Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

Wotum + SYNthesis&enERGY + Archiwum w Wozowni

  • piątek 2016-01-15 godz. 18:00 - niedziela 2016-02-21
Bartek Jarmoliński, Suknia popisowa, 2012

W piątek 15 stycznia o godzinie 18.00 Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wernisaże aż trzech wystaw.

Bartka Jarmolińskiego przedstawiać w Toruniu nie trzeba – wiele osób pamięta, kiedy w 2010 roku prezentował w Wozowni swoje głośne cykle: malarski „MAN-RW”, fotograficzny „Confessions After Hours” oraz filmy „Wstyd i Wartości prawdziwego mężczyzny”, a równo przed rokiem w tym samym miejscu przypomniał się toruńczykom swoją wystawą „Organica”. Tym razem artysta zaprezentuje serię ,,prac wotywnych” prezentujących symbole ludzkiego życia stworzone z opakowań po lekach. Projekt ,,Wotum” odnosi się do podziałów społeczno-kulturowych, jakie w ostatnich latach stały się wyraźnie widoczne w Polsce. Podziały, dotyczące ludzi reprezentujących odmienne poglądy i, co za tym dalej idzie, odmienne wartości, zbudowały trwały obraz niezgody i rozdźwięku wśród społeczeństwa. Wydarzenia te stały się bezpośrednim powodem do postawienia pytania w przeprowadzonych przez autora ankietach. Z wypowiedzi wyłonił się obraz najistotniejszych i największych zarazem problemów, sytuacji spornych, które według ankietowanych najbardziej ich poróżniły.

Tytuł wystawy Krzysztofa Gliszczyńskiego „SYNthesis&enERGY. Obrazy, residua malarskie i wideo” zawiera ideę nieustannego procesu cyrkulacji malarskiej materii. Artysta sięga po wideo, kreuje obiekty i instalacje, a mimo to wciąż pozostaje w obrębie malarstwa. Tytułowa synergia objawia się nie tylko w każdym dziele z osobna, lecz również w relacji do kompatybilnego stosowania poszczególnych mediów. Powstaje kosmos, w którym każda drobinka farby znajduje swoje miejsce – od nałożenia na płótno, poprzez zeskrobanie, po ponowne jej nałożenie na płaszczyznę lub pieczołowite złożenie w „Urnie”, krąży w ramach tego artystycznego uniwersum.

Autorka „Archiwum” – Dorota Świdzińska tako opowiada o swojej ekspozycji fotograficznej: „Celem nadrzędnym moich działań twórczych jest zgłębienie i zaakceptowanie procesu starzenia się, uświadomienie sobie jego nieuchronności, „obłaskawienie” i pogodzenie się z nim. Penetrując tę sferę życia, stykając się z ludźmi w wieku sędziwym, poznając ich cichą egzystencję na uboczu widzę ich problemy, lęki i frustracje. Interesuje mnie ten krótki czas odchodzenia, zanikania, atrofii ciała i umysłu. Zajmuje mnie również poczucie straty i cały wachlarz uczuć z tym związany. Chciałabym przywrócić w społeczeństwie szacunek dla starości. Chciałabym, aby w Polsce, tak, jak w konfucjańskich Chinach, człowiek stary traktowany był z godnością i należną mu czcią. Jestem przekonana, i staram się przekonać o tym innych, że stary człowiek to przede wszystkim wiedza, doświadczenie, wyrozumiałość, cierpliwość, czułość i ciepło. A to, że spotykamy czasem starych ludzi sfrustrowanych, zalęknionych i nieufnych jest skutkiem obchodzenia się z nimi przez społeczeństwo, w którym przyszło im dożywać swoich dni.”

 

(AS)

 

 

Bartek Jarmoliński, „Wotum”
15 stycznia – 7 lutego 2016

Krzysztof Gliszczyński,
„SYNthesis&enERGY. Obrazy, residua malarskie i wideo”
kuratorka: Marta Smolińska

Dorota Świdzińska, „Archiwum”

15 stycznia – 21 lutego 2016

Galeria Sztuki Wozownia

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: wtorek 2016-01-12 06:33
ostatnia aktualizacja: czwartek 2016-02-04 14:27

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry