Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

Przemysłowe dźwięki, industrialne przestrzenie i dużo dobrej muzyki!

  • czwartek 2015-10-08 godz. 19:00 - niedziela 2015-10-18

Już niedługo rozpocznie się w Toruniu międzynarodowy Festiwal dźwięku TRANSGRESJE. BUNT MASZYN. W programie m.in. koncert w pofabrycznej przestrzeni dawnych zakładów ELANA, instalacje i artyści, którzy w swojej twórczości nie boją się eksperymentować.

Festiwal potrwa cztery dni, od 8 do 11 października, i zapewni wiele doznań artystycznych i dźwiękowych nie tylko koneserom muzyki i stałym bywalcom galerii – mówi Przemysław Wyciechowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Jesteśmy pewni, że jego forma trafi do każdego, kto lubi eksperymentować i odkrywać nowe obszary kultury – dodaje Wyciechowski.

Głównym punktem Festiwalu TRANSGRESJE będzie multimedialny, eksperymentalny koncert BUNT MASZYN, w jednej z hal, które kiedyś były częścią zakładu produkcyjnego ELANA. Artyści zagrają w nietypowym towarzystwie, bo m.in. prasy mimośrodowej, wtryskarki hydraulicznej czy automatu do nitowania. – Nagraliśmy dźwięki tych maszyn w fabryce APATORA, następnie rozesłaliśmy do zaproszonych artystów, którzy do nich stworzą muzykę – mówi Rafał Iwański, kurator programowy – Spodziewamy się niesamowitych i nieprzewidywalnych efektów – dodaje.

W koncercie wezmą udział artyści, którzy w muzyce zwykli przełamywać stereotypy, twórcy niezwykłych połączeń instrumentalnych i oryginalnych projektów muzycznych. Są to zarówno młodzi twórcy, jak i prekursorzy gatunków. Do fabrycznych dźwięków zagrają: ZAMILSKA – okrzyknięta nadzieją polskiej elektroniki, której muzyka była podkładem m.in. dla pokazów Diora, Marcin Masecki – wirtuoz fortepianu, tworzący niezwykłe interpretacje utworów Bacha, Wilhelm Bras tworzący niezwykłe analogowe instrumenty, zespół kIRk, o którym jeden z krytyków pisze: „są w tej bogatej brzmieniowo muzyce mrok i strach, dzikość i nostalgia”. Swoje kompozycje przedstawią też Amerykanin Z’EV – prekursor gatunku industrial, czy Austriak PURE – weteran techno. Nie zabraknie regionalnych akcentów. W tym multimedialnym spektaklu wystąpią bowiem toruński zespół HATI, który zagra z wirtuozem klarnetu Jerzym Mazzollem, Pchełki – twórcy gatunku hop-siup i Steve Nash – dwukrotny mistrz świata dj-ów oraz inicjator projektu Steve Nash & Turntable Orchestra.

Festiwal TRANSGRESJE rozpocznie wystawa dźwiękowa autorstwa Rafała Kołackiego i Rafała Iwańskiego w CSW w Toruniu, która zapewni multisensoryczne doznania oglądającym. Wykorzystane zostaną surowe dźwięki z fabryki APATORA oraz wywiady pracowników. Wszystko dopełnione oryginalną wizualną oprawą. Również w CSW będzie można zobaczyć premierę filmu o wybitnym i charyzmatycznym muzyku Z’EV-ie, a także wziąć udział w koncertach Throbbing Wafle oraz Lautblid.

W mieście pojawią się także instalacje dźwiękowe, które przygotują: Zorka Wollny, Stefan Kornacki, Marcelo Zamenhoff i Kasia Kosmos. Artyści zapowiadają przyjemne mrowienie na ciele, obecność zjeżdżającego psa strażnika oraz interakcje z dźwiękiem. Jedna z instalacji podróżowała będzie razem z pasażerami w tramwaju.

Wieczorami dla festiwalowych gości otworzy swoje podwoje klub NRD, który wypełnią rytmiczne dźwięki afterparty. Gospodarzami będą ZAMILSKA, L.U.C – znany z niekonwencjonalnych muzycznych pomysłów oraz raperski duet Łona i Webber. Będzie również niecodzienna okazja posłuchać miksowania Margańskiego, który na co dzień znany jest z audycji Potrójne Pasmo Przenoszenia w Trójka Polskie Radio.

Czekają nas cztery intensywne dni, pełne niezwykłych dźwięków i oryginalnych wydarzeń, które jeszcze w Toruniu nie miały miejsca – zachęca Pzemysław Wyciechowski.

 

 

Program I edycji Festiwalu Transgresje w Toruniu:

 

CZWARTEK, 8.10.2015 r.


19:00 Wernisaż wystawy dźwiękowej (Autorzy Rafał Kołacki, Rafał Iwański) / CSW w Toruniu, III piętro (Wystawa będzie czynna do 18.10.2015)
21:00 Koncert L.U.C / NRD Klub

Instalacje dźwiękowe w przestrzeni miejskiej, Twórcy: Zorka Wollny, Stefan Kornacki, Marcelo Zamenhoff, Kasia Kosmos, Karolina Balcer (do 11.10.2015)

 

PIĄTEK, 9.10.2015 r.


19.00 Koncerty Lautbild i Throbbing Wafle / CSW w Toruniu, LabSen

21.00 ZAMILSKA Live / NRD Klub

Instalacje dźwiękowe w przestrzeni miejskiej

 

SOBOTA 10.10.2015 r.


18.00 Koncert multimedialny „Bunt maszyn”, Artyści: ZAMILSKA, Marcin Masecki, Z'EV, Mazzoll + HATI, Steve Nash, PURE, kiRk, Wilhelm Bras oraz Pchełki / Zakłady dawnej Elany, hala TORLEN III, ul Skłodowskiej-Curie 73

21.00 MARGAŃSKI (Trójka Polskie Radio) – dj set / NRD Klub

Instalacje dźwiękowe w przestrzeni miejskiej

 

NIEDZIELA, 11.10.2015 r. 


13.00 Spotkania z muzykami i artystami dźwięku: Jerzy Mazzoll, Paweł Kulczyński, Peter Votava / CSW w Toruniu, Czytelnia

15.00 Polska premiera filmu Ellen Zweig „HEART BEAT EAR DRUM – a film about  Z’EV” i spotkanie z Z’EV-em /CSW w Toruniu, Kino Centrum

20.30 Koncert Łona & Webber / NRD Klub

Instalacje dźwiękowe w przestrzeni miejskiej

 

 

Instalacje dźwiękowe

Dźwiękowe interwencje, rzeźby i instalacje nawiązujące do motywu przewodniego Festiwalu TRANSGRESJE, czyli BUNTU MASZYN, zagoszczą na ulicach starówki oraz w tramwaju MZK.

Marcelo Zammenhoff / Strażnik Laserowy obiekt elektromechaniczny ul. Ciasna

Znajomość podstawowych praw fizyki i kosmopolityczna świadomość mogą pomóc w rozszyfrowaniu twórczości Marcelo Zammenhoffa. W czasie festiwalu zaprezentuje on obiekt magiczny, nieco mroczny, budzący grozę: dość skomplikowane elektromechaniczne urządzenie skanujące laserami przechodniów oraz emitujące elektromechaniczne i ostrzegawcze dźwięki kontrolne. Maszyna jakby nie do końca jest podporządkowana swojemu operatorowi i żyje własnym życiem. Strażnik laserowy rozświetli ciemne zaułki ulicy Ciasnej.

Zorka Wollny / Dźwięki w klatce instalacja dźwiękowa Spichrz, ul. Podmurna 1

W ramach festiwalu w starym spichlerzu zamieszczona zostanie instalacja dźwiękowa. Szmery, szelesty, szepty, ziarno białego szumu wypełnią zamknięty budynek. Przestrzeń niedostępna dla publiczności ożyje cichym dźwiękowym życiem, którego podsłuchać będzie można zza zamkniętych okien i drzwi, szpar w ścianach i pęknięciach muru.

Stefan Kornacki / Sto tysięcy nieodebranych instalacja audio, Starówka

W Toruniu zostanie wzniecony prawdziwy bunt akustyczny. Miasto „już nigdy nie będzie wyciszone”, zostanie zalane dźwiękiem sygnałów telefonicznych, komunikatorów internetowych i portali społecznościowych.

Kasia Kosmos / Trans-Szept instalacja dźwiękowa tramwaj MZK

Artystka w pracy pt. „Trans-Szept” postawiła sobie za cel stymulację narządu słuchowego człowieka, która wywoła w jego mózgu rodzaj drżenia z przyjemności. Na każdego mogą działać (lub nie) różne wyzwalacze, lecz najbardziej powszechne są delikatne szumy, drapania i ludzki szept lub bardzo powolne, spokojne mówienie. Wprowadzają one w stan błogości i rozluźnienia.

informację wprowadzono: środa 2015-10-07 20:09
ostatnia aktualizacja: sobota 2015-10-24 21:32

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry