W Teatrze im. Wilama Horzycy trwają próby do premiery „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza w reżyserii Michała Kotańskiego i adaptacji Radosława Paczochy, która odbędzie się 9 kwietnia. Można podejrzewać, że to 100 rocznica śmierci pisarza oraz miejsce, gdzie powstaje inscenizacja fragmentów powieści – Toruń, którego mieszkańcy nazywani są często właśnie „krzyżakami”, skłoniła Dyrekcję do podjęcia tego tematu.
Powstaje jednak pytanie, co można jeszcze powiedzieć przez Sienkiewicza w drugiej dekadzie XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic? W powieści historycznej poznajemy u niego nasze wady w chwilach narodowej wielkości. Szkopuł w tym, że te same przywary w innych momentach polskiej historii przyczyniały się do naszego upadku. Zanim potężni sąsiedzi podzielili nasze państwo między siebie, my sami osłabiliśmy się na tyle, że mogliśmy na to jedynie bezczynnie patrzeć. Dzisiaj warto o tym pamiętać, obcując z Sienkiewiczem i jego bohaterami, którzy „nierzadko pierwej czynią, potem zasię myślą, pierwej biją, potem dopiero patrzą, kogo usiekli”…
Więcej pytań odwołujących się do historii pojawić się może w kwestii plakatu do przedstawienia, autorstwa Pawła Nowickiego, przedstawiającego, wg oficjalnego stanowiska Teatru „nieobojętny i wielowymiarowy znak plastyczny”. Symbol ręki dzierżącej miecz sięga wprawdzie XVI wieku, jednak dziś kojarzony jednoznacznie z „falangą” ONR-u i przy tym zwielokrotniony, tak by układał się wyraźnie w nazistowski symbol – może z jednej strony oburzać, ale z drugiej sugerować oryginalne spojrzenie realizatorów adaptacji „Krzyżaków” „na romantyczną historię z wielką bitwą w tle, ku pokrzepieniu serc napisaną”…
Oby sam spektakl, a nie tylko jego plakat skłonił wielu do dyskusji. Zobaczymy!
W przedstawieniu występuje prawie cały zespół Horzycy: Aleksandra Bednarz, Maria Kierzkowska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan, Niko Niakas, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski, Bartosz Woźny oraz Bartosz Zaczykiewicz.
Po premierze „Krzyżaków” odbędzie się Gala Wilamów za 2015 rok, podczas której zostaną przyznane nagrody, m.in. dla najpopularniejszego aktora lub aktorki.
(AS)
Henryk Sienkiewicz, „Krzyżacy”
Adaptacja: Radosław Paczocha
Reżyseria: Michał Kotański
Scenografia: Magdalena Musiał
Kostiumy: Arek Ślesiński
Muzyka: Lubomir Grzelak
Ruch sceniczny: Cezary Tomaszewski
Światło: Damian Pawella
Premiera: 9 kwietnia 2016 r.