Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

66. Berlinale. Prawo do szczęścia z toruńskim akcentem!

  • czwartek 2016-02-11 - niedziela 2016-02-21

Torunianin Tomasz Wasilewski powalczy o statuetkę Złotego Niedźwiedzia w konkursie głównym 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale, a w Jury imprezy zasiądzie ubiegłoroczna zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia – Małgorzata Szumowska!

W głównym konkursie Berlinale zostaną pokazane 23 filmy, z czego 19 to światowe premiery. Do głównego konkursu zakwalifikowała się także polsko-szwedzka produkcja w reżyserii torunianina Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości", która będzie w Berlinie miała swoją światową premierę. Polskie obrazy były do tej pory na Berlinale raczej rzadkością a tym razem film Wasilewskiego powalczy o Złotego Niedźwiedzia! Reżyser znany jest m.in. z dramatu o miłości dwóch mężczyzn „Płynące wieżowce” (2013). W "Zjednoczonych Stanach Miłości" Wasilewski wraca do Polski początku lat 90-tych i opowiada wątki nieszczęśliwej i niemożliwej do spełnienia miłości. Fabuła filmu opiera się na historii czterech pozornie szczęśliwych kobiet, które pragną odmienić swoje życie. W rolach głównych występują m.in. Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Dorota Kolak, Julia Kijowska oraz Andrzej Chyra. Film Tomasza Wasilewskiego to nie jedyny mocny polski akcent na Berlinale. W tegorocznym Jury zasiądzie bowiem reżyserka Małgorzata Szumowska, która w Berlinie wielokrotnie już prezentowała własne obrazy jak "Sponsoring", "W imię..." oraz "Body/Ciało". Za ten ostatni zdobyła w ubiegłym roku Srebrnego Niedźwiedzia. Przewodniczyć Jury będzie tym razem 3-krotna zdobywczyni Oscara, Meryl Streep. Ponadto w gremium zasiądą brytyjski aktor Clive Owen, francuska fotograf Brigitte Lacombe, włoska aktorka Alba Rohrwacher oraz brytyjski krytyk filmowy Nick James.

Festiwal otworzy komedia wyreżyserowana przez zdobywców Oscara, braci Joela i Ethana Coen "Hail, Caesar!". Wystąpią w nim m.in. takie gwiazdy, jak George Clooney, Josh Brolin i Scarlett Johannson (film będzie jednak prezentowany poza konkurencją). Berlinale pokaże w tym roku łącznie 434 filmy z 77 krajów. Produkcje te będą walczyły o nagrody w 13 kategoriach - oprócz głównego konkursu, w popularnych i charakterystycznych dla Berlina sekcjach Berlinale Shorts, nagroda publiczności w Panoramie oraz Teddy Award dla filmów, gdzie prezentowane są obrazy poświęcone tematom homo- i biseksualizmu, jak również transgender.

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie tradycyjnie już formułują polityczne przesłanie festiwalu. W tym roku będzie to „Prawo do szczęścia” (prawo do ojczyzny, do miłości, samorealizacji i pracy, prawo do życia i przeżycia). W nawiązaniu to tego przesłania przez wiele produkcji tegorocznego Berlinale przewija się motyw ucieczek oraz ich geneza, jak np. we włoskim dokumencie pt. "Fire at Sea" Gianfranco Rosi. Zdjęcia do filmu trwały dwa lata a reżyser realizował je na wyspie Lampedusa, która długo była pierwszą europejską przystanią dla uchodźców z Afryki.

Festiwal odbywa się w tym roku od 11 do 21 lutego. Fani kina mogą spodziewać się przyjazdu do Berlina wielu gwiazd światowego kina. Oprócz Meryl Streep zapowiedzieli się już George Clooney, Ethan und Joel Coen, Spike Lee, Michael Moore, Tilda Swinton, Isabelle Huppert, Gérard Depardieu, Kirsten Dunst, Jude Law i Cynthia Nixon. 8 lutego kasy rozpoczynają przedsprzedaż biletów.

 

(AS)

 

66. Berlinale
Internationale Filmfestspiele Berlin
Berlin, 11-21 lutego 2016

 

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: sobota 2016-02-06 22:48

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry