Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

MIĘTY POLE Festiwal

  • sobota 2016-02-27

Grodzisk Mazowiecki, 27 lutego 2016

 

OPIS

27 lutego 2016 to data pierwszej edycji festiwalu "MIĘTY POLE". Na koneserów muzyki czeka porządna porcja progresywnego oraz eksperymentalnego grania. Możemy się spodziewać, że duch, który tego dnia opanuje scenę festiwalową, będzie wdzięcznie brykał, psychodelicznie pogwizdując pod nosem. Chcąc podążać jego tropem, trafimy na ślady jednoznacznie kojarzące się z szeroko pojętą alternatywą. Owa ściółka dźwiękowa nie dają nam jednak pełnego obrazu tego, co nas czeka. Otóż ów duch przesączony przez gąbczaste śmigiełka takich sformułowań jak: rock, trans, folk czy elektro dopiero zaczyna nabierać właściwych kształtów. Staje się wesoły, skoczny, szybki i przyjemny bądź przeciwnie – groźny czy też chłodem wiejący; innymi słowy – rozkołysany w hipnotycznym letargu orzeźwiającego pola mięty, po którum przed państwem stąpać będą: KAPELA ZE WSI WARSZAWA, ALAMEDA 5 oraz THE KURWS.

 

IDEA

"MIĘTY POLE" to festiwal prezentujący różne, niekiedy odległe od siebie sposoby zarówno trzymania, jak i używania instrumentów. Głównym łącznikiem stanowiącym o spójności wydarzenia będą wymykające się klasycznym podziałom środki wyrazu stosowane przez wykonawców, a nie konkretne nurty muzyczne. Punktem ciężkości będzie jednak szczególne zjawisko – duch ze swoją atmosferą i tradycją, stanowiący wyjątkowe połączenie intensywności brzmienia ze świeżością przekazu. Znakiem rozpoznawczym dla odbiorców festiwalu będą jego awangardowe konotacje. Formuła ta może zza kurtyny codzienności wskakiwać wprost w sam środek igliwia wyniesionego z lasu. Przypomnijmy raz jeszcze – duch unosi się nad mięty polem!

 

START: godz. 19.00

 

Zagrają:

ALAMEDA 5
www.alamedacountydeathcult.bandcamp.com

THE KURWS
www.kurws.com

KAPELA ZE WSI WARSZAWA
www.kzww.pl

 

bilety: 15 zł

 

Organizator, kontakt: Krzysztof Rogalski, tel: 538387627

 

 

 

KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. "Scena Otwarta" Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia "Nowa tradycja" - 1998 r. - II nagroda i nagroda publiczności. Debiutancki album, "Hop Sa Sa," został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów-Tutków z Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali "Hop Sa Sa" za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku. W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w 2003. roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo world music - "JARO", a w 2004. przez amerykańskie "Harmonia Mundi/World Village". "Wiosna Ludu" w 2003. roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu
International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer". W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji - "Wykorzenienie". Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe. W Niemczech płyta "Wykorzenienie" została uznana przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii "muzyka zagraniczna". W 2006 KzWW otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy. Zespół współpracował z Jackiem Wallem - kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej "Myst IV" - światowego bestselleru. Obok Kapeli można usłyszeć utwory samego Petera Gabriela - mentora sceny World. KzWW brała również udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych w Japonii mang. Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem... Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 2003 - 2007. Rok 2007 przynosi chwilową przerwę w aktywności, Maja i Wojtek zostają rodzicami, co pozwala na chwilowy oddech całej grupie. W tymże czasie zespół otrzymuje, przyznawaną przez magazyn Machina, nagrodę "Machiner" w dwóch kategoriach: "najlepszy zespół" oraz "sukces na świecie".
W 2008. roku powstaje album z remiksami - "Wymiksowanie", zespół tworzy muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego, "Muzykanty Wielkiego Pola" (reż. Cezi Studniak) wystawionego w Teatrze Capitol we Wrocławiu. W kwietniu nagrany zostaje 4 studyjny album - "Infinity", którego światowa premiera miała miejsce w listopadzie, a polska wstyczniu 2009 roku.
Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 - "Wymixowanie". W tym roku KzWW po raz kolejny udaje się do USA promując "Infinity" co owocuje już na początku 2010 roku, kiedy to prestiżowy portal internetowy "Popmatters" uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzyznych 2009 roku.
W kwietniu 2010 album Infinity zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa 3. W historii zespołu "Fryderyka" za najlepszy album Folk/World Music. Od lipca 2010 zespół opuszczają Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, zastąpieni przez skrzypaczkę Ewę Wałecką i kontrabasistę Pawła Mazurczaka.
Kapela w nowym składzie przystępuje do pracy nad kolejnym albumem. 1. Lipca 2011 w ramach koncertu "EUharmonia", dochodzi do wspólnego występu, poprzedzonego sesją nagraniową, z kultowym szwedzkim zespołem Hedningarna, legendą sceny world music. Kolaboracja z weteranami sceny nordic roots prowadzi KzWW do konceptu nowej płyty "NORD", której nagranie następuje na jesieni 2011.
W lutym 2012. roku KzWW ponownie gości w USA, gdzie na zaproszenie Andy'ego Teirsteina, wybitnego nowojorskiego dyrygenta i kompozytora, bierze udział w stworzeniu i wykonaniu muzyki do spektaklu "A blessing on the moon.(...)", którego oficjalna premiera ma miejsce na jednym z największych kanadyjskich festiwali "Chutzpah! Festival" w Vancouver.
W marcu 2012 nakładem Karrot Kommando ukazuje się w Polsce 6. album Kapeli ze Wsi Warszawa - "NORD". Wydawnictwo zbiera znakomite
recenzje krytyki i wzbudza entuzjazm słuchaczy. W czerwcu Kapela występuje na specjalnym koncercie w Białymstoku z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. W lipcu, w Cieszynie, w trakcie festiwalu "Kręgi Sztuki", KzWW celebruje u boku weteranów zespołu, przyjaciół i gości specjalnych, 15-te urodziny. We wrześniu "NORD" ukazuje się nakładem niemieckiego "JARO", zdobywając miano "Top Of The World Album" od prestiżowego brytyjskiego Songlines oraz 2.miejsce wrześniowego notowania World Music Charts Europe.
Album "NORD" zdobywa również Kwartalną Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii "Muzyka świata". Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez 150. osobowy panel najlepszych niemieckich dziennikarzy muzycznych (prasa, radio, Internet, telewizja), muzykologów i DJ-ów.
Jeszcze we wrześniu Kapela Ze Wsi Warszawa otrzymuje Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W trakcie uroczystego koncertu jubileuszowego (2 XII 2012), marszałek Adam Struzik wręcza zespołowi Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" - "za
wybitne zasługi oraz całokształt działalności".

 

KURWS

www.kurws.com
www.kurws.com/audio
www.kurws.com/video

Dawid Bargenda - perkusja
Hubert Kostkiewicz - gitara
Jakub Majchrzak - gitara basowa

(the) Kurws powstało w maju 2008 roku, jako nieoczekiwana konsekwencja sesji ping pongowej. Od tamtego czasu wspólnie poszukują, nie tyle w obszarach konkretnego gatunku, co u podstaw rockowego “tworzywa”, ekspresji i brzmień. To warsztat pracy gdzie improwizacje przenikają się z kompozycjami, które są zastygłym w formie zapisem procesu ich powstawania. Za pomocą repetycji, rekombinacji, wariacji i kontrastów igrają z pamięcią i oczekiwaniami. Post punk, krautrock, rock in opposition, funk, no wave - sposoby grania, motywy, riffy, które słyszeliśmy nie jeden raz, zaprezentowane są w zupełnie innych kontekstach - tutaj są wypreparowane z oryginalnego otoczenia, umieszczone obok siebie, użyte na nowy sposób, poddane dekonstrukcji i swoistej destylacji. Zadebiutowali w 2011 roku albumem „Dziura w getcie” (Qulturap, Oficyna Biedota, Trująca Fala, Blinded), który doczekał się swojej amerykańskiej edycji nakładem Bat Shit Records. W 2014 roku nakładem Gusstaff Records ukazała się ich druga płyta „Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu”, a rok później jej winylowa edycja pod szyldem holenderskiego Red Wig i francuskiego Gaffer Records. Mają za sobą niespełna dwieście koncertów w całej Europie.

„Pod prostą i wulgarną nazwą Kurws kryje się jeden z bardziej inteligentnych i przemyślanych projektów ostatnich kilku lat”
Jakub Adamek (Dwutugodnik)


„Myślę, że pokolenie naszych rodziców czuło podobne emocje odkrywając jazz – ten sam, który my dzisiaj określamy już upupiającym przymiotnikiem "tradycyjny" i który upychamy w szufladce easy listening. Zresztą, The Kurws bezpośrednio i jawnie do jazzowej szkoły nawiązują – nie tyle brzmieniem instrumentów dętych, choć to najłatwiejsze skojarzenie, ale przede wszystkim otwartą formą. Która muzyków zachęca do poszukiwań, ale nie do znajdowania, natomiast słuchaczom gwarantuje rollercoaster wrażeń: od nieśmiałych glitchowych kwileń po grindową ścianę hałasu.” Jarosław Szubrycht (T-Mobile) "Kurws na drugiej płycie są zespołem operującym bardzo oryginalnym językiem, o nielinearnych kompozycjach przenikających się nawzajem, czasem wpadającym w abstrakcję, czasem w zrytmizowane repetycje, czasem niemal w filmową dramaturgię, a przy tym nieodłącznie bezpośrednich i zmierzających do przodu. Takim wrażeniem wysublimowania połączonego z prostotą, zestawienia dwuznaczności i niedopowiedzenia z tzw. pierdolnięciem, oczarowało mnie kiedyś NoMeansNo. Szkoda, że termin „jazz-core” ukuto już dla NMN, bo zwarta, pozbawiona słabym momentów płyta Kurwsów na odrębną etykietkę zasługuje".

Piotr Lewandowski (Popup)


„Choć muzyka zespołu sprawia wrażenie niepohamowanej ekspresji, wulkanu energii, to warto podkreślić, że w kwestii kompozycyjnej jest to muzyka szalenie złożona. Powierzchownie najprościej odnieść ją do nowojorskiego no wave’u lat 80., formacji takich jak James Chance & The Contortions (oczywiście pomijając
wokal Chance’a), niekiedy jak podkręcone pierwsze Lounge Lizards. Kurws nie proponuje jednak retromanii, tylko muzykę bogatą formalnie, wykorzystującą
współczesne brzmienia, przewrotnie spajając wszystko formułą jazgotliwej garażowej ekspresji, podskórnie skomplikowanej aranżacyjnie, rytmicznie”. Krzysztof Wójcik (Instytut Improwizacji) „ (…) dominują ostre ataki na struny, zagubione melodie, niewygodne przeszkadzajki, rytmiczne labirynty oraz kompozycyjna niepoprawność, która każe się zastanowić, czy album aspiruje do awangardy, czy się z niej naigrywa, czy może raczej udowadnia, że ponad takimi pierdołami stoi nieskrępowana frajda z grania. Na „Wszystko co stałe...” jeszcze bardziej naturalne wydaje się to zawieszenie między punkiem a free-jazzem, między graniem z ulicy a gratką dla jajogłowych.”

Karol Paczkowski (Screenagers)

 

"Od Kurwsów bije szczerość intencji, zwierzęcy instynkt oraz punkowa buta. Znajdziecie tu wszystko czego nie spodziewacie się po 'muzyce gitarowej'".

M/I kwartalnik muzyczny

 

ALAMEDA V

Kwintet Alameda to młodszy brat Alameda Trio (skład znany z dobrze przyjętego albumu "Późne królestwo", 2013). Grupa Alameda 5 jest mniej zakochana w muzyce rockowej, bardziej ceni sobie improwizację i eksperyment, a jednocześnie cechuje go upodobanie do transowych, wręcz tropikalnych rytmów. Rytmiczne fundamenty stanowią tu perkusista Jacek Buhl (Jachna/Buhl, Trzy Tony, Glabulator, ex-Variete, ex-Trytony) i perkusjonista Rafał Iwański (HATI, X-Navi:Et, Innercity Ensemble, Kapital). Tonalny trzon kwintetu, podobnie jak w Alameda 3, stanowią gitarzyści Mikołaj Zieliński (T'ien Lai, Rara) oraz Kuba Ziołek (Stara Rzeka, Innercity Ensemble, Kapital, Ed Wood, T'ien Lai). Skład uzupełnia obsługujący instrumenty elektroniczne oraz syntezatory Łukasz Jędrzejczak (T'ien Lai, So Slow, Duży Jack). W ciągu kilku miesięcy od wydania podwójny album "Duch tornada" (Instant Classic, maj 2015) zebrał garść entuzjastycznych recenzji. Zespół Alameda 5 przez rok od zaistnienia pod k. 2014 r. zagrał szereg koncertów w klubach oraz festiwalach jak m.in. na Unsound Festival, Avant Art Festival, Mózg Festival, PiotrkOff Art Festival, za każdym razem spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności.
 

Fragmenty recenzji:

"Więzy krwi i przepustowość emocji oraz pomysłów u tych muzyków są niepowtarzalne".
Łukasz Komła, iratemusic.pl

"To już nie jest równanie z jedną niewiadomą, to pieprzona rewolucja".
Jan Błaszczak, muzyka.onet.pl

"Coś mi mówi, że na koncertach rozkręcają z tego materiału prawdziwe tornado".
Łukasz Wawro, redbull.com/pl/pl/music

"Alameda pozostała przestrzenią do realizowania najbardziej odważnych konceptów".
Andżelika Kaczorowska, M/I

"Album typuję na faworyta różnych zestawień rocznych."
Bartek Chaciński, polifonia.blog.polityka.pl

"Duch Tornada ma wszelkie predyspozycje do zaistnienia w polskiej muzyce alternatywnej jako płyta klasyczna".
Krzysztof Wójcik, popupmusic.pl

"Mam wrażenie, że jestem świadkiem jednej z lepszych płyt w swojej klasie".
kulturastaroci.blogspot.com

"Dla każdego szanującego się melomana to pozycja obowiązkowa."
Wojciech Michalski, magazyn.o.pl

Linki:
https://alamedacountydeathcult.bandcamp.com/
https://soundcloud.com/milieulacephale

">

 

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: piątek 2016-01-29 22:10
ostatnia aktualizacja: czwartek 2016-02-04 14:27

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry