Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

Inauguracja 38. sezonu artystycznego TOS

  • piątek 2016-09-16 godz. 19:00
Piotr Paleczny

Toruńska Orkiestra Symfoniczna w najbliższy piątek zaprasza na koncert inaugurujący 38. sezon artystyczny. Zespół artystyczny pod dyrekcją maestro Mariusza Smolija wykona niezwykle imponujące dzieło Nikołaja Rimskiego-Korsakowa – Suitę symfoniczną Szeherezada op. 38. Dyrygent od września tego roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Artysta podczas wieloletniej kariery zdobył szerokie uznanie za kreatywność programową, podnoszenie poziomu artystycznego pracujących z nim orkiestr oraz kunszt pedagogiczny i umiejętności popularyzacji muzyki. Jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tę potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku, jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne w Ameryce Północnej, wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty.

W pierwszej części koncertu usłyszymy jedno z najwybitniejszych dzieł środkowego okresu twórczości Ludwiga van Beethovena V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty i pedagoga Piotra Palecznego. Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym III nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w 1970 roku. Obecnie jest dyrektorem artystycznym wielu festiwali m.in. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach – Zdroju, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Podczas koncertu będzie możliwość bezpłatnego pozostawienia dziecka w wieku 5-10 lat pod opieką wykwalifikowanych animatorów kultury w ramach akcji TOS – „Dzieciaki Sym-foniaki”. Zapisów można dokonywać pod numerem: +48 602 253 809 lub mailem: edukacja@tos.art.pl.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna na piątkowej próbie generalnej przed koncertem inauguracyjnym rozpoczyna także udział w projekcie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca. Piąta edycja projektu realizowana będzie w wielu miastach Polski, a po raz pierwszy w Toruniu. Większość odbiorców muzyki klasycznej to osoby w wieku powyżej 30 roku życia oraz uczniowie szkół muzycznych. Niezwykle rzadko w salach koncertowych można spotkać nastolatków na co dzień niezwiązanych z muzyką klasyczną. Program filharmonia / ostrożnie, wciąga!!! kierowany jest do maturzystów, aby spróbować zachęcić ich do skorzystania z oferty filharmonii.

Piątek, 16 września, godz.: 19:00
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Bilety: 40/30 zł

Piotr Paleczny /fortepian/
Mariusz Smolij /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna           

W programie:

Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73
Nikołaj Rimski-Korsakow – Szeherezada

informację wprowadzono: czwartek 2016-09-15 08:21
ostatnia aktualizacja: czwartek 2016-09-15 08:28

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry