Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

24. SPOTKANIA

  • piątek 2017-10-13 - sobota 2017-10-21

W dniach 13-21 października Teatr „Baj Pomorski” po raz 24 zaprasza małych, średnich i dorosłych widzów na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA.W jego trakcie zaprezentowanych zostanie łącznie 21 spektakli lalkowych i przedstawień teatru tańca, w tym 15 konkursowych. Zobaczymy przedstawienia z Niemiec, Czech, Słowacji, Grecji i Rosji i także znane polskie zespoły teatralne, jak Teatr Wierszalin, Teatr Animacji, Teatr Guliwer czy Opolski Teatr Lalek.

SPOTKANIA tradycyjnie otworzą Teatry Osób Niepełnosprawnych, w ramach Przeglądu ,,Innym Okiem". 13 października w prologu SPOTKAŃ gospodarze pokażą „Legendy Toruńskie” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Pierwsze dwa dni zarezerwowano dla Naj-Najów: o godz. 17.30 łódzki Teatr Pinokio zagra ,,Tuliluli" – spektakl, w którym ,,uczestnicy wraz z aktorkami odbywają podróż po świecie nocnego nieba: bawią się księżycowym światłem, balonowymi chmurami, lecą na księżyc, który spada na ziemię w postaci wielkiej, jasnej kuli”.

Nazajutrz, 14 października o godz. 10.00 goście z Łodzi wystawią ,,Samograja". Najmniejsi widzowie będą mogli się przekonać, jak nasza wyobraźnia jest w stanie z przypadkowych przedmiotów tworzyć rozmaite historie... Tego samego dnia, o godzinie 14.00, Theater des Lachens z Frankfurtu nad Odrą zaprezentuje opowieść o ,,Małym Wietrze" – małym bohaterze, który uczy się odkrywać radość płynącą z życia., a po nich – w sobotnie popołudnie – niezwykły spektakl dla nieco starszych dzieci i ich rodziców Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, który przed rokiem zachwycił widzów brawurową inscenizacją ,,Trzech muszkieterów” w reżyserii Pawła Aignera. Tym razem reżyser wybrał do realizacji najwspanialszą z komedii charakterów – także dzieło wielkiego Moliera „Szelmostwo Skapena”. To jedna z bardziej cenionych przez znawców klasycznego, francuskiego teatru sztuk Moliera.. Aktorzy przedstawienia wystąpią w maskach  (według projektów scenografa, Pavla Hubički), jako że sięgał Molier do tradycji włoskiej commedii dell`arte, co podkreśli też Aigner. Będzie także, jak to zapowiada reżyser, dużo ruchu, teatru fizycznego, humoru i śmiechu, ale i refleksji skłaniającej do zadumy nad ludzkimi zachowaniami, uczuciami, wadami, podstępami, intrygami…

Trzeciego dnia SPOTKAŃ, 15 października w południe, gospodarze poza konkursem pokażą swoją inscenizację „Robinsona Crusoe” w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego, a o 18.00 goście z frankfurckiego Theater des Lachens zaprezentują „Księcia Hamleta” dla widzów od lat 12. Friedrich Karl Waechter opowiada znaną szekspirowską historię „Hamleta”, ale na nowo, bo z perspektywy dwóch towarzyszy zabaw Hamleta: Kaspara i Miśka. Ta niezwykła perspektywa w zestawieniu z poważnym dramatem Szekspira tworzy niesamowitą teatralną mieszankę dowcipu i poezji, a od twórców wymaga wzajemnego wyczucia, zgrania się aktorów i lalek.

Poniedziałek, 16 października, zapowiada się niezwykle atrakcyjnie zarówno dla przedszkolnych, jak i licealnych widzów. Dla tych pierwszych Teatr „Baj Pomorski” pozakonkursowo pokaże niezwykle poetycką „Baśń o Złotej Rybce” (recenzja w najbliższym numerze „Menażerii”), w której reżyserka, Katarzyna Kawalec, „czaruje” poezją Bolesława Leśmiana. Następnie na małej scenie wystąpi rosyjski Theatre Karlsson Haus, który w konkursie zaprezentuje „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy”. W jednoosobowym przestawieniu poznamy opowieść o cudownym pojawieniu się Wani, jego walce z przerażającym Smokiem i o tym, jak skończyły się jego przygody, co być może pozwoli nam nieco lepiej poznać tajemniczą rosyjską duszę.

We wtorek, 17 października, do Torunia po raz kolejny zawita grecki teatr Hop Signor, tym razem z niezwykłym spektaklem „Żyrafa”. Tytułowa bohaterka przedstawienia (6+) jest skarbonką afirmującą życie przedmiotów i sprawy najważniejsze, jakimi są przyjaźń i miłość. Tego samego dnia zaprezentuje się również Teatr Lalek ,,Banialuka” z Bielska-Białej. Konrad Dworakowski pokaże swoją wersję ,,Króla Maciusia Pierwszego”, w której ,,pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości”.

Z kolei w środę, 18 października, na SPOTKANIACH zobaczymy ,,Opowieści z niepamięci" (10+) poznańskiego Teatru Animacji – laureata Grand Prix ubiegłorocznego MFTL za genialnego ,,Moliera". Tegoroczne przedstawienie bazujące na słowiańskich mitach wyreżyserował Duda Paiva – znany międzynarodowy artysta i twórca intrygujących lalek, których nigdy się nie zapomina. Popołudniem natomiast w spektaklu „Hulyet Hulyet” (15+) dwukrotnie na małej scenie zaprezentuje się krakowski Teatr Figur. To poetycka opowieść o życiu w krakowskim getcie. Inspirowana zdjęciami i pamiętnikami z getta instalacja teatralna zrealizowana jest w formie cieniowego teatru mansjonowego, w którym każda opowieść prezentowana jest na innej „scenie”: w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, dziecięcym łóżku czy stole. Szósty dzień MFTL SPOTKANIA spektaklem na podstawie dramatu Tomasza Mana „Faust” (15+) zamkną studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Zaproszą oni widzów na spotkanie z artystą – pisarzem, w jego pracowni skąpanej w kłębach dymu i oparach wosku, w której przedmioty zakrzywiają świat bohatera i skrywają jego największe lęki.

Czwartek, 19 października, jest przeznaczony głównie dla najmłodszych – przedszkolnych widzów. W tym dniu zobaczymy trzy spektakle z Warszawy, Nitry na Słowacji i Poznania. Stołeczny Teatr Guliwer pokaże „Różowego gościa” (4+) – najnowszego bohatera sztuki Marii Wojtyszko. Tytułowy gość zjawia się nagle, w środku nocy, w mieszkaniu zwyczajnej rodziny i w humorystyczny sposób opowiada o jej relacjach, stereotypach i przyzwyczajeniach. Goście MFTL ze Słowacji z kolei dzieciom od lat 6 zaprezentują przedstawienie „Mój mały książę”, inspirowane powiastką filozoficzną Antoine de Saint-Exupéry, a poznańskie Centrum Sztuki Dziecka pokaże Naj-Najom (+1) taneczny spektakl „Blisko” poruszający dziecięce zmysły, przy jednoczesnym odwoływaniu się do historii życia. Dzień zamknie lalkowy spektakl dla dorosłych (16+) „W środku słońca gromadzi się popiół”, jako jedyny pokazywany poza Teatrem „Baj Pomorski”, tj. na scenie Teatru im. Wilama Horzycy. Historia Lucy, która zginęła w pożarze własnego mieszkania, powstała na podstawie uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuki Artura Pałygi, wyreżyserowana przez Agatę Kucińską, z muzyką Sambora Dudzińskiego i scenografią Mirka Kaczmarka – te nazwiska już świadczą o wysokim poziomie przedstawienia!

W przedostatnim dniu MFTL SPOTKANIA (20.10), Teatr „Baj Pomorski” ponownie odwiedzą najmłodsi widzowie. Divadlo Radost z czeskiego Brna zaprasza na „Trzy baśnie dla łotrów” (3+) wymagające aktywnego zaangażowania młodych widzów, a Centrum Sztuki Dziecka ponownie pokaże teatr tańca „Blisko”.

Sobota, 21 października – to ostatni dzień SPOTKAŃ. Także finalnym przedstawieniem dla dzieci (6+) będzie pozakonkursowa „Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie” w wykonaniu studentów wrocławskiej Filii Akademii Stuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. I tak przewrotnie bajka o koniu pozwoli Jury Dziecięcemu udać się na ostateczne obrady przed werdyktem. Tymczasem na dorosłych widzów w finale czeka

jeszcze będzie Teatr Wierszalin! Podczas tegorocznych Akademickich Spotkań Teatralnych KLAMRA w Od Nowie, widzowie nagrodzili pierwszą część inscenizacji przygotowanej w Supraślu przez Piotra Tomaszuka. Na MFTL SPOTKANIA zobaczymy jej kontynuację – „Dziady – noc druga”. A po samym werdykcie na małą scenę powróci zespół Jedyni Prawdziwi The Kalesons!

Spektakle tradycyjnie oceniać będą trzy grona jurorskie: Dziecięce, ZASP-u oraz Profesjonalne. Wśród imprez towarzyszących, poza paradą festiwalową na otwarcie (14.10 o godz. 16.45), odbędą się: promocja literatury dziecięcej (wydawnictwo Zakamarki) i dramatu współczesnego (Centrum Sztuki Dziecka), pokaz animacji filmowej (Akcja-Animacja), warsztaty przybliżające dzieciom i młodzieży kierunki w sztuce współczesnej (współpraca z CSW w Toruniu) oraz ćwiczenia z krytyki teatralnej (AICT) i pracy dramaturgicznej – szkoła pedagogów teatru (Instytut Teatralny) i wystawa obrazów Mikołaja Maleszy. Planowana jest instalacja „Mały Teatr Historii”.

Do zobaczenia w Baju!

 

Aram Stern

 

XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA
13-21 października 2017
Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu

 

 

informację wprowadzono: piątek 2017-10-06 17:05

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry