytorka gazety szeskpirowskiej i członkini "Fast Booka" Alicja Berk, student historii sztuki Michał Kawiński...

Piotr "Śmiechosław" Wojciechowski autor komiksów (zrobił krótki komiks).

Szekspirowskie menu, ktore niedługo będzie w "Manekinie" (Rynek Staromiejski) zawiera m.in. takie nazwy jak: Głód nocy letniej, a'la N'Otello, Sir Falstaff w Tamizie, Pokusa Puka, Rozkosz Julii, Funt sera Prospera, Krwawa zupa Lady Makbet, Kociołek Hekate, Sztorm Sykoraks :)

W ramach "Szekspir. Miasto" odbyło się działanie "Weź Szekspira do domu!" Efektem była cytująca magnolia stworzona we współpracy Fast Booka z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu: https://www.facebook.com/FastBookTorun/photos/pcb.691460478016400/691453318017116/?type=3&theater

Niedługo w ramach tworzenia Przystanków Fast Book powstaną dwa nowe przystanki związane z Szekspirem. Przystanek szekspirowski Fast Book w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu - UMK oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej - Książnica Kopernikańska w Toruniu.

IDEA HAPPENINGÓW

  • OFELIA: WYZWOLENIE - OCZYSZCZENIE - ODRODZENIE
    Samobójstwo Ofelii jest śmiercią ze wszech miar niezwykłą. Dokładnie tak jak u M. Eliade, bohaterka przekracza pewien bezpowrotny próg, który pozwala jej funkcjonować w obrębie dwóch światów. Przeszłości, która już jest za nią; i przyszłości, która jawi się jako wolna i pozbawiona cierpienia. Właśnie możliwość funkcjonowania w tych dwóch przestrzeniach, pokonywanie etapów, było dla nas przyczynkiem do stworzenia opowieści, w której śmierć nie prowadzi do grobu. Zdekonstruowane samobójstwo Ofelii prowadzi do oczyszczenia i ponownych narodzin. Ofelia odzyskuje głos; aby do nas przemówić (feminizm).
    /Happening  to przejście od ulicy Piernikarskiej 9 (Szeroką) aż do serca miasta, do Dziedzińca Ratusza Staromiejskiego.  /13.10 i 14.45
  •  
  • HAMLET: DROGA - PRZEMIJANIE – SPOWIEDŹ.
    Hamlet jest bohaterem archetypicznym. Zrozumienie jego głosu i jego sytuacji jest niezbędne do pełnego odczytania dzieł Shakespeara.
    W większości współczesnych inscenizacji Hamlet funkcjonuje jako młodzieniec, student, obarczony ciężkim losem, przygnieciony wolą zmarłego ojca, który wbrew swej własnej woli, przyjął tytułową rolę w przedstawieniu, w którym nigdy nie chciałby zagrać.
    W naszym happeningu Hamlet jest dojrzałym mężczyzną; to rozwiązanie stawia go na równi z ojcem, pozwala mu wejść w jego skórę; być duchem. Naszym zdaniem, współczesny Hamlet jest non-konformistą, wyrzutkiem, który z powodu własnych przekonań samemu skazał się na wyegzaltowanie poza obręb społeczeństwa.
    Hamlet reprezentuje sobą nadrzędne ludzkie wartości (prawdę, miłość); finalnie Hamlet stara się zaakceptować swą rolę, życie i śmiertelność.
    20 lipca, Hamlet ponownie podejmie się próby trafienia do sumień ludzkich. Ponownie podejmie się próby zbawienia całego świata.
    /Happening to przejście od ulicy Szerokiej 9, okrążenie Rynku Staromiejskiego, aż do Żeglarskiej 15. / 11.45 i 16.45
  •  
  • ROMEO I JULIA (Balkon): SZALEŃSSTWO - ZAKOCHANIE - OCZEKIWANIE 
    We współczesnej kulturze istnieje wiele odwołań do redefinicji i twórczych trawestacji najsłynniejszej sceny z Szekspira; czyli balkonu z Romea i Julii. My, biorąc na warsztat ten fragment dramatu i tworząc na jego podstawie happening, postaraliśmy się rozbudować go o interesujący wątek ludyczny przez wzgląd na miejsce, w którym będzie grany.
    Zastanawia nas czy miłość cokolwiek jeszcze znaczy w epoce konsumpcyjnej, w epoce późnego kapitalizmu (happening na balkonie restauracji Manekin).
    Stawiamy pytanie o to czy tak trudna do zrozumienia, szalona miłość dwojga kochanków ma szansę jeszcze zaistnieć i przetrwać.
    /Happening na balkonie restauracji Manekin, ulica Rynek Staromiejski 16 (rezerwujcie stoliki!) / 13.45 i 19.00
  •  
  • ROMEO I JULIA (Tramwaj): PEACE  - LOVE - HAPPINESS
    Happening w tramwaju stanowi pośrednią kontynuację Balkonu.
    Sytuacja przypadkowego spotkania stanowi w relacji Romea i Julii moment największej radości i szczerości. To właśnie tutaj, w tym tramwaju, wszyscy wykonawcy i uczestnicy mają szansę stać się jednością; odrzucić maski, podziały, i schematy. Ten happening to próba wytworzenia enklawy, w której będzie można obcować ze sobą bez względu na płeć, rasę, pochodzenie, religię, przynależność kulturową, orientację seksualną czy wyznawane poglądy.
    Chcielibyśmy, żebyście wspólnie z Romeo i Julią wyruszyli na ich wspaniałe wielokulturowe wesele; Wszyscy jesteście zaproszeni!
    /Retro tramwaj, od przystanku Osiedle Młodych lub Alei Solidarności.
  •  
  • ROMEO I JULIA (Boisko): CIAŁO/FIZYCZNOŚC - SPORT - MIŁOŚĆ!

  • Co Szekspir ma do sportu? Czy chodzi o konflikt? A może o rywalizację dobra ze złem? A może o przemoc i morderstwa? O lekcję?
    Nie. Chodzi o emocje.
    W happeningu boisko to właśnie emocjonalność; gniew, podniecenie, pragnienie zwycięstwa, chęć uniknięcia porażki i paniczna potrzeba przenikającej wszystko miłości wyeksponowana dzięki splecionym w tańcu z piłką, rozedrganych ciał tancerzy staje się być najciekawsza i najistotniejsza. Ten happening stał się metaforycznym zobrazowaniem relacji Romea i Julii, którzy balansowali swoim uczuciem jak piłką, tyle, że stojąc z nią nad przepaścią.
    /Happening na ulicy Piernikarskiej, na boisku koło Teatru Baj Pomorski /11.45 i 16.15
  •  
  • LADY MAKBET: KOBIETA - ZŁO - WNĘTRZE (JA)
  • Niewiele jest postaci, które tak bardzo dzielą opinię ludzi jak właśnie Lady Makbet. Część ludzi postrzega ją jako kata, oprawcę bądź kusicielkę, której blisko do Lucyfera. Przez innych zaś, zdaje się być oceniana jako ofiara całego chaosu, terroryzowana przez władcze ego swojego męża. Jak jest naprawdę? Co w tym wypadku jest prawdą, a co tylko złudzeniem?
    W tym happeningu, Lady Makbet przemówi do was z całą swoją siłą i złożonością; i jasno odpowie co znaczy, być kobietą, żoną i królową.
    Co znaczy bycie sobą.
    /Happening w sklepie mięsnym, ulica Rynek Staromiejski 5 (liczba miejsc przy ladzie ograniczona). /12.15 i 15.20
  •  
  • KORDELIA: PODZIAŁ - GENDER/PŁEĆ - SUMIENIE
  • Konflikt między człowiekiem i jego naturą a światem/instytucjami, to fundament, na bazie, którego postanowiliśmy stworzyć sytuację wyjściową. W naszym działaniu zdecydowaliśmy się wykorzystać przewrotowy charakter słów Kordelii i znaleźć w nich odniesienie do współczesności. Tym samym Kordelia w swoim happeningu staje się kimś więcej niż wyklętą przez ojca córką, mierzącą się dworskim ostracyzmem. Kordelia odkrywa swoją płeć, podmiotowość i nadrzędne pragnienie oraz prawo do pozostania sobą.
    To konflikt między kulturą, a naturą.
    Między tym co dozwolone, a co zakazane.
    W Polsce, w 2019 roku.
    /Happening na skrzyżowaniu dróg i instytucji wyznaczających porzadek społeczny: Franciszkańska, Piekary, Fosa Staromiejska /UMK, teatr, areszt, katedra. /14.20 i 18.00
  •  
  • SEN NOCY LETNIEJ: UCZTA - WOLNOŚĆ/WYZWOLENIE - EROTYZM!
    Rzeczywistość opisana przez Shakespeara w Śnie nocy letniej to skomplikowana, skodyfikowana siatka wzajemnych relacji i zachowań.
    W naszym happeningu, młodzi bohaterowie podejmują próbę zerwania z obowiązującym systemem etykiety. W tym konkretnym śnie chodzi o ziszczenie się ich marzenia o… wolności rozumianej po przez możliwość wypowiedzenia się na tematy, które współczesnych bohaterwów bezpośrednio dotyczą (i o których chcą mówić).
    Zapraszamy was do wzięcia udziału w przesiąkniętej muzyką i erotyzmem uczcie, w której każdy z bohaterów odkryje swoje prawdziwe, uśpione oblicze. /12.20 i 15.20
  •  
  • SONETY: LUSTRO - PIĘKNO / IDEALINY CZŁOWIEK - OBRAZ
    Cykl sonetów bywa często odczytywany jako pochwała piękna i miłości. Poeta sławi w nich urodę młodzieńca, nie stroniąc od prywatnych wtrąceń. Zastanawia go przemijanie i zmiany jakie zachodzą w człowieku z biegiem lat, interesuje go człowiek. Idąc tym tropem skojarzeń, pracując nad happeningiem, stworzyliśmy warunki (swoisty work-space) umożliwiające wyhodowanie idealnego człowieka.
    Każdy z uczestników ma szansę go współtworzyć. Dzieło rozpoczyna toruński artysta Lech Tadeusz Karczewski.
    /Happening w PERSie, ulica Mostowa  6/
informację wprowadzono: niedziela 2019-07-14 21:08
ostatnia aktualizacja: niedziela 2019-07-14 22:51

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry